fbpx
A password will be e-mailed to you.

W końcu doczekaliśmy się premiery jednego z najbardziej pożądanych motocykli klasy adventure. Husqvarna Norden została pokazana jako motocykl koncepcyjny w 2019 roku i wzbudziła szerokie zainteresowanie głównie za sprawą oryginalnej stylistyki. Wersja produkcyjna pod tym względem nie zawiodła, jest niemal identyczna. A jak od strony technicznej?

No i jest – oparta na komponentach KTM, ale wizualnie totalnie inna od futurystycznych, brutalnych wręcz maszyn austriackiej marki. Husqvarna Norden 901 udanie łączy klasyczne elementy, takie jak okrągła przednia lampa, z nowoczesnymi rozwiązaniami i zachowuje przy tym dużą dawkę „szwedzkości”. Jest generalnie prosta w formie i nie do pomylenia z innymi motocyklami tej klasy na rynku. Tutaj ogromny plus!

Advertisement

 

Turysta, nie rajdowiec

Husqvarna Norden 901 waży na sucho 204 kg, co oznacza, że z pełnym 19-litrowym zbiornikiem oraz innymi płynami będzie to ponad 220 kg. Tutaj zapewne usłyszymy jęk zawodu motocyklistów liczących na lekką terenówkę, ale model ten jest maszyną głównie turystyczną, pomyślaną na dalekie trasy po zmiennych nawierzchniach – również tych najtrudniejszych. Ułatwieniem ma być nisko położony środek ciężkości i przesunięta do przodu pozycja kierowcy. Kanapa ma standardową wysokość 854 mm, daje przy tym możliwość drobnej regulacji. W katalogu akcesoriów znajdziemy ponadto zestaw obniżający zawieszenie. Zbiornik paliwa jest wzmocniony, odporny na uderzenia i wg producenta daje motocyklowi ponad 400-kilometrową autonomię. Jego dolne części pełnią jednocześnie rolę osłon chroniących nogi kierowcy przed wodą i błotem. 

 

Mocna sztuka!

Przyjrzyjmy się bliżej mechaniczno-elektronicznej stronie tej maszyny. Napędzana jest dobrze już znanym rzędowym twinem o pojemności 899 ccm, generującym 105 KM przy 8000 obr./min oraz 100 Nm przy 6500 obr./min. Jednostka sprawdzona w boju m.in. w KTM 890 Adventure jest jednocześnie mocna, dająca sporą dawkę adrenaliny, ale też przyjazna w turystycznym użytkowaniu – jej interwały międzyprzeglądowe to 15 000 km. Silnik jest elementem nośnym kratownicowej ramy stalowej, dzięki czemu jest ona stosunkowo lekka i kompaktowa, ale wciąż odpowiednio sztywna i wytrzymała. 

Bardzo ważnym elementem motocykla klasy Adventure jest zawieszenie. Tutaj widać, że Norden 901 będzie posiadał realne zdolności terenowe, natomiast na pewno nie dorówna po tym względem KTM 890 Adventure R. W przypadku nowej Husqvarny zdecydowano się na regulowane zawiasy WP APEX – odwrócony widelec 43 mm z przodu (skok 220 mm) oraz centralny amortyzator o skoku 215 mm. Minimalny prześwit motocykla wynosi 252 mm. Norden toczy się na szprychowych kołach o średnicy 21 i 18 cali, obutych w bezdętkowe opony Pirelli Scorpion STR. Za zatrzymanie pojazdu odpowiadają hamulce marki J.Juan. Z przodu są to dwie tarcze o średnicy 320 mm, ściskane przez czterotłoczkowe zaciski radialne, z tyłu pojedyncza tarcza (260 mm) w parze z dwutłoczkowym zaciskiem pływającym. Tłoczki tylnego zacisku posuadają specjalne przekładki izolujące, dzięki czemu cały element nie przegrzewa się w czasie np. dłuższych zjazdów z przytrzymanym hamulcem. Cały układ wyposażony jest w ABS firmy Bosch z możliwością całkowitej dezaktywacji w tylnym kole i ograniczeniem jego działania z przodu w trybie Offroad. 

Nie aż tak elektroniczna

Pokładowa elektronika Husqvarny Norden 901 nie przeraża mnogością opcji i ustawień. To przede wszystkim trzy standardowe tryby jazdy – Street, Rain i Offroad – wpływające na sposób oddawania mocy i pracę kontroli trakcji. W opcji dostępny jest dodatkowy tryb Explorer, dający kierowcy możliwość własnoręcznego ustawienia pożądanych parametrów wszystkich systemów. Nowością, po raz pierwszy zastosowaną w motocyklach tej marki właśnie w Nordenie, jest system Connectivity i aplikacja Ride Husqvarna Motorcycles. Pozwala ona na połączenie poprzez Bluetooth ze smartfonem i sterowaniem z poziomu przycisków na kierownicy przychodzącymi połączeniami, muzyką oraz uproszczoną nawigacją. Pełna mapa nawigacji jest wyświetlana na ekranie smartfona, który można umieścić nad kolorowym wyświetlaczem motocykla. Aplikacja pozwala na ściągnięcie map i korzystanie z nich w trybie offline, tam gdzie nie chcemy lub nie możemy używać transferu danych. 

Husqvarna Norden 901 została pomyślana jako kompletny pakiet użytkowo-stylistyczny, dlatego u renomowanych producentów zamówiono specjalne partie odzieży, kasków i butów w barwach dopasowanych do charakterystycznego wykończenia motocykla. I tak, kask to specjalna edycja Bella MX-9 ADV, zestaw odzieży dostarczył REV’IT, a buty to SIDI Crossfire 3 SRS. Na chętnych czeka również gruby katalog z fabrycznymi akcesoriami, wśród których znajdziemy m.in. komplet bocznych kufrów z mocowaniami bez stelaża i tytanowy tłumik slip-on Akrapovic.

Motocykl ma być dostępny w salonach Husqvarny już w listopadzie. O jego cenę i terminy pierwszych dostaw pytajcie u dealerów Husqvarny. 

KOMENTARZE