fbpx
A password will be e-mailed to you.

Z powodu złego stanu trasy, organizatorzy musieli skrócić szósty odcinek Rajdu Dakar dla motocyklistów i quadowców. Prowadzenie w klasyfikacji łącznej utrzymuje Sam Sunderland, a z dalszą rywalizacją pożegnał się Ross Branch.

W piątek na motocyklistów i quadowców czekało 620 kilometrów jazdy, z czego 404 kilometry to odcinek specjalny. Po tej samej trasie w czwartek ścigali się kierowcy samochodów i ciężarówek, którzy z kolei dzisiaj przenieśli się na wczorajszy moto-odcinek. Niestety okazało się, że trasa przygotowane dla motocyklistów jest w bardzo złym stanie po wczorajszej rywalizacji ciężarówek. 

O tym, w jak złym stanie była nawierzchnia, dobitnie przekonał się Ross Branch. W czwartek Botswańczyk był drugi i liczył na dobry występ na ostatnim etapie przed dniem przerwy. Niestety, już po kilku kilometrach jazdy zawodnik Monster Energy Yamaha Rally upadł i uszkodził nogę. To dla niego koniec rywalizacji w tegorocznym Dakarze. Tym bardziej szkoda, bo po pięciu etapach Branch zajmował solidne, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Ross Branch – Rajd Dakar 2022

Ross Branch niestety musiał wycofać się z 44. edycji Rajdu Dakar po upadku na 6. etapie

O złym stanie nawierzchni podczas tankowania (101. km trasy) informowali sami zawodnicy. Zaznaczali, że kierowcy ciężarówek nanieśli na trasę wiele kamieni, a do tego często pod piachem ukryte były głazy i uskoki. Sytuacji nie poprawiły niedawne opady deszczu. „Trasa jest nieprzejezdna” – przyznawali organizatorzy. Wkrótce zadecydowano o przerwaniu rywalizacji w kategorii motocykli i quadów właśnie na 101. kilometrze trasy. Za ostateczne uznano wyniki właśnie z tego checkpointu.

„Wszystko było totalnie zniszczone, a do tego w piachu kryły się kamienie. Na trzecim kilometrze trafiłem na uskok w samym środku piachu, kiedy jechałem przeszło 100 km/h. Przewróciłem się i w zasadzie zaliczyłem lot w kosmos. Wróciłem do walki, ale nie byłem w pełni skupiony. Chwilę po mnie w tym samym miejscu upadł startujący za mną Ross Branch, ale on miał mniej szczęścia” – komentował z kolei pierwszy na trasie Danilo Petrucci, który w czwartek wygrał piąty etap.

Danilo Petrucci – Rajd Dakar 2022

Danilo Petrucci otwierał trasę szóstego etapu, który przysporzył uczestnikom sporo problemów

W takich warunkach zwycięstwo na 6. odcinku sięgnął Daniel Sanders. Dla Australijczyka to drugi etapowy triumf w tegorocznej edycji rajdu – wcześniej wygrał już na samym starcie. Zawodnik GASGASa o 2 minuty i 26 sekund pokonał swojego team-partnera i zarazem lidera Sama Sunderlanda. Czołową trójkę uzupełnił z kolei Matthias Walkner na KTM-ie, który do swojego głównego rywala stracił tylko 10 sekund.

W klasyfikacji generalnej liderem pozostaje Sunderland, mający wciąż niecałe trzy sekundy „zapasu” nad Walknerem. Na miejsce numer trzy awansował z kolei Sanders, który wykorzystał wolniejszą jazdę Adriena van Beverena na Yamasze. Francuz na szóstym etapie zajął ósme miejsce ze stratą czterech minut, przez co spadł na lokatę numer cztery w „generalce”. Od trzeciego Sandersa dzielą go nieco ponad dwie minuty.

