fbpx
A password will be e-mailed to you.

Niestety, po raz kolejny odwołano rundę MotoGP w Australii. Nie oznacza to, że zawodnikom przepadnie jeden wyścig – do kalendarza dodano (znów) tor Algarve International Circuit. To jeszcze nie koniec zmian w tegorocznej rozkładówce Motocyklowych Mistrzostw Świata!

Sezon 2021 trwa w najlepsze, a stawka MotoGP po dziewięciu rundach udała się na zasłużone wakacje. Organizatorzy jednak nie śpią i właśnie ogłosili kolejne zmiany w kalendarzu. Z powodu restrykcji związanych z podróżowaniem – a wynikającymi z pandemii COVID-19 – po raz drugi z rzędu odwołano rundę o Grand Prix Australii. 

MotoGP nie pojedzie więc w październiku na tor Phillip Island, który uchodzi za jeden z najpiękniejszych na świecie. Co ciekawe, podobny los spotkał Formułę 1, która na listopad zaplanowała GP Australii. Tamtejsze zmagania na torze w Melbourne także się nie odbędą.

„FIM, IRTA i Dorna Sports z przykrością informują o anulowaniu rundy o Red Bull Grand Prix Australii. Trwająca pandemia Covid-19 i wynikające z niej komplikacje w podróżowaniu oraz ograniczenia logistyczne sprawiają, że nie jesteśmy w stanie potwierdzić o czasie możliwości zorganizowania rundy na Phillip Island. Z niecierpliwością czekamy jednak na powrót do ścigania przed australijskimi fanami na spektakularnym torze Phillip Island w 2022 roku” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Karuzela Motocyklowych Mistrzostw Świata nie straci jednak wyścigów! Zamiast Australii, w kalendarzu ponownie znalazł się tor Algarve International Circuit. Tym samym zawodników czeka druga wizyta w portugalskim Portimao, podobnie jak nadchodząca podwójna runda na Red Bull Ringu. Zmagania o Grand Prix Algarve odbędą się w pierwszy weekend listopada, tuż przed planowanym finałem sezonu w Walencji.

Tymczasem w kalendarzu nadal znajdują się rundy o GP Malezji (przesunięte o tydzień) oraz GP Tajlandii. Wydaje się coraz mniej prawdopodobnym, że zawodnicy wystartują na torach Sepang i Chang. Na pewno odbędzie się jednak, przeniesione na październik, Grand Prix Ameryk w Austin. Plotki pojawiające się w paddocku głoszą, że w przypadku odwołania zmagań w Malezji i Tajlandii, stawka MotoGP mogłaby zostać na drugi tydzień w Teksasie o zaliczyć dwie rundy na Circuit of the Americas.

Nadal status „przełożonego” Grand Prix ma Argentyna, ale odwołanie tamtejszej rundy jest tylko kwestią czasu. Nie chodzi bowiem tutaj tylko o pandemię i problemy w podróżowaniu, ale także fakt, że kilka miesięcy temu niemalże całkowicie spłonęła infrastruktura toru Termas de Rio Hondo. Status rundy „rezerwowej” ma z kolei Indonezja i będący nadal w budowie tor Mandalika.

Kalendarz na sezon 2021 MotoGP:

(stan na 6 lipca 2021)

 1. 28 marca – GP Kataru (wyścig nocny)
 2. 4 kwietnia – GP Doha (wyścig nocny)
 3. 18 kwietnia – GP Portugalii
 4. 02 maja – GP Hiszpanii
 5. 16 maja – GP Francji
 6. 30 maja – GP Włoch
 7. 06 czerwca – GP Katalonii
 8. 20 czerwca – GP Niemiec
 9. 27 czerwca – Assen TT
 10. 08 sierpnia – GP Styrii
 11. 15 sierpnia – GP Austrii
 12. 29 sierpnia – GP Wielkiej Brytanii
 13. 12 września – GP Aragonii
 14. 19 września – GP San Marino
 15. 3 października – GP Ameryk
 16. 17 października – GP Tajlandii
 17. 24 października – GP Malezji
 18. 07 listopada – GP Algarve
 19. 14 listopada – GP Walencji
KOMENTARZE