fbpx
A password will be e-mailed to you.

W smutnych okolicznościach po sobotniej śmierci Deana Berta Viñalesa, rozegrano niedzielne ściganie World Superbike w hiszpańskim Jerez de la Frontera. Ostatecznie po dwa zwycięstwa w dwóch wyścigach sięgnął Toprak Razgatlioglu, a w WSS najlepszy był Dominique Aegerter. Tym samym liderzy obu klas wyjeżdżają z Andaluzji z jeszcze większą przewagą w generalce.

W sobotę niespodziewanie po pole position sięgnął Toprak Razgatlioglu, na swoim ostatnim okrążeniu awansując z 13. na pierwsze miejsce. Dla zawodnika Yamahy to pierwsze w tym roku, a zaledwie drugie w karierze WSBK wygrane kwalifikacje. Drugi był Alex Lowes, którego oddzieliło od Turka zaledwie 0,027 sekundy. Brytyjczyk, choć jedzie w ten weekend z kontuzją dłoni, wyprzedził swojego team-partnera Jonathana Rea.

Advertisement

Ostatecznie, po tragicznym w skutkach wypadku w wyścigu World Supersport 300, w wyniku którego zmarł Dean Berta Viñales, sobotnią rywalizację odwołano.

W niedzielę z kolei zdecydowano się na zmieniony harmonogram. W WSBK odwołano wyścig Superpole, a zamiast niego rozegrano o 11:00 wyścig numer jeden. O 14:00 zawodnicy ruszyli do ścigania po raz drugi. Wcześniej rozegrano zmagania World Supersport, a na koniec – drugi wyścig WSS 300.

Rea vs Razgatlioglu – kolejne starcie

Na starcie pierwszego wyścigu znów świetnie spisał się Razgatlioglu, który utrzymał prowadzenie. Jeszcze na pierwszym okrążeniu stracił je jednak na rzecz Rea, który próbował uciekać. Z tyłu świetnie radził sobie Andrea Locatelli oraz duet Ducati – Scott Redding Michael Ruben Rinaldi

Razgatlioglu nie zamierzał jednak odpuszczać i w pewnym momencie przypuścił zbyt optymistyczny atak w zakręcie po tylnej prostej…

Na szczęście nikt się nie przewrócił, a Rea utrzymał prowadzenie. Na kilka okrążeń przed metą stracił je jednak po odważnym ataku Razgatlioglu w jedynce. 

Ostatecznie Rea próbował jeszcze trzymać się za rywalem, ale strata tylko się powiększała. Gdy tylko Jonathan zbliżał się do Topraka, ten odpowiadał lepszym czasem okrążenia. W efekcie zawodnik Yamahy wpadł na metę z ponad sekundową przewagą, sięgając przy okazji po swój dziewiąty w tym roku triumf. Drugie miejsce Rea sprawiło, że teraz duet ten dzieli w mistrzostwach sześć punktów na korzyść Turka.

Pod koniec bardzo dobre tempo złapał Redding, dzięki czemu na ostatnim okrążeniu dogonił i wyprzedził trzeciego wówczas Locatellego. Tym samym Scott uzupełnił podium. Andrea był czwarty, a piątkę zamknął Alvaro Bautista. Bardzo dobre, szóste miejsce padło łupem Lorisa Baza, który zastępuje w ten weekend kontuzjowanego Chaza Daviesa. Francuz był najlepszym zawodnikiem satelickim w wyścigu numer jeden. 

Siódma lokata padła łupem Michaela van der Marka, który o zaledwie 0,090 sek wyprzedził tegorocznego debiutanta Axela Bassaniego. Dziesiątkę zamknęli kontuzjowany Alex Lowes oraz Garrett Gerloff.

Razgatlioglu powstrzymuje Reddinga

Do wyścigu numer dwa nie wystartował kontuzjowany Alex Lowes. Z pole position znów startował Toprak Razgatlioglu, który najlepiej zareagował na zgaśnięcie czerwonych świateł. Tuż za nim jechał jego główny rywal Jonathan Rea, który to zresztą zaatakował przy wyjściu na tylną prostą. Turek  jednak skontrował na hamowaniu do kolejnego łuku i wrócił na prowadzenie.

Razgatlioglu na czele próbował uciekać, ale wkrótce na drugie miejsce wyszedł Scott Redding i rozpoczął pogoń za rywalem. Kolejne pozycje tracił z kolei Rea, który spadł za plecy Michaela Rubena Rinaldiego, wcześniej wspomnianego Reddinga, a także Andrei Locatellego oraz Alvaro Bautisty. Potem musiał bronić się jeszcze przed debiutantem Axelem Bassanim, któremu odskoczył dopiero w końcówce!