Daniel Sanders – GASGAS Factory Racing – Rajd Dakar 2022

Daniel Sanders był najszybszy na skróconym szóstym etapie i awansował na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej

Ze względu na stosunkowo niewielki dystans, jaki przejechali uczestnicy, także różnice w klasyfikacji etapu nie były zbyt duże. W czołowej piątce znaleźli się dwaj reprezentanci Hondy – Pablo Quintanilla oraz Ricky Brabec, których od Sandersa oddzieliły nieco ponad trzy minuty. Kilka sekund dalej uplasował się piekielnie szybki debiutant Mason Klein. Etapową dziesiątkę uzupełnili: Stefan Svitko, wcześniej wspomniany van Beveren, wirtualnie najszybszy (przed karą) na piątym etapie Toby Price oraz Joaqium Rodrigues, który był najlepszy na 3. etapie.

Advertisement

Pomimo wcześniejszych wątpliwości, szósty etap ukończył z kolei Joan Barreda. Po tym, jak w czwartek przewrócił się i mocno obił lewy bark, Hiszpan jednak ruszył do piątkowej rywalizacji. Był podwójnie zmotywowany, bo w poprzednich jedenastu startach w Rajdzie Dakar, aż pięciokrotnie musiał wycofywać się z rywalizacji. Ostatecznie był czternasty z nieco ponad 5,5-minutową stratą do. Dzięki temu zawodnik Hondy wrócił do TOP10 klasyfikacji generalnej.

Joan Barreda – Monster Energy Yamaha Rally – Rajd Dakar 2022

Joan Barreda zagryzł zęby i wystartował pomimo kontuzji

Kolejny solidny etap ma za sobą Maciej Giemza, który w czwartek był czternasty. Tym razem reprezentant Orlen Teamu stracił do Sandersa 6 minut i 46 sekund, co dało mu 18. miejsce i awans na 30. lokatę w klasyfikacji generalnej. Niecałych 10 minut wolniej od lidera pojechał z kolei Konrad Dąbrowski, który w „generalce” zajmuje 33. miejsce.

Wśród quadowców w nocy doczekaliśmy się wyników czwartkowego, szóstego etapu. Kamil Wiśniewski zajął na nim drugie miejsce! W piątek zawodnik Orlen Teamu był z kolei siódmy, z nieco ponad 4-minutową stratą do najszybszego Aleksandra Maksimova. W klasyfikacji generalnej quadowców Polak awansował na 4. lokatę i ma 58 minut straty do prowizorycznego podium.

Kamil Wiśniewski awansował na 4. miejsce wśród quadowców

W sobotę uczestników 44. edycji Rajdu Dakar czeka dzień przerwy. Do rywalizacji wrócą w niedzielę, gdzie na motocyklistów czekać będzie 402-kilometrowy odcinek specjalny z Rijadu do Al Dawadimi.

Klasyfikacja (motocykle) po 6. etapie Rajdu Dakar 2022:

  # Zawodnik Team Czas Strata
1 3 Sam Sunderland GASGAS Factory Racing 19:55.59  
2 52 Matthias Walkner Red Bull KTM Factory Racing 19:58.38 +00:02.39
3 4 Daniel Sanders GASGAS Factory Racing 20:01.34 +00:05.35
4 42 Adrien van Beveren Monster Energy Yamaha Rally Team 20:03.42 +00:07.43
5 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda 20:13.43 +00:17.44
6 15 Lorenzo Santolino Sherco Factory 20:14.21 +00:18.22
7 142 Stefan Svitko Slovnaft Rally Team 20:20.28 +00:24.29
8 1 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 20:20.55 +00:24.56
9 88 Joan Barreda Monster Energy Honda 20:21.58 +00:25.59
10 43 Mason Klein BAS Dakar KTM Racing Team 20:33.07 +00:37.08
         
30 22 Maciej Giemza Orlen Team 21:48.27 +01:52.28
33 26 Konrad Dąbrowski Duust Rally Team 22:16.45 +02:20.46

 


zdjęcia: GASGAS, Red Bull Content Pool, Yamaha Racing, HRC, Orlen Team

KOMENTARZE