fbpx
A password will be e-mailed to you.

Jonathan Rea był bezkonkurencyjny w sobotę w Assen i po starcie z pole position, sięgnął po pewne zwycięstwo w wyścigu numer jeden. Rywalizację przerwano w samej końcówce po upadku Jonasa Folgera.

Podczas porannego, trzeciego treningu, najszybszy z ponad półsekundową przewagą był Scott Redding. W sesji Superpole górą raz jeszcze był, podobnie jak w piątek, Jonathan Rea. Brytyjczyk o ponad jedną dziesiątą wyprzedzając Topraka Razgatlioglu oraz właśnie Reddinga. Turek upadł na samym początku sesji, wracając w samej końcówce na tor i niwelując straty. Po problemach technicznych, z końca stawki musiał startować Tom Sykes, a po upadku dołączył do niego w ostatniej linii także Garrett Gerloff.

Po starcie z drugiego pola, to Toprak Razgatlioglu objął prowadzenie w pierwszym zakręcie, jednak jego radość nie trwała długo. Po chwili wyprzedził go Jonathan Rea i próbował uciekać. Za jego plecami jechał jednak Turek oraz – po upadku Michaela Rubena Rinaldiego – Scott Redding. Przez moment zawodnik Yamahy wrócił na prowadzenie, ale Rea nie zamierzał długo czekać z atakiem.

Wiatr w żagle złapał z kolei Redding, wyprzedzając Razgatlioglu i przymierzając się do ataku na prowadzącego, swojego rodaka na Kawasaki. Jeden błąd Reddinga sprawił jednak, że Rea zyskał ponad sekundę przewagi, a Scott musiał oglądać się za siebie i bronić przed atakami Razgatlioglu.

Po festiwalu upadków innych zawodników, jak Rinaldi, Alvaro Bautista czy Alex Lowes, wyścig przerwano na dwa okrążenia przed metą. Wszystko przez poważny wypadek Jonasa Folgera w zakrętach 6/7. Tym samym za ostateczne uznano wyniki z poprzedniego punktu pomiarowego.

Po zwycięstwo sięgnął zatem Jonathan Rea, wracając przy okazji na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Brytyjczyk pobił też kolejny rekord, triumfując w Assen po raz (rekordowy) trzynasty! Biorąc pod uwagę jego formę w Holandii, w niedzielę z pewnością powalczy o dwa kolejne triumfy.

Drugi stopień podium przypadł Scottowi Reddingowi, który tym samym wraca na „pudło” po raz pierwszy od wyścigu Superpole w Portugalii! Czołową trójkę uzupełnił dotychczasowy lider mistrzostw Toprak Razgatlioglu, który w samej końcówce nie miał już szans na zaatakowanie zawodnika Ducati. Tym samym Turek spada na drugie miejsce w generalce, ustępując Rea o siedem punktów.

Tuż za podium finiszował faworyt lokalnej publiczności Michael van der Mark, notując jednak kolejny solidny występ w swoim pierwszym sezonie na BMW. Świetne, piąte miejsce wywalczył tegoroczny debiutant Andrea Locatelli. Dla Włocha to wyrównanie jego najlepszego finiszu w World Superbike. 

Świetną pogoń zaliczyli Garrett Gerloff i Tom Sykes. Dwójka ta, startując z końca stawki, była w stanie nadrobić wiele pozycji. Ostatecznie Amerykanin był szósty, a Brytyjczyk siódmy! W dziesiątce znaleźli się jeszcze Leon HaslamChaz Davies Axel Bassani.

Jonas Folger po wypadku został zabrany do centrum medycznego na dalsze badania. Zawodnik jest przytomny. Ostatecznie jednak ani Niemiec, ani Lucas Mahias, nie zostaną dopuszczeni do niedzielnych wyścigów.

W World Supersport po zwycięstwo, po starcie z pole position, sięgnął Dominique Aegerter. Szwajcar wygrał po raz czwarty z rzędu i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej! Drugi był Steeven Odendaal a podium uzupełnił Philipp Oettl.

W niedzielę zawodników czeka wyścig Superpole oraz wyścig numer 2.

Wyniki 1. wyścigu WSBK w Assen:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team 21 okr.
2 Scott Redding GBR Aruba.It Ducati +3.093s
3 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha +3.214s
4 Michael Van Der Mark NED Motorrad BMW WorldSBK Team +4.478s
5 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha +6.139s
6 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha +7.901s
7 Tom Sykes GBR Motorrad BMW WorldSBK Team +11.182s
8 Leon Haslam GBR Team HRC +14.495s
9 Chaz Davies GBR GoEleven Ducati +19.044s
10 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +19.231s
11 Isaac Vinales SPA Orelac Racing Kawasaki +33.244s
12 Leandro Mercardo ARG MIE Honda Racing +33.462s
13 Loris Cresson BEL Pedercini Kawasaki +1 Lap
14 Andrea Mantovani ITA Vince64 Racing kawasaki +1 Lap
15 Jonas Folger GER Benovo BMW DNF
16 Tito Rabat SPA Barni Ducati DNF
17 Kohta Nozane JPN GRT Yamaha DNF
18 Lucas Mahias FRA Kawasaki Puccetti DNF
19 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Ducati DNF
20 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team DNF
21 Alvaro Bautista SPA Team HRC DNF
KOMENTARZE