fbpx
A password will be e-mailed to you.

Na sezon 2021 MotoGP Pol Espargaro przenosi się na fabryczną Hondę w ekipie Repsola. Hiszpan udzielił właśnie pierwszego wywiadu już w nowych barwach i wyjaśnił, jakie ma cele nadchodzący rok.

Pol Espargaro w minionym sezonie, swoim czwartym na KTM-ie, sięgnął po najlepsze wyniki w MotoGP. Hiszpan dwukrotnie startował z pole position i aż pięć razy finiszował na podium. Dzięki temu w mistrzostwach wywalczył swoje najlepsze, piąte miejsce. Niewiele też zabrakło do tego, by zakończyć rywalizację nawet w czołowej trójce.

Advertisement

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 2020 Repsol Honda ogłosiła, że Espargaro będzie bronił barw tego teamu w 2021 i 2022 roku. Jego team-partnerem będzie, nadal wracający do formy, Marc Marquez.

Oto, co miał do powiedzenia 29-latek w pierwszym, oficjalnym wywiadzie udzielonym już jako zawodnik Hondy.

Jak czujesz się, mając na sobie po raz pierwszy barwy Repsol Hondy?
Możliwość noszenia tych barw to coś niesamowitego. Przez wiele lat widziałem w nich najlepszych zawodników na świecie zdobywających mistrzostwa i wygrywających wyścigi. Te kolory oznaczają dla mnie chwałę. Oznaczają, że teraz wszystko zależy od ciebie. To w tym miejscu każdy zawodnik chce się znaleźć, by walczyć o osiągnięcie sukces. Kiedy ścigałem się w 125-tkach, w Moto2 i nawet w MotoGP, ten zespół w zasadzie w każdym wyścigu był na podium. Kiedy więc widzisz swój numer na tym motocyklu, to coś niesamowitego. Dla mnie to coś wyjątkowego.

Od początku było dla mnie jasne, gdzie chcę być, gdzie powinienem być, a także w którym miejscu muszę się znaleźć, by sprawdzić siebie i dowiedzieć się, co tak naprawdę jestem w stanie osiągnąć. Najlepszą drogą do tego jest bycie w najlepszym zespole na świecie, na najlepszym motocyklu na świecie i obok najlepszego zawodnika na świecie. Myślę, że dołączam do Repsol Hondy w najlepszym momencie mojej kariery. Bycie tu, gdzie jestem, w odpowiednim czasie, to jak spełnienie marzeń. I bez wątpienia ja właśnie spełniam swoje marzenie.

Co myślisz o Hondzie RC213V, po tym co dotychczas widziałeś?
Widziałem ten motocykl wielokrotnie na zdjęciach i w materiałach wideo. To, co mogę powiedzieć, to że to dość mały motocykl. Na tych krótszych motocyklach możesz jeździć jak chcesz, masz nieco większy zakres ruchów i to na takich maszynach lubię rywalizować. Masz duży wpływ na motocykl, to ty mówisz mu, co ma robić, a nie maszyna tobie. Oczywiście czasami musisz zmusić motocykl, by zrobił kilka rzeczy, których nie chce, ale to właśnie mój styl jazdy. Lubię późno hamować i widziałem, że wszyscy zawodnicy jeżdżący na tym motocyklu, hamują późno i agresywnie. To może działać na moją korzyść.

Advertisement

Jakie cele stawiasz sobie na sezon 2021?
Oczywiście główny cel nie może być inny jak ten, by być na podium i starać się wygrywać wyścigi, a nawet mistrzowski tytuł. Musimy poprawić nasze wyniki względem zeszłego roku. To był dla mnie dobry rok, ale może być jeszcze lepiej i dam z siebie wszystko, by tak było. Pierwszy rok na nowym motocyklu nie będzie łatwy, ale nie przyszedłem do Repsol Hondy po to, by walczyć o lokatę w top6 klasyfikacji generalnej. Przyszedłem tu, by osiągnąć mój największy cel w karierze – zostać pewnego dnia mistrzem świata MotoGP. Na pewno cel w postaci zwycięstw w wyścigach oraz zdobycia tytułu, jest możliwy do osiągnięcia z tym zespołem.

Co możesz wnieść do zespołu?
Spróbuję przyjść do zespołu z moim pozytywnym nastawieniem i aktywną postawą, wkładając ogromny wysiłek w pracę, ale też pokazując moją pasję i miłość do tego sportu. To na pewno przyniesie efekty. Mówienie, że cieszymy się z finiszu w czołowej dziesiątce, nie jest tym, czego oczekuje zespół i czego oczekuję ja. Zrobię wszystko, by osiągnąć to, o co zespół walczył w ostatnich latach.Pol Espargaro i pierwsze spotkanie z Hondą RC213V w barwach RepsolaCzego spodziewasz się po pierwszych testach?
Mogę powiedzieć, że będę zdenerwowany, super zdenerwowany, ale też podekscytowany. Myślę, że w noc przed pierwszym dniem testów nie będę spał zbyt dobrze. To ten rozdział mojego życia, który zawsze starałem się sobie wyobrazić. Nie mogę już doczekać się momentu, kiedy pierwszy raz wyjadę tym motocyklem na tor. Myślę, że tę chwilę będę pamiętał do końca życia i naprawdę zamierzam się nią cieszyć.

Jak to jest dzielić boks z Markiem Marquezem?
To, by mieć Marka za team-partnera, było kolejnym z powodów, dla których chciałem dołączyć do Repsol Hondy. Przez wiele lat walczyliśmy z Markiem w mniejszych kategoriach i świetnie się przy tym bawiłem. Razem dorastaliśmy walcząc z wyścigu na wyścig. To ukształtowało mnie na zawodnika, jakim jestem teraz. Kiedy walczysz z jednym z najlepszych zawodników w historii, poprawiasz się znacznie szybciej. Najlepszym sposobem na to, by poprawić swoje osiągi, to być obok gościa równie dobrego lub lepszego od ciebie. To dlatego się tu przeniosłem. Chcę sprawdzić, w jakim miejscu jestem w porównaniu z Markiem, który z pewnością jest jednym z najlepszych w stawce.Pol Espargaro po raz pierwszy na motocyklu Repsol HondyTo spełnienie marzeń?
Kiedy przez długi czas wyobrażasz sobie, że ścigasz się w tych barwach i na takim motocyklu… kiedy w końcu możesz to zrobić – towarzyszy ci niesamowite uczucie. Czujesz, że spełniasz swoje marzenia. Ja właśnie żyję teraz swoimi marzeniami. I tak, to dla mnie zdecydowanie jest ich spełnienie.

Pierwsze testy MotoGP zaplanowano na 6-7 marca w Katarze. Sezon planowo wystartować ma 28 marca, ale za kulisami mówi się o przyspieszeniu inauguracji o tydzień.


Zdjęcia: HRC, Box Repsol / źródło: informacja prasowa

KOMENTARZE