fbpx
A password will be e-mailed to you.

Aż chciałoby się powiedzieć, że nowy rok to nowe podwyżki. Tym razem podniesiono opłatę na trzech odcinkach autostrady A2. Czy w konsekwencji motocykliści znów przeniosą się na drogi krajowe i lokalne?

15 lutego br. weszła w życie kolejna zmiana opłat autostradowych, a dokładniej mówiąc podwyżka na trasie A2. Teraz opłata za przejazd – każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem – będzie wynosić 23 zł dla samochodów osobowych i motocykli. To wzrost o złotówkę. Jeszcze bardziej skoczyły opłaty dla kierowców większych pojazdów.

Advertisement

Wspomniany 150-kilometrowy odcinek A2 podzielony jest na 3 mniejsze:

  • Nowy Tomyśl – Poznań
  • Poznań – Września
  • Września – Konin

Oznacza to, że w sumie za przejechanie całego dystansu zapłacimy aż 69 złotych. 

Podwyżka na A2 przez inflację

Rzecznik spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak podkreśla, że „zmiana stawek podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji”. Na poziom cen wpływ mają też „koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego”.

Spółka jako kolejny powód podwyżki wskazuje też rozbudowę obwodnicy Poznania, bo państwo nie dopłaciło do trzeciego pasa wokół stolicy Wielkopolski ani złotówki. „Do inwestycji złotówki nie dołożyli podatnicy ani budżet państwa. Cały projekt jest finansowany ze środków własnych koncesjonariusza, a jego koszt netto to 202 mln zł”.

Trasa autostrada A2

Czy podwyżka na A2 wypłoszy z niej motocyklistów? (zdj. ilustracyjne)

Czy Autostrada A2 ma nawierzchnię ze złota?

W praktyce oznacza to, że Autostrada A2 coraz szybciej wyrasta na lidera w niechlubnej klasyfikacji „jednej z najdroższych autostrad w Europie”. Wydawać się może, że podwyżka o złotówkę to niewiele, ale… Poprzedni wzrost cen (także o złotówkę) miał miejsce niecały rok temu.

Marnym pocieszeniem wydaje się fakt, że opłaty nie zmieniają się na odcinku A2 od Świecka do Nowego Tomyśla. Za przejechanie 106 kilometrów kierowcy pojazdów kategorii 1 nadal zapłacą 18 zł. Podwyżki nie ma, bo… nie pozwala na to umowa koncesyjna.

W sumie przejazd całą płatną częścią autostrady A2 od Świecka do Konina – o długości 255 kilometrów – kosztuje kierowców samochodów osobowych i motocykli dokładnie 87 złotych. Dla porównania, 10-dniowa winieta na autostrady u naszych południowych sąsiadów Czechów kosztuje nieco ponad 50 zł. Możemy za tę kwotę przez 10 dni w zasadzie z autostrad nie zjeżdżać…

Zastanawiamy się, czy regularne podnoszenie opłat za autostrady nie sprawi, że motocykliści całkowicie z nich zrezygnują? W końcu wiele dróg krajowych i lokalnych także jest całkiem nieźle przygotowanych. Do tego jazda po nich na dwóch kółkach jest po prostu zdecydowanie przyjemniejsza, niż nawijanie kilometrów autostradami.

KOMENTARZE
Advertisement