fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rywalizacja w Rajdzie Dakar 2022 rozkręca się na dobre! Na drugim etapie najszybszy był Joan Barreda, a nowym liderem został Sam Sunderland. Coraz szybciej jadą też Polacy, a z rajdu odpadł debiutant Danilo Petrucci.

Pierwotnie drugi odcinek Rajdu Dakar 2022 miały być pierwszą częścią etapu maratońskiego. Z powodu obfitych opadów deszczu w weekend i zalanego biwaku, gdzie mieli nocować zawodnicy, organizatorzy zdecydowali się na zmiany. Uczestnicy w poniedziałek udali się z Hail do Al Qaisumah, mając przy tym do pokonania 338 kilometrowy odcinek specjalnym.

Jako pierwszy na trasę drugiego etapu ruszył dotychczasowy lider Daniel Sanders. Przecierając szlaki rywalom, a także tracąc dodatkowy czas po błędzie nawigacyjnym, Australijczyk ostatecznie wywalczył zaledwie 23. rezultat na odcinku.

Problemy zawodnika teamu GASGAS wykorzystali rywale. Joan Barreda niedzielę zakończył dopiero na 17. miejscu w klasyfikacji generalnej i z blisko 40-minutową stratą. W poniedziałek jechał już świetnym tempem, by na czwartym checkpoincie objąć prowadzenie. Ostatecznie wygrał 28. etap w swojej dakarowej karierze, dokładając rywalom ponad pięć minut i awansując do TOP10 klasyfikacji rajdu.

Zwycięzca Dakaru 2021 Kevin Benavides na razie poza TOP10 klasyfikacji generalnej

Drugi na finiszu był zwycięzca Dakaru z 2017 roku – Sam Sunderland. Po problemach na prologu i pierwszym etapie, w poniedziałek Brytyjczyk znacznie podkręcił tempo. Co prawda stracił ponad 5 minut do Barredy, ale to on objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jego team-partnerzy – Kevin Benavides i Toby Price także złapali dobry rytm, kończąc 2. etap na trzecim i piątym miejscu. Przedzielił ich Skyler Howes na Husqvarnie.

Sam Sunderland po 2. etapie objął prowadzenie w Rajdzie Dakar 2022

W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął Sam Sunderland, mając blisko trzy minuty zapasu nad drugim Adrienem van Beverenem na Yamasze. TOP3 uzupełnia dotychczasowy lider Daniel Sanders, który co prawda w poniedziałek stracił mnóstwo czasu, to dzięki poniedziałkowej przewadze nadal jest w czołówce. 39 sekund za nim plasuje się Matthias Walkner, a TOP5 „generalki” dopełnia Skyler Howes.

Po problemach na pierwszym etapie, tempo podkręcili też Polacy. Dwudziesty rezultat na OS2 uzyskał Maciej Giemza, dzięki czemu awansował na 37. lokatę w klasyfikacji generalnej. Zaraz za nim w „generalce” znajduje się drugi z reprezentantów Polski – Konrad Dąbrowski, który tym razem na etapie był dopiero 46., ale i tak awansował w klasyfikacji łącznej.

O ogromnym pechu może mówić tegoroczny debiutant w Dakarze – Danilo Petrucci. Po perturbacjach jeszcze przed startem, podczas pierwszego etapu Włoch zanotował bardzo dobry, trzynasty rezultat. W poniedziałek Petrux jechał niezwykle mocnym tempem, dającym mu lokatę w TOP5. Na 117. kilometrze awarii uległ jednak jego KTM, a naprawa na miejscu okazała się niemożliwa. Włocha i jego motocykl przetransportowano na biwak helikopterem, co oznacza koniec rywalizacji. Dzięki zmienionym przepisom, Danilo i KTM wrócą na trasę we wtorek celem zdobywania dalszego doświadczenia przez Włocha.

Advertisement

Wśród quadowców tym razem triumfował zeszłoroczny zwycięzca Dakaru – Manuel Andujar. Liderem nadal jest jednak Litwin Laisvydas Kancius, a na piąte miejsce w klasyfikacji łącznej awansował jedyny Polak w tej kategorii – Kamil Wiśniewski. Do prowizorycznego podium zawodnik ORLEN Teamu traci tylko 10 minut.

W środę zawodników czeka 381-kilometrowy etap prowadzący wokół Al Qaisumah, z czego sam odcinek specjalny mierzyć będzie 255 kilometrów.

Klasyfikacja (motocykle) po 2. etapie Rajdu Dakar 2022:

1. Sam Sunderland (GBR) GASGAS Factory Racing – 8:31.29
2. Adrien Van Beveren (FRA) Monster Energy Yamaha Rally Team +02.51
3. Daniel Sanders (AUS) GASGAS Factory Racing +03.29
4. Matthias Walkner (AUT) Red Bull KTM Factory Racing +04.08
5. Skyler Howes (USA) Husqvarna Factory Racing +09.59
6. Lorenzo Santolino (ESP) Sherco TVS Rally Factory +10.55
7. Pablo Quintanilla (CHL) Monster Energy Honda +12.31
8. Stefan Svitko (SVK) Slovnaft Rally Team +17.39
9. Aaron Mare (ZAF) Hero Motorsport Rally Team +18.41
10. Joan Barreda (ESP) Monster Energy Honda +20.25
.…
37. Maciej Giemza (POL) ORLEN Team +1:20.54
38. Konrad Dąbrowski (POL) Duust Rally Team +1:36.13


zdjęcia: ORLEN Team, Honda, Red Bull Content Pool

KOMENTARZE