Nie licząc mrozoodpornych pasjonatów, dla których sezon się nie kończy i nie zaczyna, można zauważyć, że pierwsi bardziej ciepłolubni już wylegli na drogi i bezdroża. A my w numerze marcowym mamy motocykle dla każdego – proste i tanie, praktyczne, a także bardzo wyrafinowane. Grunt, żeby jeździć!

Premiera: Honda ADV350

Kolejna odsłona skuterowej rewolucji czy klasyczny przykład szukania niszy na rynku na siłę? Ani jedno, ani drugie. Koncepcja skutera z podwyższonym, mocnym podwoziem sprawdziła się już w większym X-ADV, który jest obecnie jednym z najlepiej sprzedających się modeli Hondy w Europie. Stąd przeniesienie jej do lżejszej i bardziej zwinnej 350-tki była tylko kwestią czasu. Hondę ADV350 testował nasz „pierwszy skuterzysta” – Andrzej.

Sprawdzian: Royal Enfield Himalayan

Nie za mocny, nie za lekki, nie za szybki, a schodzi jak ciepłe pieczywo. Royal Enfield Himalayan niczego nie udaje i to jest chyba jego siłą. Mała indyjska wyprawówka na dużych kołach wszędzie wjedzie i zewsząd wyjedzie i jest jednocześnie przyjazna dla niskich i lekkich kierowców. Moc? Paaanie, wystarczająca…

Sprawdzian: MV Agusta Dragster 800 RR SCS

W przypadku tego modelu wychodzimy daleko poza czysto motocyklowe odczucia. Jazda Dragsterem, podobnie jak innymi modelami MV Agusty, to poczucie obcowania ze sztuką i dowód, że każdy detal można zaprojektować albo „normalnie” , albo na poziomie artysty. Gdyby tylko cena była bardziej okazyjna…

Strefa bez prawka: Junak 123 po 20 tys. km

Podobno miał się rozpaść po kilku miesiącach, a tymczasem jeździ już ponad dekadę. Był nieco styrany zewnętrznie, bo pracował „w dojazdach” non stop i nie zaznał garażu, ale zadbany przez swojego obecnego właściciela, znów cieszy oko. To był najdłuższy z testów długodystansowych w historii naszej redakcji!

Oldtimer: Ardie RBU 503 Noris

Motocykle marki Ardie nie są u nas tak popularne jak BMW i Zundappy, a to przecież również kawał historii niemieckiej motoryzacji. W przypadku opisywanego dziś egzemplarza modelu RBU 503 Noris, bardzo dobrze udokumentowanej przeszłości. 

A to historia: Ignacy Lemański

Ignacy Lemański był nie tylko utytułowanym zawodnikiem motocyklowym, ale przede wszystkim ogromnym entuzjastą tych pojazdów, a także – jako przedsiębiorca – ich producentem. Niestety dobrze rozwijającą się firmę zniszczyła II WŚ, a sam Lemański wyjechał z kraju, do którego nigdy już nie wrócił.

Osobowość: Danilo Petrucci

Zakończył karierę w MotoGP, gdzie spędził dekadę i wygrał dwa wyścigi, przyjechał na Dakar i… na dzień dobry miał wielkiego pecha, ale później chwycił za „miotłę talentu” i pozamiatał, wygrywając w debiucie jeden z etapów. Danilo udzielił nam ekskluzywnego wywiadu, w którym dosyć mało jest o motocyklach, a bardzo dużo o człowieku – bo wszystko siedzi w głowie…

Świat Motocyklistów: Jacek Bartoszek

Przyjęło się uważać, że bez udanej kariery sportowej od najmłodszych lat i wsparcia potężnych sponsorów udział w najtrudniejszym rajdzie świata jest niemożliwy. To błąd, bo nawet dorosła osoba, realizująca się zawodowo poza motorsportem, może przyjechać na Dakar. Jacek Bartoszek miał jasny cel, poświęcił czas i środki na treningi i udział w mniejszych imprezach, stając w końcu na starcie tej najważniejszej. Przygoda życia!

Custom: BMW R 18 UMC-067 Onitora (bosozoku)

Potężne BMW R 18 samo w sobie jest maszyną wystarczająco kontrowersyjną. A gdy jeszcze ubrać ją w odjechane japońskie szaty stylu bosozoku? No to jest, proszę Państwa, kosmos. Smoku sugeruje, że autor tego projektu niezbyt sumiennie czytał „Atlas Grzybiarza”. A może było wręcz przeciwnie…

Używki: BMW R nineT

R nineT, napędzane nieśmiertelnym „olejakiem”, uważanym za najlepszego boksera BMW, nawet po latach trzyma wartość. Nic dziwnego, to świetnie wyglądająca maszyna, produkowana w kilku wariantach, której głównym zadaniem jest dostarczanie radości. Przyjrzeliśmy jej się pod kątem zakupu używki.

Jak to działa: Wał korbowy

Wał korbowy to jeden z kluczowych elementów silnika i jednocześnie chyba jedyny, o którym można powiedzieć, że jest niemal niezniszczalny. Tomek kontunuuje swoją podróż po wnętrzu jednostki napędowej. 

Sport: zapowiedź sezonu 2022 MotoGP

Znamy już wszystkie ekipy, znamy ich motocykle, a w chwili pisania tego tekstu do pierwszego wyścigu sezonu 2022 zostało zaledwie kilka dni. Przyglądamy się zawodnikom, ich maszynom i oceniamy szanse. Będzie się działo!

Sport: Dominik Olszowy

Tak jak po Małyszu przyszła ekipa godnych następców, tak Taddy Błażusiak może już być niemal pewien, że nie będzie rodzynkiem w historii polskich sukcesów w enduro. Dominik Olszowy idzie w jego ślady, choć różnica jest taka, że idzie już przetartą ścieżką. Wie co, jak i ile trenować, a jego wyniki są zatrważająco dobre. Już za chwilę może zostać mistrzem świata juniorów. A co potem? Wszystko!

Dookoła komina: Suwalszczyzna

Nie Podlasie, nie Mazury. Suwalszczyzna to zupełnie odrębny region, który cudownie jest eksplorować na motocyklu. Piękna przyroda, kwitnąca wśród wzgórz i jezior, a do tego liczne pamiątki historii i doskonała kuchnia. Dobry kierunek!

Za horyzont: Teneryfa

Marcina Prokopa znacie zapewne jako znakomitego dziennikarza i prezentera telewizyjnego. Tym razem wszedł w kolejną rolę i zrobił to znakomicie. O jego motocyklowej zajawce wiecie już od jakiegoś czasu, a teraz doszło jej turystyczne rozwinięcie. Marcin objechał na motocyklu Teneryfę, a wyjazd ten i proponowane trasy barwnie i bardzo w swoim stylu opisał w tym artykule.

Po więcej zapraszamy do najnowszego, marcowego wydania naszego magazynu, który kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE