fbpx
A password will be e-mailed to you.

Z powodu złego stanu trasy, organizatorzy musieli skrócić szósty odcinek Rajdu Dakar dla motocyklistów i quadowców. Prowadzenie w klasyfikacji łącznej utrzymuje Sam Sunderland, a z dalszą rywalizacją pożegnał się Ross Branch.

W piątek na motocyklistów i quadowców czekało 620 kilometrów jazdy, z czego 404 kilometry to odcinek specjalny. Po tej samej trasie w czwartek ścigali się kierowcy samochodów i ciężarówek, którzy z kolei dzisiaj przenieśli się na wczorajszy moto-odcinek. Niestety okazało się, że trasa przygotowane dla motocyklistów jest w bardzo złym stanie po wczorajszej rywalizacji ciężarówek. 

O tym, w jak złym stanie była nawierzchnia, dobitnie przekonał się Ross Branch. W czwartek Botswańczyk był drugi i liczył na dobry występ na ostatnim etapie przed dniem przerwy. Niestety, już po kilku kilometrach jazdy zawodnik Monster Energy Yamaha Rally upadł i uszkodził nogę. To dla niego koniec rywalizacji w tegorocznym Dakarze. Tym bardziej szkoda, bo po pięciu etapach Branch zajmował solidne, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ross Branch – Rajd Dakar 2022

Ross Branch niestety musiał wycofać się z 44. edycji Rajdu Dakar po upadku na 6. etapie

O złym stanie nawierzchni podczas tankowania (101. km trasy) informowali sami zawodnicy. Zaznaczali, że kierowcy ciężarówek nanieśli na trasę wiele kamieni, a do tego często pod piachem ukryte były głazy i uskoki. Sytuacji nie poprawiły niedawne opady deszczu. „Trasa jest nieprzejezdna” – przyznawali organizatorzy. Wkrótce zadecydowano o przerwaniu rywalizacji w kategorii motocykli i quadów właśnie na 101. kilometrze trasy. Za ostateczne uznano wyniki właśnie z tego checkpointu.

„Wszystko było totalnie zniszczone, a do tego w piachu kryły się kamienie. Na trzecim kilometrze trafiłem na uskok w samym środku piachu, kiedy jechałem przeszło 100 km/h. Przewróciłem się i w zasadzie zaliczyłem lot w kosmos. Wróciłem do walki, ale nie byłem w pełni skupiony. Chwilę po mnie w tym samym miejscu upadł startujący za mną Ross Branch, ale on miał mniej szczęścia” – komentował z kolei pierwszy na trasie Danilo Petrucci, który w czwartek wygrał piąty etap.

Danilo Petrucci – Rajd Dakar 2022

Danilo Petrucci otwierał trasę szóstego etapu, który przysporzył uczestnikom sporo problemów

W takich warunkach zwycięstwo na 6. odcinku sięgnął Daniel Sanders. Dla Australijczyka to drugi etapowy triumf w tegorocznej edycji rajdu – wcześniej wygrał już na samym starcie. Zawodnik GASGASa o 2 minuty i 26 sekund pokonał swojego team-partnera i zarazem lidera Sama Sunderlanda. Czołową trójkę uzupełnił z kolei Matthias Walkner na KTM-ie, który do swojego głównego rywala stracił tylko 10 sekund.

W klasyfikacji generalnej liderem pozostaje Sunderland, mający wciąż niecałe trzy sekundy „zapasu” nad Walknerem. Na miejsce numer trzy awansował z kolei Sanders, który wykorzystał wolniejszą jazdę Adriena van Beverena na Yamasze. Francuz na szóstym etapie zajął ósme miejsce ze stratą czterech minut, przez co spadł na lokatę numer cztery w „generalce”. Od trzeciego Sandersa dzielą go nieco ponad dwie minuty.

