fbpx
A password will be e-mailed to you.

Od czasu premiery modelu Suzuki GSX1100S Katana pierwszej generacji w 1981 roku, maszyna z marszu zdobyła serca motocyklistów na całym świecie i na zawsze odmieniła trendy motocyklowe. 30 lat później japoński producent odświeża ten kultowy model, który w nowej, wyjątkowej wersji trafi do sprzedaży już w przyszłym roku.

Wkładając swoje serce i duszę w wykucie oryginalnej Katany, Suzuki nigdy nie straciło zainteresowania i miłości do tego modelu. Legenda Katany była wciąż żywa i kolejne generacje projektantów i inżynierów wyczekiwały dnia, w którym będą mogły opracować nowe wcielenie tego kultowego modelu.

Jesienią 2017 roku Suzuki, podczas targów EICMA w Mediolanie, zaprezentowało prototyp o nazwie KATANA 3.0 CONCEPT. Zaprojektowana przez sławnego designera motocyklowego Rodolfo Frascoli i zbudowana przez Engines Engineering – ta nowa wizja zupełnie współczesnej Katany zapowiadała się imponująco. Suzuki Katana 2022Przez ostatnie lata producent z Hammamatsu pracował nad nowym wcieleniem Katany, która światło dzienne ujrzała podczas tegorocznych targów EICMA. Maszyna ma dawać jeszcze większą przyjemność z jazdy i posiadać lepsze osiągi od poprzedniego modelu.

Sercem GSX1100S Katana nadal jest chłodzony cieczą, rzędowy, czterocylindrowy silnik o pojemności 999 cm3, odziedziczony z modelu GSX-R1000. Jednostkę napędową poprawiono jednak, by jeszcze lepiej spisywała się podczas użytku drogowego. Modyfikacje na rok 2022 obejmują między innymi nowe wałki rozrządu, sprężyny zaworowe, sprzęgło, a także nowy układ wydechowy. To wpłynęło na zwiększenie mocy maksymalnej i pozwoliło osiągnąć lepszy balans osiągów, jednocześnie umożliwiając spełnienie normy emisji spalin Euro 5.Suzuki Katana 2022Zmodyfikowany silnik charakteryzuje się nie tylko szerszą i bardziej liniową krzywą momentu obrotowego. Do tego osiąga większy ogólny moment obrotowy w całym zakresie użytecznej prędkości obrotowej.

Choć maksymalny moment obrotowy jest minimalnie niższy niż w poprzedniej generacji, silnik dostarcza więcej niutonometrów momentu obrotowego przy niskich obrotach silnika. Dzięki temu reakcja na dodanie gazu oraz przyspieszenie, również podczas jazdy z wyższą prędkością i w średnim zakresie obrotów, są bardziej bezpośrednie. W efekcie jazda jest bardziej emocjonująca i przyjemniejsza.

Moc maksymalna jest osiągana przy wyższych obrotach (11 000 obr/min – wcześniej 10 000obr/min), dzięki czemu kręcenie Katany do wysokich zakresów sprawia dużo frajdy i przyjemności. Dbające o bezpieczeństwo, nowoczesne systemy elektroniczne pilnują zaś, aby dynamiczna jazda Kataną była w pełni kontrolowana, przewidywalna, a przy tym również przyjemniejsza.Suzuki Katana 2022Do nowych elementów zalicza się wprowadzenie pakietu zaawansowanych systemów elektronicznych. Nowością w Katanie są: funkcja wyboru trybu jazdy Suzuki Drive Mode Selector (SDMS), dwukierunkowy quickshifter oraz asystent sprzęgła (SCAS). Poprawkom uległ z kolei 5-poziomowy system kontroli trakcji z możliwością wyłączenia (STCS).

Inspiracją dla oryginalnej Katany z 1981 roku był legendarny japoński miecz o tej samej nazwie. Nowy motocykl wiernie odzwierciedla tę samą filozofię oraz ducha legendarnych japońskich mieczy. Sportowa sylwetka z odświeżonymi liniami nadaje Katanie jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru. Podkreśla go też nowa kolorystyka paneli owiewek oraz dekoracyjne wykończenie elementów funkcjonalnych.

Suzuki Katana 2022 Suzuki Katana 2022 Suzuki Katana 2022 Suzuki Katana 2022 Suzuki Katana 2022 Suzuki Katana 2022

KOMENTARZE