fbpx

Zespół Repsol Honda w sezonie 2023 MotoGP liczyć będzie na powrót do czołówki, w czym pomóc ma mistrzowski skład z Markiem Marquezem oraz debiutującym w HRC Joanem Mirem.

Korzystając z miesięcznej przerwy pomiędzy oficjalnymi testami MotoGP przed sezonem, ekipa Repsol Honda zaprezentowała swój zespół na rok 2023. Tym razem prezentacja odbyła się w Madrycie, w siedzibie Repsola, który sponsoruje Hondę od 29 lat. W trakcie tej długiej współpracy Honda i Repsol zgarnęli aż piętnaście tytułów mistrzowskich, 183 zwycięstwa i 454 finisze na podium w królewskiej klasie Grand Prix!

Ostatnie lata to jednak spadek formy Hondy, która ostatnie sukcesy święciła w 2019 roku z Markiem Marquezem. Od czasu jego kontuzji w 2020 roku, zawodnicy Repsol Hondy sporadycznie finiszowali na podium, a sam Hiszpan zgarnął trzy zwycięstwa w sezonie 2021 i jedno podium w 2022 roku. Pierwsze zimowe testy przed sezonem 2023 także nie napawają optymizmem, bo nowa Honda RC213V sporo traci w porównaniu z maszynami rywali.

Dobrą wiadomością jest to, że po dwóch latach naznaczonych kontuzjami i operacjami, Marc Marquez jest już fizycznie w pełni sił. Nie dziwi, że przed swoim jedenastym sezonem w MotoGP Hiszpan ma spore oczekiwania, by powiększyć dorobek stu podiów i 59 zwycięstw. Nie będzie to jednak łatwe, bo w trakcie testów na Sepang tracił aż sekundę do najszybszych i przyznawał, że na ten moment nie dysponuje motocyklem, który umożliwi mu regularną walkę o TOP3.

„Motocykl wygląda świetnie! Nie mogę już doczekać się, by znów jeździć w pełnych barwach Repsol Honda Team podczas kolejnych testów. Cieszę się, że możemy tutaj być razem z rodziną Repsola, która jest ze mną i teamem przez tak długi czas” – opowiadał Marquez podczas prezentacji, by w końcu przejść do większych konkretów. „Nadchodzące testy w Portimao będą bardzo ważne, bo przed nami sporo pracy. Wiem jednak, że inżynierowie dają z siebie wszystko w Japonii. Chcemy dobrze rozpocząć ten sezon”.

Pomóc w powrocie Hondy na szczyt ma także nowy team-partner Marqueza Joan Mir. Hiszpan to dwukrotny mistrz świata, który w 2017 roku zgarnął tytuł w Moto3 z Hondą, a w 2020 roku był najlepszy w MotoGP na Suzuki. Mir w klasie królewskiej dotychczas 13 razy stawał na podium i wygrał jeden wyścig. Jego pierwsze jazdy na Hondzie wypadły jednak całkiem udanie – poprawiał się podczas każdego dnia testów, a próby w Malezji zakończył z niewiele gorszym wynikiem od Marqueza.

„Cieszę się, że po raz pierwszy mogę założyć pełne barwy Repsol Hondy. Dla mnie to wyróżnienie, że mogę dołączyć do tego zespołu i celem jest oczywiście wywalczenie jak najlepszych wyników. Na Sepang podczas testów zrobiliśmy krok naprzód, a przed nami są jeszcze testy w Portugalii. Chcemy nadal ciężko pracować i poprawiać się” – mówił z kolei Mir.

Wspomniane testy MotoGP na Portimao odbędą się w dniach 11-12 marca. Pierwszy wyścig sezonu 2023 – GP Portugalii – odbędzie się z kolei już w niedzielę 26 marca na torze w Algarve! 

KOMENTARZE