fbpx

Ekipa Yoshimura SERT Motul zgarnęła pole position do pierwszej rundy sezonu 2023 motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC – legendarnego, 24-godzinnego wyścigu w Le Mans! Solidne kwalifikacje mają na koncie także obie załogi Wójcik Racing Teamu oraz Teamu LRP Poland! Start rywalizacji w sobotę 15 kwietnia punktualnie o godzinie 15:00!

Po długim oczekiwaniu, w końcu rozpoczął się sezon motocyklowych mistrzostw świata wyścigów długodystansowych FIM EWC! Nowy cykl zmagań jak zwykle otwiera legendarny wyścig 24 Heures Moto, rozgrywany we francuskim Le Mans. W czerwcu zawodnicy rywalizować będą na torze Spa-Francorchamps w 24-godzinnym wyścigu, a w sierpniu czeka ich Suzuka 8 Hours. Sezon 2023 zakończy się we wrześniu na Paul Ricard podczas 24-godzinnych zmagań Bol d’Or.

Po niedawnych testach oraz treningach, w czwartek na torze Le Mans rozegrano pierwszą część kwalifikacji. Jak się okazało, to ona rozstrzygnęła o ostatecznym ustawieniu na starcie, ponieważ podczas drugiej, piątkowej czasówki mocno padało i nikt nie poprawił swoich wyników. O polach startowych jak zwykle zadecydował średni czas okrążenia wyciągnięty z najlepszych wyników dwóch najszybszych zawodników każdego zespołu.

W takich okolicznościach po pole position sięgnęli motocykliści składu Yoshimura SERT Motul, który nadal korzysta z motocykli Suzuki, choć japoński producent po sezonie 2022 oficjalnie wycofał się zarówno z MotoGP, jak i EWC. Ekipa w tym roku startuje w składzie Gregg BlackSylvain Guintoli oraz Étienne Masson, który zastąpił w teamie Xaviera Simeona. Trio Suzuki wygrało kwalifikacje ze średnim czasem 1’37.152 i z pole position rozpocznie walkę o trzeci triumf z rzędu w Le Mans.

Drugi wynik kwalifikacji wywalczył team YART Yamaha, jadący w składzie Niccolò Canepa, Marvin Fritz i Karel Hanika. TOP3 uzupełnił tymczasem zespół F.C.C. TSR Honda France, który przed rokiem sięgnął po mistrzostwo świata FIM EWC. Na Hondzie ponownie wystartują Mike Di Meglio, Josh Hook i Alan Techer, który w drugiej połowie sezonu 2022 wskoczył w miejsce poważnie kontuzjowanego Gino Rea. Brytyjczyk wrócił jednak do zdrowia, a także na motocykl – całkiem niedawno zaliczył kilka okrążeń podczas prywatnych testów. Na razie o etatowych startach nie może być mowy, ale Rea w ten weekend jest w Le Mans i wspiera swój zespół.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Gino Rea (@gino_rea)

Solidne kwalifikacje mają za sobą także obie załogi Wójcik Racing Teamu. Niestety, odnowiona kontuzja stopy wykluczyła z rywalizacji Sheridana Moraisa. W efekcie ekipę numer #77, jadącą na Yamasze R1 obutą w opony Pirelli, reprezentują Mathieu GinesIsaac Viñales oraz Christoffer Bergman. Trio wywalczyło jedenaste miejsce w kwalifikacjach, tracąc zaledwie cztery dziesiąte sekundy do zdobywców pole position.

Tymczasem na piętnastej pozycji do 46. w historii 24 Heures Moto zakwalifikowała się załoga #777, jadąca w składzie Kevin ManfrediKamil Krzemień oraz Dan Linfoot. Team zajął jednocześnie wysokie, czwarte miejsce w klasie Stock, zgarniając tym samym cztery punkty do klasyfikacji generalnej. 

Tymczasem 20. miejsce łącznie, a 13. w klasie EWC, wywalczył w kwalifikacjach Team LRP Poland. W tym roku ekipa, która przed rokiem sięgnęła w Le Mans po świetne, szóste miejsce w kategorii Stock, ruszy do rywalizacji w składzie: Dominik VinconPepijn Bijsterbosch Julian Puffe. Co ciekawe, po raz kolejny w Teamie LRP Poland, pod okiem szefa mechaników Marcina Kolanowskiego, pracować będą młodzi studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej.

24-godzinny wyścig w Le Mans rozpocznie się w sobotę punktualnie o godzinie 15:00. Rywalizację będzie można śledzić na antenie Eurosportu 2 i w serwisie Eurosport Player.

Wyniki kwalifikacji do 24 Heures Moto 2023:


Zdjęcia: Suzuki Moto France, Wójcik Racing Team, Team LRP Poland

KOMENTARZE