fbpx
A password will be e-mailed to you.

Sezon 2021 World Superbike zmierza ku końcowi, a przedostatnia runda tegorocznej rywalizacji odbędzie się w Argentynie na torze Circuit San Juan Villicum! Czego możemy spodziewać się po wizycie WSBK w Ameryce Południowej? Czy Toprak Razgatlioglu i Dominique Aegerter wykorzystją pierwszą „piłkę meczową” i już w niedzielę sięgną po mistrzowskie tytuł w Superbike’ach i Supersportach?

To dopiero trzecia wizyta World Superbike w Argentynie, na przepięknie położonym, u podnóża Andów, Circuit San Juan Villicum. Tor mierzy 4300 metrów, ma siedem prawych i dziesięć lewych zakrętów. Zawodnicy poruszają się po nim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Z przewagą 24 punktów w klasyfikacji generalnej poleciał do Argentyny lider mistrzostw WSBK Toprak Razgatlioglu. Po wygraniu pierwszego wyścigu w Portimao i słabszej niedzieli, Turek mimo wszystko powiększył prowadzenie w „generalce”. W przeszłości Razgatlioglu dobrze też radził sobie w San Juan. To tu w 2018 roku sięgnął po drugie podium w karierze, a w sezonie 2019 wszystkie trzy wyścigi kończył w TOP3. Zawodnik Yamahy dobrze wie, że jeśli w niedzielę po wyścigu numer dwa jego przewaga w mistrzostwach sięgnie 62 punktów – zostanie mistrzem świata WSBK 2021. 

Na przeciągnięcie koronacji mistrza aż do finału sezonu w Indonezji będzie liczył z kolei Jonathan Rea. Obecnie drugi w mistrzostwach, Brytyjczyk w końcu znalazł godnego siebie konkurenta w WSBK. Jeśli zawodnik Kawasaki wygra w sobotę (o ironio, w dzień urodzin Topraka), walka o tytuł rozstrzygnie się dopiero na Mandalice. Jeśli z kolei w wyścigu numer jeden dojedzie do mety za Razgatlioglu, ten w niedzielę będzie miał matematyczne szanse na przypieczętowanie tytułu. Dość powiedzieć, że Rea ma jednak w ten weekend spore szanse na sukces, bo w 2018 roku wygrał oba wyścigi w Argentynie, a w sezonie 2019 do dwóch triumfów dorzucił drugie miejsce w 1. wyścigu.Toprak Razgatlioglu vs Jonathan ReaPodobnie jak w Portugalii, tak i tym razem szaloną walkę Turka i Brytyjczyka będą chcieli wykorzystać rywale. W niedzielę w Portimao udało się to chociażby Michaelowi van der Markowi, który wygrał wyścig Superpole.

My jednak będziemy bacznie przyglądali się Scottowi Reddingowi, który choć ma 54-punktową stratę do Razgatlioglu, to nadal ma szansę na tytuł. Brytyjczyk stawał na podium w sześciu ostatnich wyścigach, a w ostatnich dziewięciu zabrakło go w TOP3 raz. W samej Portugalii zawodnik Ducati świetnie wykorzystał potknięcia rywali i odrobił do lidera generalki 20 punktów. Kto wie, może tam, gdzie dwóch się bije, tam trzeci skorzysta?

Warto mieć też oko na Alexa Lowesa oraz Andreę Locatellego. Brytyjczyk z powodów zdrowotnych nie startował w Portugalii. Włoch z kolei w Portimao był w niedzielę czwarty oraz trzeci, więc i w ten weekend liczy na solidny wynik. Obaj jednak będą mieli podczas tej rundy ważne zadanie – pomóc, na ile to możliwe, swoim team-partnerom Rea i Razgatlioglu w walce o tytuł!

Do akcji wraca z kolei Chaz Davies, który opuścił dwie poprzednie rundy z powodu kontuzji. Tym samym Brytyjczyka czeka przedostatnia runda w jego karierze jako zawodnika World Superbike. Co do innych kontuzjowanych, to po raz kolejny nie wystartuje Tom Sykes, którego w BMW zastąpi Eugene Laverty. Sykes jednak szybko wraca do zdrowia i powinien wystartować w finale sezonu, który ma też być jego ostatnim występem w WSBK – na rok 2022 Tom prawdopodobnie przenosi się do brytyjskich Superbike’ów.

W ten weekend warto też spoglądać na to, co będzie działo się w World Supersport. Tam na najlepszej drodze po zapewnienie sobie tytułu już w ten weekend jest Dominique Aegerter, który z przytupem zadebiutował w WSS – w siedemnastu startach zdobył 13 podiów i 10 zwycięstw. Jego przewaga nad drugim w mistrzostwach Stevenem Odendaalem wynosi aż 54 punkty. Oznacza to, że jeśli w niedzielę #77 będzie miał zapas 50 „oczek” nad rywalem – to on zostanie mistrzem świata World Supersport 2021.

Harmonogram weekendu WSBK w Argentynie:

Piątek, 15 października 2021

15:30-16:15 – WorldSBK FP1
16:25-17:10 – WorldSSP FP1
20:00-20:45 – WorldSBK FP2
21:00-21:45 – WorldSSP FP2

Sobota, 16 października 2021

15:00-15:30 – WorldSBK FP3
16:25-16:45 – WorldSSP Superpole
17:10-17:25 – WorldSBK Superpole
18:30 – WorldSSP wyścig 1
20:00 – WorldSBK wyścig 1

Niedziela, 17 października 2021

15:00-15:15 – WorldSBK warm-up
15:25-15:40 – WorldSSP warm-up
17:00 – WorldSBK wyścig Superpole
18:30 – WorldSSP wyścig 2
20:00 – WorldSBK wyścig 2

KOMENTARZE