fbpx
A password will be e-mailed to you.

Ogromne zmiany czekają w sezonie 2022 MotoGP ekipę Gresini Racing. Team łączy siły z Ducati i stawia na całkowicie włoski skład – Eneę Bastianiniego i Fabio di Giannantonio. Co z tego wyniknie?

Już kilkanaście tygodni temu ekipa Gresini Racing ogłosiła, że w 2022 roku będzie zespołem satelickim. Aprilia w kolejnym sezonie ma bowiem wystawić swój, niezależny team fabryczny. Skład zmarłego w lutym Fausto Gresiniego od dawna z kolei łączono z Ducati.

W przededniu rozpoczęcia Grand Prix Niemiec ogłoszono, że Gresini Racing w kolejnych dwóch sezonach korzystać będzie w MotoGP z motocykli Ducati Desmosedici. Nieoficjalnie mówi się, że będą to tegoroczne modele GP21. Ekipę reprezentować będą dwaj Włosi, którzy ścigali się już w barwach Gresiniego w niższych kategoriach w przeszłości – mistrz świata Moto2 Enea Bastianini oraz Fabio di Giannantonio

„To dla nas bardzo emocjonalny moment. W poprzednich miesiącach nasze wysiłki połączone były z silną emocjonalną wolą kształtowania przyszłości Gresini Racing. Teraz jesteśmy niesamowicie dumni i szczęśliwi, mogąc oficjalnie ogłosić nasze plany” – mówiła Nadia Padovani, która po śmierci męża, przejęła stery w zespole Gresini Racing. 

„Ten projekt zrodził się i jest prowadzony na wartościach, na których Fausto zbudował tę niesamowitą instytucję. Chcę bardzo podziękować Carmelo Ezpelecie, który nigdy nie zostawił nas samych w tych ostatnich miesiącach; Ducati za obdarzenie nas zaufaniem, a także firmie Flex-Box która dołącza do nas jako sponsor tytularny oraz oczywiście Fabio i Enei. Jestem pewna, że zrobią wszystko, by wszyscy byli dumni z Gresini Racing” – dodała.

Enea Bastianini w obecnym sezonie debiutuje w klasie MotoGP. W barwach Avintia Ducati startuje na Desmosedici GP19 i radzi sobie coraz lepiej. Jego najlepszym finiszem jest, jak dotychczas, dziewiąte miejsce (wywalczone w Portugalii). W klasyfikacji generalnej Włoch zgromadził na razie 26 punktów i jest najlepszym z debiutantów.

 

Z kolei Fabio di Giannantonio w tym roku reprezentuje barwy Gresiniego, ale w klasie Moto2. Na koncie ma trzy zwycięstwa w karierze, w tym jedno – debiutanckie w Moto2 – wywalczył w tym roku w Hiszpanii.  W generalce zajmuje obecnie piąte miejsce z dorobkiem 60 punktów i stratą 79 do lidera Remy’ego Gardnera, który także awansuje za rok do MotoGP.

Tym samym Ducati na pewno w sezonie 2022 wystawi sześć motocykli – dwa w zespole fabrycznym, dwa w ekipie Pramaca i dwa właśnie w Gresini Racing. Plotki mówią też, że z producentem z Bolonii zwiąże się także nowopowstała ekipa VR46 należąca do Valentino Rossiego.

KOMENTARZE