fbpx

Wszystkie tegoroczne wyścigi motocyklowe w Irlandii Północnej – w tym prestiżowe zawody North West 200 i oczekujące na wznowienie Ulster Grand Prix – zostały odwołane! Powodem jest brak możliwości pokrycia przez organizatorów kosztów ubezpieczenia zawodów od odpowiedzialności cywilnej. Okazuje się jednak, że jeszcze nie wszystko stracone…

Zwykło się mówić, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I podobnie jest w przypadku wyścigów w Irlandii Północnej. Odwołanie tegorocznej rywalizacji wynika z dużego wzrostu kosztów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jak się okazuje, rosnące stawki za ubezpieczenie i tak od lat stanowiły spory problemem, ale dotyczyło to raczej mniejszych imprez wyścigowych.

W oświadczeniu wydanym przez organizatorów – firmę MCUI (Motorcycling Union of Ireland)– stwierdzono, że koszt ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej stał się po prostu nie do udźwignięcia. Jak sugeruje BBC, koszta wzrosły aż trzykrotnie i obecnie ubezpieczenie pięciu imprez motocyklowych ma kosztować ponad 400 tysięcy funtów!

Efekt jest taki, że odwołano zawody North West 200, Ulster Grand Prix, Cookstown 100, Tandragee 100, Armoy Race of Legends i Sunflower Trophy. Wśród odwołanych imprez jest też Ulster Superbike Championship oraz zawody w trialu. Odbywać się mają jednak wydarzenia związane z motocrossem.

Jak jednak zaznaczają organizatorzy North West 200, jeszcze nie zrezygnowali oni z organizacji tegorocznych zawodów. Planowo NW200 miało odbyć się w dniach 7-13 maja. MCUI podało, że „pracuje nad pakietem ratunkowym, aby zapobiec odwołaniu najważniejszych wyścigów drogowych w Irlandii Północnej”. Miałoby to się odbyć poprzez znalezienie sponsorów oraz podwyższenie opłat wpisowych.

Jednocześnie organizatorzy przyznają wprost, że jeśli NW200 w 2023 roku się nie odbędzie, to powrót imprezy w 2024 roku będzie w zasadzie niemożliwy.

KOMENTARZE