fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pomimo przegranej w sesji Superpole ze Scottem Reddingiem, lider mistrzostw Toprak Razgatlioglu w pewnym stylu sięgnął po zwycięstwo w pierwszym wyścigu World Superbike w Argentynie. Turek pokonał głównego rywala Jonathana Rea i jest coraz bliżej upragnionego mistrzostwa.

Do sporej niespodzianki doszło w sobotni poranek (czasu lokalnego) na torze w San Juan, gdy po pole position sięgnął Scott Redding. Tym samym Brytyjczyk sięgnął po 150. pierwsze pole startowe dla jego kraju w World Superbike. To także pierwszy raz w tym sezonie, gdy Ducati i Redding wygrali kwalifikacje. W pierwszej linii mieli ustawić się obok niego lider mistrzostw Toprak Razgatlioglu oraz tegoroczny debiutant Axel Bassani. Po błędzie, piąty w sesji Superpole był obrońca tytułu Jonathan Rea.

Po starcie to jednak, klasycznie już, Razgatlioglu wystrzelił jak z procy i wszedł na pozycji lidera w pierwszy zakręt. Zaraz za nim złożył się Redding, jednak przesadził z prędkością i zaliczył uślizg przodu! Tym samym na drugie miejsce wskoczył Rea, a trójkę uzupełniał Alex Lowes. Ten wyścig był zresztą wyjątkowym dla Kawasaki, bo reprezentaci japońskiego producenta startowali w historycznych barwach by uczcić 125-lecie marki. 

Razgatlioglu, który w piątek miał bardzo dobre tempo, szybko zaczął uciekać. Rea z kolei nie był w stanie utrzymać jego rytmu, ale też zyskiwał bezpieczną przewagę nad trzecim zawodnikiem. W czołowej dwójce nic nie zmieniło się aż do mety. Razgatlioglu wygrał po raz dwunasty w tym roku i przy okazji 50. raz w karierze stanął na podium. Dla Yamahy to pierwsze „pudło” w WSBK na torze w San Juan! Druga lokata Rea to z kolei 810. podium Wielkiej Brytanii w World Superbike. Co ciekawe, to zaledwie drugi przypadek, gdy Rea nie wygrał w Argentynie!

Ostatecznie na trzecim miejscu na metę wpadł Michael Ruben Rinaldi, który w połowie dystansu wyprzedził Bassaniego. Dla Rinaldiego to 10. podium w karierze. Tymczasem Axel po słabszym starcie z pierwszego rzędu, wkrótce wskoczył na prowizoryczne podium, ale nie dowiózł go do mety. Pod koniec wyprzedził go też Lowes, który po słabszym początku, w drugiej części dystansu znacznie podkręcił tempo.

Bardzo dobry start zaliczył co prawda Andrea Locatelli, ale potem nie miał zbyt dobrego tempa. W efekcie finiszował na ósmej lokacie. Szósty był Michael van der Mark, a siódmy inny zawodnik Yamahy – Garrett Gerloff. Do bardzo dobrego, dziewiątego miejsca dojechał Redding, który gonił z samego końca stawki po upadku. Czołową dziesiątkę uzupełnił z kolei Leon Haslam.

W klasyfikacji generalnej Toprak Razgatlioglu o 29 punktów wyprzedza Jonathana Rea. Matematycznie Turek już jutro może sięgnąć po mistrzostwo, ale jego przewaga nad Rea musiałaby wzrosnąć aż do 62 „oczek”.

W wyścigu World Supersport po zwycięstwo sięgnął, prowadząc od startu, z pole position, do mety – Jules Cluzel. Ponad 4 sekundy później metę minął Manuel Gonzalez, a trzeci był Can Öncü. Piątkę uzupełnili główni rywale w walce o tytuł – Steven Odendaal oraz Dominique Aegerter. Szwajcar nadal wyprzedza zawodnika z RPA o 52 punkty. Oznacza to, że jeśli w niedzielę nie straci do Odendaala więcej, niż dwa punkty, Aegerter będzie mógł świętować tytuł mistrzowski. 

Wyniki 1. wyścigu WSBK w Argentynie:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha 21 okr.
2 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team +5.295s
3 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Ducati +9.417s
4 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team +12.808s
5 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +13.980s
6 Michael Van Der Mark NED Motorrad BMW WorldSBK Team +15.007s
7 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha +16.867s
8 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha +19.265s
9 Scott Redding GBR Aruba.It Ducati +27.176s
10 Leon Haslam GBR Team HRC +31.571s
11 Tito Rabat ITA Kawasaki Puccetti +34.474s
12 Eugene Laverty IRL Motorrad BMW WorldSBK Team +36.241s
13 Chaz Davies GBR GoEleven Ducati +37.072s
14 Samuele Cavalieri SPA Barni Ducati +41.103s
15 Kohta Nozane JPN GRT Yamaha +43.220s
16 Leandro Mercado ARG MIE Honda Racing +48.516s
17 Christophe Ponsson FRA Gil Yamaha +53.695s
18 Marco Solorza ARG Pedercini Kawasaki +1’39.426s
19 Luciano Ribodino ARG Pedercini Kawasaki +1 Lap
20 Isaac Vinales SPA Orelac Racing Kawasaki DNF
21 Alvaro Bautista SPA Team HRC DNF
KOMENTARZE