fbpx
A password will be e-mailed to you.

Toprak Razgatlioglu w świetnym stylu zaprezentował się w pierwszym wyścigu World Superbike na Donington Park, wygrywając po starcie z trzynastego pola!

W sobotni poranek nad Donington Park spadł deszcz, więc zarówno trzeci trening, jak i sesja Superpole, odbyły się na mokrym torze. W takich warunkach najlepiej poradził sobie Jonathan Rea, po raz czwarty z rzędu sięgając po pole position. To jego pierwsze w karierze wygrane kwalifikacje na brytyjskim obiekcie. Ostatecznie Brytyjczyk o ponad pół sekundy wyprzedził Michaela Van Der Marka i Toma Sykesa. Wicelider mistrzostw Toprak Razgatlioglu był dopiero trzynasty.

Po starcie wyścigu numer jeden to Rea objął prowadzenie, ale oczy wszystkich zwróciły się ku Razgatlioglu. Turek świetnie wystartował i wydawało się, że popełnił false-start. Okazało się jednak, że Toprak po prostu idealnie zareagował na zgaśnięcie czerwonych świateł, a potem zdawał się w ogóle nie przejmować tym, że tor przesycha. W ciągu zaledwie ośmiu zakrętów zawodnik Yamahy awansował z trzynastego na drugie miejsce!

Już na drugim okrążeniu Razgatlioglu dopadł liderującego Rea, który w kilku zakrętach co rusz łapał uślizgi. Toprak objął prowadzenie, a chwilę później Jonathan wyratował się z uślizgu i nie przewrócił się, ale wyjechał na trawę. Po tym stracił kontakt z liderem i choć udało mu się odrobić część strat, zawodnik Yamahy szybko odpowiedział najlepszym czasem okrążenia.

Za ich plecami trwała zacięta walka o miejsce numer trzy. Do trzeciego van der Marka dojeżdżali mistrz Donington Tom Sykes, zawodnik Hondy Leon Haslam, inny Brytyjczyk Alex Lowes oraz najszybszy w piątek Garrett Gerloff. Gdy Amerykanin wyszedł na pozycję numer trzy, upadł w ostatnim zakręcie! Pozbierał się jednak i wrócił na dziewiątym miejscu.

Ostatecznie Toprak nie dał Jonathanowi szans na to, by się do niego zbliżył. Razgatlioglu, który przed weekendem przedłużył umowę z Yamahą, wygrał po raz drugi z rzędu w tym sezonie! Rea był drugi, w konsekwencji czego jego przewaga w mistrzostwach zmalała nad Turkiem do zaledwie piętnastu punktów. 

Ostatecznie trzeci był Alex Lowes, celebrując dwusetny start w WSBK kolejnym podium. Czwarta lokata przypadła Tomowi Sykesowi, który wyrównał tegoroczny najlepszy wynik. TOP5 uzupełnił jego team-partner na BMW – Michael van der Mark. Ostatecznie szósty był Leon Haslam, a na siódmą lokatę, po upadku, przebił się Garrett Gerloff.

Dziesiątkę uzupełnili Alvaro Bautista, Lucas Mahias oraz Alex Bassani. Punkty zdobyli jeszcze Chaz Davies, Michael Ruben Rinaldi (jego team-partner Scott Redding upadł na samym początku), a także Eugene Laverty, Luke Mossey oraz Isaac Vinales.

W niedzielę zawodników WSBK czeka na Donington Park wyścig Superpole oraz zmagania numer dwa.

Wyniki 1. wyścigu WSBK na Donington Park:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha 23 okr.
2 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team +2.419s
3 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team +12.261s
4 Tom Sykes GBR Motorrad BMW WorldSBK Team +14.625s
5 Michael Van Der Mark NED Motorrad BMW WorldSBK Team +16.447s
6 Leon Haslam GBR Team HRC +17.028s
7 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha +33.345s
8 Alvaro Bautista SPA Team HRC +37.385s
9 Lucas Mahias FRA Kawasaki Puccetti +43.566s
10 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +43.836s
11 Chaz Davies GBR GoEleven Ducati +48.102s
12 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Ducati +56.538s
13 Eugene Laverty IRL RC Squadra Corse BMW +59.392s
14 Luke Mossey GBR Pedercini Kawasaki +1 Lap
15 Isaac Vinales SPA Orelac Racing Kawasaki +1 Lap
16 Loris Cresson BEL Pedercini Kawasaki +1 Lap
17 Jonas Folger GER Benovo BMW DNF
18 Tito Rabat SPA Barni Ducati DNF
19 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha DNF
20 Christophe Ponsson FRA Gil Yamaha DNF
21 Scott Redding GBR Aruba.It Ducati DNF
KOMENTARZE