fbpx
A password will be e-mailed to you.

Po trzyletnim oczekiwaniu, zawody North West 200 wróciły z przytupem! Powody do zadowolenia mają przede wszystkim zawodnicy wspierani przez Metzlera, którzy zgarnęli niemalże pełną pulę – wygrywając we wszystkich kategoriach i dokładając do nich kilka finiszów na podium.

Tegoroczne North West 200 to tak naprawdę pierwszy duży wyścig drogowy od czasu wybuchu pandemii Covid-19. Nie dziwi więc, że zawodnicy potrzebowali chwili, by wrócić do odpowiedniego rytmu jazdy. Po treningach, które odbywały się od wtorku, w czwartek – na suchej nawierzchni – rozgrano kwalifikacje. Na torze o długości ponad 14 kilometrów po pole position sięgnęli Richard Cooper (w klasie Supertwin), Alastair Seeley (Supersporty) oraz Glenn Irwin (Superstocki). Ten ostatni w klasie Superbike poszedł o krok dalej, bijąc rekord toru i zgarniając pole position.

Wyścigi w czwartek

Pierwszy dzień wyścigów przywitał uczestników niską temperaturą i opadami deszczu. Pomimo trudnych warunków, wyścig otwierający North West 200 wygrał Alastair Seeley. W mierzących cztery okrążenia zmaganiach Supersportów, ostatecznie triumfował on z bezpieczną, dwusekundową przewagą. Co ciekawe, na najniższym stopniu podium stanął weteran – 58-letni Jeremy McWilliams.

Zupełnie inny przebieg miał wyścig Superstocków, w którym Seeley zdominował stawkę i triumfował z przewagą blisko 13 sekund! Pomimo tego, że to dopiero jego drugi start w NW200, na bardzo dobrym, trzecim miejscu finiszował Richard Cooper. W efekcie, zawodnicy wspierani przez Metzelera zgarnęli cztery z sześciu miejsc na podium. Tymczasem, z powodu pogarszającej się pogody, wyścig klasy Supertwin przesunięto na sobotę.

Alastair Seeley w akcji w klasie Superstock

Sobotnie ściganie

Sobota przywitała wszystkich pięknym, błękitnym niebem i ciepłem, dzięki czemu zawodnicy mieli idealne warunki do ścigania się. Kibiców czekał dzień pełen wrażeń, bo przed nimi było aż sześć wyścigów. W doskonałym stylu dzień rozpoczął Pierre Yves Bian, wygrywając z Paulem Jordanem walkę o triumf w zmaganiach Supertwin. Drugie, popołudniowe zmagania padły łupem Joe Loughlina, a na podium dołączył do niego Jeremy McWilliams.

Jednym z najlepszych, sobotnich wyścigów okazała się jednak pierwsza odsłona rywalizacji klasy Superbike. Glen Irwin i Davey Todd walczyli łeb w łeb, przez sześć okrążeń regularnie zmieniając się na prowadzeniu. Na ostatnim okrążeniu Irwin zaatakował raz jeszcze, nie oddając prowadzenia już do mety. Na finiszu duet ten rozdzieliły niecałe trzy dziesiąte sekundy! Tymczasem Irwin został pierwszym zawodnikiem w historii, który podczas North West 200 wygrał pięć wyścigów Superbike z rzędu!

Glen Irwin zdominował rywalizację Superbike’ów

Drugie zmagania Superstocków miały podobny przebieg do pierwszych, które rozegrano w czwartek. Alastair Seeley z ekipy IFS Racing Yamaha do maksimum wykorzystał potencjał swojego motocykla oraz dopuszczonych do ruchu drogowego opon METZELER RACETEC RR. Seeley szybko odjechał rywalom i wygrał po raz trzeci w ten weekend, a zarazem 27. w karierze na tej kultowej trasie.

Ostatni wyścig Superbike rozegrano na dystansie siedmiu okrążeń. Z powodów bezpieczeństwa i obaw co do wytrzymałości opon, organizatorzy zasugerowali, by wystartowali w nim tylko zawodnicy wspierani przez Metzelera. Podobnie jak w zmaganiach numer jeden, tym razem raz jeszcze świetnym startem popisał się Irwin. Z tyłu mocno naciskał na niego jednak Richard Cooper z ekipy Hawk Racing Suzuki. Zawodnik Hondy ostatecznie był w stanie nieco odjechać i bezpiecznie minąć metę jako zwycięzca! Co ciekawe, Irwin po wszystkich sześć z rzędu triumfów w klasie Superbike sięgał na oponach METZELER RACETEC RR. Podium uzupełnił tymczasem Josh Brookes, dla którego to pierwszy start w NW200 od 2014 roku.

Josh Brookes wrócił na NW200 po raz pierwszy od 2014 roku

North West 200 – wyniki 2022:

Czwartek:

Supersport – wyścig 1

 1. Alastair Seeley
 2. Davey Todd
 3. Jeremy McWilliams

Superstock – wyścig 1

 1. Alastair Seeley
 2. Davey Todd
 3. Richard Cooper

Sobota:

Supertwin – wyścig 1

 1. Pierre Yves Bian
 2. Paul Jordan
 3. Lee Johnston

Supersport – wyścig 2

 1. Lee Johnston
 2. Davey Todd
 3. Michael Dunlop

Superbike – wyścig 1

 1. Glenn Irwin
 2. Davey Todd
 3. Richard Cooper

Supertwin – wyścig 2

 1. Joe Loughlin
 2. Lee Johnston
 3. Jeremy McWilliams

Superstock – wyścig 2

 1. Alastair Seeley
 2. Lee Johnston
 3. Dean Harrison

Superbike – wyścig 2

 1. Glenn Irwin
 2. Richard Cooper
 3. Josh Brookes
KOMENTARZE