fbpx
A password will be e-mailed to you.

Po wygraniu prologu, Daniel Sanders był najszybszym motocyklistą także podczas pierwszego etapu Rajdu Dakar 2022. Kilku niespodzianek nie zabrakło.

Po sobotnim prologu będącym krótką, 19-kilometrową przejażdżką z Dżuddy do Hail, w niedzielę rozpoczęło się prawdziwe ściganie. Na uczestników czekała ponad 500-kilometrowa trasa wokół Hail, z czego 333 km stanowiły odcinek specjalny.

Po wygraniu prologu, Daniel Sanders do pierwszego etapu (1B) ruszał jako 15. zawodnik w kolejności. Taki wybór pozycji startowej przyniósł mu same korzyści, bo Australijczyk na każdym punkcie kontrolnym notował najlepsze czasy. Dzięki jeździe po utartej już ścieżce, zawodnik GASGAS ostatecznie sięgnął po triumf z bezpieczną przewagą.

„Na razie wszystko idzie dobrze. Po wygraniu prologu mogłem wybrać pozycję startową i zdecydowałem się na miejsce piętnaste, by potem gonić zawodników przede mną. Pod koniec było kilka pułapek nawigacyjnych, ale byłem spokojny, unikałem większych błędów i dowiozłem prowadzenie do końca” – mówił Sanders, który debiutuje w tym roku na motcyklu GASGAS.

Drugi na finiszu był Pablo Quintanilla, tracąc do zwycięzcy nieco ponad dwie minuty. Trzecia lokata padła łupem triumfatora Dakaru z 2018 roku – Matthiasa Walknera. Brytyjczyk był jednak o ponad osiem minut wolniejszy od Sandersa.Mattias Walkner - Rajd Dakar 2022Jako pierwszy na trasę etapu wyjechał Maciej Giemza, który przecierając trasę rywalom – po 330 kilometrach jazdy był 43. i stracił nieco ponad godzinę do lidera. Z kolei o jedno „oczko” wyżej od zawodnika ORLEN Teamu, finiszował na etapie Konrad Dąbrowski z Duust Rally Teamu.

Co ciekawe, z nawigacyjnymi pułapkami nie poradzili sobie faworyci. Dopiero 14. na etapie był ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru, Kevin Benavides. Dwudziesty drugi wynik wywalczył Toby Price, a 35. Ricky Brabec stracił do Sandersa ponad godzinę!

Na uwagę zasługuje też bardzo dobra jazda Danilo Petrucciego, który przed startem swojego pierwszego Dakaru najadł się sporo strachu. W grudniu nabawił się kontuzji, a po przylocie do Arabii Saudyjskiej otrzymał fałszywie pozytywny wynik testu na COVID-19. Ostatecznie były zawodnik MotoGP ustawił się na starcie, a w niedzielę zanotował trzynasty czas – drugi wśród debiutantów.  

Wśród quadowców najszybszy na etapie był Litwin Laisvydas Kancius przed Giovannim Enrico i Pablo Copettim. Jedyny Polak w stawce, Kamil Wiśniewski zajął szóste miejsce.Danilo Petrucci – Rajd Dakar 2022

Klasyfikacja (motocykle) po 1. etapie Rajdu Dakar 2022:

1. Daniel Sanders (AUS) GASGAS Factory Racing – 4h 38 min 40 sek
2. Pablo Quintanilla (CHL) Monster Energy Honda +3 min 07 sek
3. Matthias Walkner (AUT) Red Bull KTM Factory Racing +11 min 06 sek
4. Adrien Van Beveren (FRA) Monster Energy Yamaha Rally Team +12 min 46 sek
5. Mason Klein (USA) BAS Dakar KTM Racing Team +14 min 34 sek
6. Sam Sunderland (GBR) GASGAS Factory Racing +15 min 56 sek
7. Lorenzo Santolino (ESP) Sherco TVS Rally Factory +16 min 54 sek
8. Xavier De Soultrait (FRA) HT Rally Raid Husqvarna Racing +18 min 36 sek
9. Ross Branch (BWA) Monster Energy Yamaha Rally Team +19 min 21 sek
10. Skyler Howes (USA) Husqvarna Factory Racing +25 min 12 sek

42. Konrad Dąbrowski (POL) Duust Rally Team + 1h 11 min 32 sek
43. Maciej Giemza (POL) ORLEN Team + 1h 19 min 14 sek


zdjęcia: ORLEN Team, GASGAS, Rally Zone/KTM Media

KOMENTARZE

Advertisement