fbpx
A password will be e-mailed to you.
1RQtsQJjnvI

W kolejnym epizodzie „Motocyklowych opowieści” Erwin staje przed próbą ustalenie przeszłości należącego do niego Harleya-Davidsona U z 1940 roku, jednej z maszyn które ucierpiały w pożarze garażu i są obecnie na etapie renowacji. Pomoc zawodowego historyka pozwoliła ustalić, czy ten egzemplarz nie mógł przypadkiem należeć do syna jednego ze współczesnych „carów” Rosji, wtedy jeszcze ZSRR.

Przepiękny Harley U z koszem zachwycił nas w jednym z pierwszych odcinków „Zapachu garażu”. Niestety los nie oszczędzał tej maszyny, która obecnie w troskliwych rękach Erwina Gorczycy powoli wraca do dawnej świetności. Jej przeszłość również jest niezmiernie ciekawa, ponieważ egzemplarz ten trafił do Polski z terenu ZSRR, a pewne przesłanki pozwalały podejrzewać, że jego pierwszym właścicielem mógł być jeden z radzieckich VIP-ów pierwszej klasy – drugi syn Stalina, Wasilij. 

Ów młodzieniec nie mial łatwego życia. Wychowywany pod kloszem, ale bardzo chłodno, w towarzystwie funkcjonariuszy NKWD, szybko stał się utracjuszem. W czasach uczęszczania do szkoły lotniczej pod Sewastopolem jedną z jego głównych rozrywek była jazda Harleyem. Czy mógł to być właśnie ten konkretny UL?

W rozwikłaniu zagadki pomógł Erwinowi kolega-motocyklista, a równocześnie zawodowy historyk. Przy okazji wypłynęły inne tematy, takie jak masowy import amerykańskich maszyn do ZSRR na długo przed okresem słynnego programu Lend Lease. Warto posłuchać!

KOMENTARZE