fbpx
A password will be e-mailed to you.

To już oficjalne! W sezonie 2022 w klasie MotoGP swój zespół wystawi Valentino Rossi. Aramco Racing Team VR46 wystartuje na motocyklach Ducati Desmosedici.

Po wielotygodniowych spekulacjach najgorzej strzeżona tajemnica w paddocku MotoGP w końcu zyskała oficjalne potwierdzenie. Valentino Rossi przez najbliższych pięć lat będzie miał swój zespół w klasie królewskiej.

Zgodnie z przewidywaniami, w kolejnych nie dwóch, a trzech sezonach, zawodnicy startujący pod szyldem VR46 w MotoGP będą korzystać z motocykli Ducati. Tym samym, producent z Borgo Panigale w przyszłym roku wystawi w MotoGP aż osiem motocykli: poza tymi w ekipie Rossiego, będą to dwie maszyny w fabrycznym składzie, dwa w Pramac Racing i dwa w teamie Gresini Racing.

 

Szefem ekipy Aramco Racing Team VR46 będzie Pablo Nieto. Tak, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Aramco – holding należący do saudyjskiej rodziny królewskiej – oficjalnie będzie sponsorem tytularnym zespołu Rossiego. Tymczasem Nieto, po wieloletniej pracy jako menadżer ekip VR46 w klasach Moto2 i Moto3, teraz też „awansuje” do klasy królewskiej.

Na koncie zawodników z Akademii są przede wszystkim dwa mistrzowskie tytuły w klasie Moto2 – w 2017 roku po mistrzostwo sięgnął Franco Morbidelli. Sezon później jego wyczyn powtórzył Pecco Bagnaia.

Luca Marini w sezonie 2021

W sezonie 2021 ekipa VR46 weszła do MotoGP „tylnymi drzwiami”, znajdując Luce Mariniemu miejsce w Avintii

„Cieszymy się, że w 2022 roku będziemy ścigali się w MotoGP z dwoma zawodnikami reprezentującymi barwy VR46. Przygoda rozpoczęta nieco ponad osiem lat temu, podczas tworzenia Akademii VR46. To była długa i wymagająca droga, ale pełna satysfakcjonujących momentów. Starty w MotoGP to z pewnością wyjątkowy moment, ale to nie jest kres naszej podróży” – mówił przedstawiciel Akademii VR46, wieloletni przyjaciel Valentino Rossiego – Alessio „Uccio” Salucci.

Na razie zespół nie ogłosił jeszcze nazwisk zawodników, którzy będą startowali w barwach VR46 w sezonie 2022. Nie jest jednak tajemnicą, że mają to być przyrodni brat Rossiego, tegoroczny debiutant w MotoGP Luca Marini oraz inny podopieczny Akademii VR46 – Marco Bezzecchi. Nie wiadomo też, jaką specyfikację motocykli otrzymają od Ducati, ale mówi się, że Marini dostanie fabryczny model GP22, a Bezza – GP21.

Marco Bezzecchi na podium GP Niemiec 2021 klasy Moto2

Marco Bezzecchi niemalże na pewno w sezonie 2022 awansuje do MotoGP

Na to, że Valentino Rossi zdecyduje się zostać w MotoGP i wystartować w swoim własnym zespole, liczą ludzie z Aramco. Wydaje się jednak nieprawdopodobnym, by na „stare lata” Rossi – obecnie startujący w swoim 26. sezonie w Grand Prix – zdecydował się na naukę nowego motocykla. W najbliższych tygodniach 9-krotny mistrz świata ma ogłosić zakończenie kariery. Po startach w MotoGP, planuje skupić się na czterech kółkach i startach w wyścigach długodystansowych.

„Valentino Rossi jest i będzie ważna częścią Motocyklowych Mistrzostw Świata. Teraz, z jego zespołem wchodzącym do MotoGP, jego niesamowite dziedzictwo będzie inspirowało nowe generacje zawodników i kibiców. Witamy zespół w MotoGP i życzymy wielu sukcesów w przyszłości!” – mówil szef Dorny (promotora MotoGP) Carmelo Ezpeleta.

Valentino Rossi i jego podopieczni powrócą na tor już w najbliższy weekend, gdy odbędzie się Holenderskie TT w Assen.

KOMENTARZE