fbpx

W ostatnim czasie problem bezpieczeństwa pieszych na przejściach jest poruszany coraz częściej. Nic dziwnego, Polska znajduje się na w grupie państw, w których do wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych dochodzi najczęściej. Większą ilość wypadków w Unii Europejskiej notuje tylko Chorwacja. Jak na tym tle wypadają motocykliści?

Głównym założeniem przejść dla pieszych jest umożliwienie bezpiecznego dotarcia na drugą stronę ulicy. Niestety, wtedy dochodzi do największej ilości tragicznych w skutkach potrąceń. Liczby nie kłamią: w roku 2018, w Polsce na przejściach dla pieszych śmierć poniosło aż 271 osób. Sprawcami najczęściej są kierowcy aut osobowych, ale zdarzają się także potrącenia przez motocykle oraz… rowery!

Zmiany w prawie, które zaproponował w ostatnim czasie rząd (o nich przeczytasz tutaj), mają zmniejszyć ilość wypadków z udziałem pieszych. Tylko w roku w Polsce 2018 kierowcy aut osobowych spowodowali ponad 4 tysiące takich zdarzeń.

– Mam wrażenie, że przejścia dla pieszych są traktowane przez polskich kierowców jako przeszkoda na drodze. Widać to często po znacznych prędkościach i niechęci do zatrzymania. Kierowcy zachowują się tak, jakby ustąpienie pierwszeństwa pieszemu było opcjonalne, a ruch pieszy był mniej ważny od samochodowego. Umożliwianie pieszym przejścia przez jezdnię jest jednak nieodłącznym elementem prowadzenia samochodu i obowiązkiem kierowcy – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

O tym nigdy nie zapominaj!

Gdy zachowamy szczególną ostrożność, a prędkość jazdy dostosujemy do warunków, nie będziemy zaskoczeni zmianą sytuacji w okolicach przejścia dla pieszych, a tym samym damy radę odpowiednio zareagować nawet wtedy, gdy pieszy wejdzie na przejście nierozważnie i w ostatniej chwili – dodaje Knietowski. 

Uważać powinni nie tylko kierowcy auto osobowych, busów oraz ciężarówek. W roku 2018 doszło do 44 potrąceń pieszych, których sprawcami byli motocykliści. Co ciekawe rowerzyści w tym samym roku potrącili 178 pieszych.  Byłoby naprawdę fajnie, gdyby w roku 2020 udało się nam te liczby zmniejszyć i być wzorem do naśladowania dla innych kierowców i to nie tylko w Polsce. Takie statystyki prowadzone są w całej Europie, dlatego bądźmy przykładem do naśladowania i dbajmy o siebie nawzajem! 

Jeszcze na koniec zachęcamy Was do obejrzenia spotu pt. „I Ty jesteś pieszym” zrealizowanego przez Fundację Drogi Mazowsza. Zobaczcie tam gwiazdy polskiego motorsportu w tym Jacka Czachora oraz Leszka Kuzaja! Zdecydowanie warto zobaczyć!

 

KOMENTARZE