fbpx
A password will be e-mailed to you.

Historia skuterów Vespa sięga 1946 roku. To właśnie wtedy z fabryki producenta wyjechały pierwsze egzemplarze skutera, który swoją nazwę zawdzięcza skojarzeniom z „osą”. Jednym z nich był niedawno odnaleziony prototyp numer 3 z tak zwanej „serii 0”, w której znalazło się tylko 60 maszyn. Jak odkryli eksperci domu aukcyjnego Catawiki, egzemplarz, który obecnie idzie pod […]

Historia skuterów Vespa sięga 1946 roku. To właśnie wtedy z fabryki producenta wyjechały pierwsze egzemplarze skutera, który swoją nazwę zawdzięcza skojarzeniom z „osą”. Jednym z nich był niedawno odnaleziony prototyp numer 3 z tak zwanej „serii 0”, w której znalazło się tylko 60 maszyn. Jak odkryli eksperci domu aukcyjnego Catawiki, egzemplarz, który obecnie idzie pod młotek, to trzecia wyprodukowana z kolei sztuka Vespy. Prototyp 1 i 2 już nie istnieją, co oznacza, że ten jest najstarszy na świecie.

– Znaleziony niedawno najstarszy na świecie egzemplarz włoskiego jednośladu jest w bardzo dobrym stanie. Przez lata był nieużywany. Dzięki kultowemu statusowi tej marki, maszyny utrzymują swoją wartość lub też wielokrotnie wzrasta ona z roku na rok. Oznacza to, że obecnie licytowany egzemplarz ma szansę stać się nie tylko najstarszym, ale i najdroższym w historii – mówi Davide Marelli, ekspert z domu aukcyjnego Catawiki. Spodziewa się on, że cena tego unikatu może sięgnąć nawet 300 000 euro.

Moda na włoski jednoślad zaczęła się w 1953 roku, kiedy to pojawił się on u boku Audrey Hepburn w filmie „Rzymskie wakacje”. Od tego czasu fanów skutera nieustannie przybywa. Aukcja wzbudza duże zainteresowanie nie tylko prywatnych kolekcjonerów, ale także muzeów i instytucji na całym świecie.

Więcej informacji o najstarszym kultowym skuterze można znaleźć na stronie:

KOMENTARZE