Przez długi czas na czele nic się nie zmieniało, a Razgatlioglu miał niewielką przewagę nad Reddingiem. Gdy na 17. okrążeniu Scott skutecznie zaatakował i wyszedł na prowadzenie, na kolejnym kółku Toprak kontratakował na wejściu w ostatni zakręt. Brytyjczyk trzymał się tuż za zawodnikiem Yamahy, jednak nie był w stanie przypuścić kolejnego ataku.

Ostatecznie to Toprak Razgatlioglu sięgnął po drugie w ten weekend zwycięstwo, a Scottowi Reddingowi przypadło drugie podium. Świetne, trzecie miejsce wywalczył przed własnymi kibicami Alvaro Bautista, dla którego to zaledwie trzeci finisz na „pudle” w barwach Hondy.

W samej końcówce Bautista wyprzedził Andreę Locatellego, który dojechał na solidnej, czwartej lokacie. Piąty był Jonathan Rea, który pod koniec utrzymał za sobą Axela Bassaniego, a obaj uporali się z tracącym tempo Michaelem Rubenem Rinaldim. W dziesiątce znaleźli się jeszcze Michael van der Mark, Loris Baz oraz Garrett Gerloff.

Tym samym w klasyfikacji generalnej World Superbike liderem mistrzostw pozostaje Toprak Razgatlioglu, który ma przewagę 20 punktów nad Jonathanem Rea. Na trzeciej lokacie umocnił się Scott Redding, którego jednak od Turka dzielą 74 „oczka”.

W jedynym wyścigu World Supersport w ten weekend wygrał Dominique Aegerter. Dla Szwajcara to już dziesiąty triumf w tym roku, dzięki któremu powiększył przewagę w mistrzostwach aż do 62 punktów. Blisko dziesięć sekund później na metę wpadł, ruszający z pole position, Philipp Oettl. Podium uzupełnił z kolei Niki Tuuli.

Kolejna runda World Superbike już w najbliższy weekend (1-3 października) na torze w portugalskim Algarve.

Wyniki 1. wyścigu WSBK w Jerez:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha 20 okr.
2 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team +1.225s
3 Scott Redding GBR Aruba.it Ducati +2.791s
4 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha +3.227s
5 Alvaro Bautista SPA Team HRC +8.652s
6 Loris Baz FRA GoEleven Ducati +10.414s
7 Michael Van Der Mark NED Motorrad BMW WorldSBK Team +12.294s
8 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +12.384s
9 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team +13.478s
10 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha +15.594s
11 Leon Haslam GBR Team HRC +24.783s
12 Eugene Laverty IRL Motorrad BMW WorldSBK Team +26.917s
13 Kohta Nozane JPN GRT Yamaha +27.252s
14 Jonas Folger GER Benovo BMW +30.594s
15 Christophe Ponsson FRA Gil Yamaha +31.317s
16 Marvin Fritz GER IXS-YART Yamaha +35.902s
17 Loris Cresson BEL Pedercini Kawasaki +48.269s
18 Andrea Mantovani ITA Vince64 Racing Kawasaki +49.932s
19 Lachlan Epis AUS Pedercini Kawasaki DNF
20 Leandro Mercado ARG MIE Honda Racing DNF
21 Samuele Cavalieri SPA Barni Ducati DNF
22 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Ducati DNF

Wyniki 2. wyścigu WSBK w Jerez:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha 20 okr.
2 Scott Redding GBR Aruba.It Ducati +0.113s
3 Alvaro Bautista SPA Team HRC +4.257s
4 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha +5.172s
5 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team +6.339s
6 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +7.780s
7 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Ducati +11.035s
8 Michael Van Der Mark NED Motorrad BMW WorldSBK Team +11.993s
9 Loris Baz FRA GoEleven Ducati +12.311s
10 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha +16.651s
11 Eugene Laverty IRL Motorrad BMW WorldSBK Team +27.224s
12 Leon Haslam GBR Team HRC +27.266s
13 Jonas Folger GER Benovo BMW +27.713s
14 Samuele Cavalieri SPA Barni Ducati +33.438s
15 Leandro Mercado ARG MIE Honda Racing +46.941s
16 Marvin Fritz GER IXS-YART Yamaha +47.308s
17 Andrea Mantovani ITA Vince64 Racing Kawasaki +54.670s
18 Lachlan Epis AUS Pedercini Kawasaki +3 Laps
19 Loris Cresson BEL Pedercini Kawasaki DNF
20 Kohta Nozane JPN GRT Yamaha DNF
21 Christophe Ponsson FRA Gil Yamaha DNF
KOMENTARZE