fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dlatego opiszę sytuacje najbardziej palące, związane z grzywnami, zasądzanymi przez sąd i orzeczeniami kary zakazu prowadzenia pojazdów wraz z podstawą prawną. Warto się nad tym zastanowić. A jest nad czym. Warto zrobić kurs i zdać egzamin, żeby móc jeździć ze spokojną głową i pełną kieszenią. Wszystko dobrze, dopóki nic się nie stanie. I proszę, nie […]

Dlatego opiszę sytuacje najbardziej palące, związane z grzywnami, zasądzanymi przez sąd i orzeczeniami kary zakazu prowadzenia pojazdów wraz z podstawą prawną. Warto się nad tym zastanowić. A jest nad czym. Warto zrobić kurs i zdać egzamin, żeby móc jeździć ze spokojną głową i pełną kieszenią. Wszystko dobrze, dopóki nic się nie stanie. I proszę, nie bądźcie naiwni, myśląc, że Was nic złego nie spotka. Dokładnie tak myślał każdy, kogo spotkał pech. Jeśli znasz kogoś, kto jeździ bez uprawnień, daj mu do przeczytania ten artykuł. Może uchronisz go przed smutnymi konsekwencjami.

Kiedy nie mam uprawnień?

Nie masz uprawnień, jeśli nigdy ich nie uzyskałeś, albo je utraciłeś.
Utracić prawo jazdy możesz np. na skutek orzeczenia sądu czy zawieszenia na 3 miesiące na skutek przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, a jeśli mimo tego zostałeś zatrzymany przez policję w momencie prowadzenia pojazdu, okres ten zostanie wydłużony na kolejne 6 miesięcy. A gdy jeszcze raz zostaniesz zatrzymany, to grozi ci już cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów i konieczność powtórnego zdawania egzaminu.

Kiedy jazda bez uprawnień jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem?

Jeżeli nie masz przeszłości związanej z utratą uprawnień, popełniasz wykroczenie.
Kierującemu za popełnienie wykroczenia grozi mandat karny w wysokości 300 zł (jeżeli masz prawo jazdy na inną kategorię, np. B) bądź 500 zł (gdy nie masz w ogóle prawa jazdy na jakąkolwiek kategorię) i zakaz dalszej jazdy. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, ten wymierza grzywnę do 5000 zł i może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Podstawa prawna: ustawa prawo o ruchu drogowym, art. 129 ust. 8 pkt d.
Dodatkowo, jeśli prowadziłeś pojazd na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, grozi Ci kara grzywny do 5000 zł i możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Podstawa prawna: art. 94, art. 24, art. 29 kodeksu wykroczeń.

Jeżeli straciłeś uprawnienia na mocy decyzji, a mimo to jeździsz pojazdem, do prowadzenia którego nie masz uprawnień, popełniasz przestępstwo.
Grozi za nie kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, kara grzywny a także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Natomiast prowadzenie pojazdu mimo orzeczonego zakazu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat. Podstawa prawna: art. 180a, art. 244 kodeksu karnego

Advertisement

Co z odszkodowaniem?

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale zwróci się do sprawcy szkody o jego zwrot.
Jazda bez uprawnień może wiązać się ze znacznymi dolegliwościami finansowymi. Jeżeli wyrządzisz ze swojej winy osobie trzeciej szkodę, wówczas będziesz musiał zwrócić ubezpieczycielowi kwotę odszkodowania, którą ten wypłacił poszkodowanemu. Pół biedy jeżeli uszkodzisz samochód niewielkiej wartości, znacznie gorzej jak będzie to drogi samochód, a najgorzej jeśli potrącisz pieszego i to na pasach. Kwoty odszkodowań potrafią wynosić setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC i NNW, to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. A przed ubezpieczycielem nie ukryjesz braku prawa jazdy. Będziesz je musiał okazać przed likwidacją szkody.

KOMENTARZE