fbpx
A password will be e-mailed to you.

Są ludzie, których dorobek zasługuje na uwiecznienie w muzeum jeszcze za ich życia. Jednym z nich jest z pewnością Giacomo „Ago” Agostini – włoski motocyklista, najbardziej utytułowany zawodnik motocyklowych, wyścigowych mistrzostw świata, w których brał udział w latach 1964-77.

Nie znać Giacomo Agostiniego to trochę jakby interesować się światem F1, a nie wiedzieć, kim był Juan Manuel Fangio. Agostini startował jednocześnie w dwóch klasach: 500 ccm (odpowiedniku dzisiejszej MotoGP, w której tytuły zdobywał osiem razy) i 350 ccm (gdzie triumfował siedem razy), zgarniając łącznie 15 mistrzowskich koron. Czy ktoś taki mógł nie mieć „swojego” muzeum?

Te liczby robią wrażenie

A trzeba do tych informacji dodać, że w wyścigach Grand Prix triumfował 123 razy, a łącznie w wyścigach – 311 razy, w tym w 10 Tourist Trophy. Ma też na koncie 18 tytułów mistrza Włoch (a tego nie zdobywa się łatwo) i 117 wykręconych najszybszych kółek. Jego kariera, która zdominowała tory wyścigowe, rozciągnęła się od wczesnych lat 60. do późnych 70. Większość tego czasu Agostini reprezentował barwy MV Agusty.

Świadectwa tych niebywałych dokonań można oglądać w specjalnym muzeum, które powstało w Bergamo, rodzinnym mieście Agostiniego (gdzie urodził się w 1942 roku). Jego siedzibą jest Villa Vittoria Charme and Relax. Powstało ono na bazie prywatnej kolekcji, teraz poszerzonej i otwartej dla publiczności. Są w niej niektóre z maszyn, którymi ścigał się Agostini, kaski i kombinezony, których używał – wszystko w chronologicznym porządku. „Tam jest historia mojego życia” – mówi o muzeum sam Mistrz. „Gdy mogę spędzić w nim chwilę sam i wrócić wspomnieniami do tamtych wspaniałych chwil, sprawia mi to wiele radości”. Dodajmy tylko, że po zakończeniu kariery motocyklowej Agostini zaangażował się w wyścigi samochodowe.

Chociaż raz w życiu!

Muzeum nadal ma charakter prywatny. Można je zwiedzać w grupach (po minimum 8 osób) po rezerwacji terminu, co można zrobić telefonicznie (39 035 239 209) lub mailowo ([email protected]). Więcej informacji na www.villavittoriabergamo.it. Cały obiekt to pensjonat zarządzany przez córkę Agostiniego, Vittorię, bowiem na miejscu są też komfortowe pokoje. Co więcej, gdy już spędza się tu noc i nie trzeba wieczorem nigdzie iść, można zjeść kolację w towarzystwie Mistrza – legendy sprzed lat…

KOMENTARZE