fbpx
A password will be e-mailed to you.

Są ludzie, których dorobek zasługuje na uwiecznienie w muzeum jeszcze za ich życia. Jednym z nich jest z pewnością Giacomo „Ago” Agostini – włoski motocyklista, najbardziej utytułowany zawodnik motocyklowych, wyścigowych mistrzostw świata, w których brał udział w latach 1964-77.

Nie znać Giacomo Agostiniego to trochę jakby interesować się światem F1, a nie wiedzieć, kim był Juan Manuel Fangio. Agostini startował jednocześnie w dwóch klasach: 500 ccm (odpowiedniku dzisiejszej MotoGP, w której tytuły zdobywał osiem razy) i 350 ccm (gdzie triumfował siedem razy), zgarniając łącznie 15 mistrzowskich koron. Czy ktoś taki mógł nie mieć „swojego” muzeum?


REKLAMA

Te liczby robią wrażenie

A trzeba do tych informacji dodać, że w wyścigach Grand Prix triumfował 123 razy, a łącznie w wyścigach – 311 razy, w tym w 10 Tourist Trophy. Ma też na koncie 18 tytułów mistrza Włoch (a tego nie zdobywa się łatwo) i 117 wykręconych najszybszych kółek. Jego kariera, która zdominowała tory wyścigowe, rozciągnęła się od wczesnych lat 60. do późnych 70. Większość tego czasu Agostini reprezentował barwy MV Agusty.

Muzeum Giacomo Agostiniego w BergamoŚwiadectwa tych niebywałych dokonań można oglądać w specjalnym muzeum, które powstało w Bergamo, rodzinnym mieście Agostiniego (gdzie urodził się w 1942 roku). Jego siedzibą jest Villa Vittoria Charme and Relax. Powstało ono na bazie prywatnej kolekcji, teraz poszerzonej i otwartej dla publiczności. Są w niej niektóre z maszyn, którymi ścigał się Agostini, kaski i kombinezony, których używał – wszystko w chronologicznym porządku. „Tam jest historia mojego życia” – mówi o muzeum sam Mistrz. „Gdy mogę spędzić w nim chwilę sam i wrócić wspomnieniami do tamtych wspaniałych chwil, sprawia mi to wiele radości”. Dodajmy tylko, że po zakończeniu kariery motocyklowej Agostini zaangażował się w wyścigi samochodowe.


REKLAMAREKLAMA


Chociaż raz w życiu!

Muzeum nadal ma charakter prywatny. Można je zwiedzać w grupach (po minimum 8 osób) po rezerwacji terminu, co można zrobić telefonicznie (39 035 239 209) lub mailowo ([email protected]). Więcej informacji na www.villavittoriabergamo.it. Cały obiekt to pensjonat zarządzany przez córkę Agostiniego, Vittorię, bowiem na miejscu są też komfortowe pokoje. Co więcej, gdy już spędza się tu noc i nie trzeba wieczorem nigdzie iść, można zjeść kolację w towarzystwie Mistrza – legendy sprzed lat…

KOMENTARZE

REKLAMA