fbpx
A password will be e-mailed to you.

Obecnie 79-letni Giacomo Agostini największe sukcesy w karierze odnosił na MV Aguście. Z tej okazji, statystycznie najlepszy motocyklista w historii Grand Prix zaprezentował w Misano dedykowany mu motocykl – MV Agustę Superveloce Ago!

Giacomo Agostini to piętnastokrotny motocyklowych mistrz świata. Po trzynaście z tych tytułów, w klasach 500 ccm i 350 ccm, sięgnął właśnie na MV Aguście. Mało tego, swego czasu, na włoskim motocyklu Włoch zaliczył zresztą serię 38 zwycięstw z rzędu w „pięćsetkach”!

To dziedzictwo MV Agusta postanowiła uczcić limitowaną edycją modelu Superveloce. To sportowa maszyna z trzycylindrowym silnikiem o pojemności 798 ccm o mocy 147 KM, mająca jednak charakterystyczny wygląd cafe racera. Ponadto, wiele cech konstrukcyjnych ta maszyna zawdzięcza motocyklom, na których Agostini ścigał się w latach 60. i 70. XX wieku.Model MV Agusta Superveloce sygnowany przydomkiem Ago ma klasyczne, czarwono-srebrne barwy. Dodatkiem, który od razu na myśl przywodzi motocykl Giacomo, jest znajomy, żółty element z przodu. Gdy Agostini jeszcze się ścigał, na plakietce widniał numer #1. W Superveloce 2022 w żółtym okręgu umieszono z kolei reflektor.

Ten wyjątkowy motocykl zaprezentowano w iście wyścigowym stylu, bo podczas rundy MotoGP o GP Emilii Romanii na torze w Misano Adriatico. Agostini pokonał na tej maszynie okrążenie pokazowe, wraz z obecnym reprezentantem MV Agusty w klasie Moto2 – Włochem Simone Corsim. Ten drugi też miał co świętować, bo niedzielny wyścig był jego trzysetnym startem w Grand Prix! Motocykl wyprodukowano w limitowanej liczbie 311 sztuk, co ma odzwierciedlać „311 wyścigów, jakie Agostini wygrał w Grand Prix”. Problem w tym, że Giacomo ma na koncie 122 triumfy, co plasuje go na szczycie tabeli zawodników z największą liczbą zwycięstw w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Drugi jest odchodzący na emeryturę Valentino Rossi, który zwyciężał 115-krotnie. 311 nie jest też liczbą podiów wywalczonych przez Ago, bo tych zdobył on dokładnie 159. 

Motocykl Superveloce  Ago wyposażony jest w tzw. zestaw wyścigowy. Charakterystyczny jest układ wydechowy Arrow, na który składają się dwa tłumiki po prawej stronie i trzeci po lewej. Przygotowano też specjalne, gotowe do jazdy po torze, ECU. Zawodnik siedzieć będzie na specjalnym, wykonanym z alcantary siedzeniu z kontrastowymi przeszyciami. Zestaw zawiera też między innymi czerwone manetki (ulubione Agostiniego) oraz pokrowiec. W eleganckim pudełku znajdzie się też oczywiście certyfikat autentyczności.

Cena motocykla MV Agusta Superveloce Ago startuje od 32 100 euro, czyli ok. 150 tysięcy złotych. Zainteresowani zakupem mogą zarejestrować się poprzez oficjalną stronę włoskiego producenta

KOMENTARZE