Daniel Sanders – GASGAS Factory Racing – Rajd Dakar 2022

Daniel Sanders był najszybszy na skróconym szóstym etapie i awansował na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej

Ze względu na stosunkowo niewielki dystans, jaki przejechali uczestnicy, także różnice w klasyfikacji etapu nie były zbyt duże. W czołowej piątce znaleźli się dwaj reprezentanci Hondy – Pablo Quintanilla oraz Ricky Brabec, których od Sandersa oddzieliły nieco ponad trzy minuty. Kilka sekund dalej uplasował się piekielnie szybki debiutant Mason Klein. Etapową dziesiątkę uzupełnili: Stefan Svitko, wcześniej wspomniany van Beveren, wirtualnie najszybszy (przed karą) na piątym etapie Toby Price oraz Joaqium Rodrigues, który był najlepszy na 3. etapie.

Pomimo wcześniejszych wątpliwości, szósty etap ukończył z kolei Joan Barreda. Po tym, jak w czwartek przewrócił się i mocno obił lewy bark, Hiszpan jednak ruszył do piątkowej rywalizacji. Był podwójnie zmotywowany, bo w poprzednich jedenastu startach w Rajdzie Dakar, aż pięciokrotnie musiał wycofywać się z rywalizacji. Ostatecznie był czternasty z nieco ponad 5,5-minutową stratą do. Dzięki temu zawodnik Hondy wrócił do TOP10 klasyfikacji generalnej.

Joan Barreda – Monster Energy Yamaha Rally – Rajd Dakar 2022

Joan Barreda zagryzł zęby i wystartował pomimo kontuzji

Kolejny solidny etap ma za sobą Maciej Giemza, który w czwartek był czternasty. Tym razem reprezentant Orlen Teamu stracił do Sandersa 6 minut i 46 sekund, co dało mu 18. miejsce i awans na 30. lokatę w klasyfikacji generalnej. Niecałych 10 minut wolniej od lidera pojechał z kolei Konrad Dąbrowski, który w „generalce” zajmuje 33. miejsce.

Wśród quadowców w nocy doczekaliśmy się wyników czwartkowego, szóstego etapu. Kamil Wiśniewski zajął na nim drugie miejsce! W piątek zawodnik Orlen Teamu był z kolei siódmy, z nieco ponad 4-minutową stratą do najszybszego Aleksandra Maksimova. W klasyfikacji generalnej quadowców Polak awansował na 4. lokatę i ma 58 minut straty do prowizorycznego podium.

Kamil Wiśniewski awansował na 4. miejsce wśród quadowców

W sobotę uczestników 44. edycji Rajdu Dakar czeka dzień przerwy. Do rywalizacji wrócą w niedzielę, gdzie na motocyklistów czekać będzie 402-kilometrowy odcinek specjalny z Rijadu do Al Dawadimi.

Klasyfikacja (motocykle) po 6. etapie Rajdu Dakar 2022:

  # Zawodnik Team Czas Strata
1 3 Sam Sunderland GASGAS Factory Racing 19:55.59  
2 52 Matthias Walkner Red Bull KTM Factory Racing 19:58.38 +00:02.39
3 4 Daniel Sanders GASGAS Factory Racing 20:01.34 +00:05.35
4 42 Adrien van Beveren Monster Energy Yamaha Rally Team 20:03.42 +00:07.43
5 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda 20:13.43 +00:17.44
6 15 Lorenzo Santolino Sherco Factory 20:14.21 +00:18.22
7 142 Stefan Svitko Slovnaft Rally Team 20:20.28 +00:24.29
8 1 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 20:20.55 +00:24.56
9 88 Joan Barreda Monster Energy Honda 20:21.58 +00:25.59
10 43 Mason Klein BAS Dakar KTM Racing Team 20:33.07 +00:37.08
         
30 22 Maciej Giemza Orlen Team 21:48.27 +01:52.28
33 26 Konrad Dąbrowski Duust Rally Team 22:16.45 +02:20.46

 


zdjęcia: GASGAS, Red Bull Content Pool, Yamaha Racing, HRC, Orlen Team

KOMENTARZE