fbpx
A password will be e-mailed to you.

Całkiem niedawno kultowa nie tylko w centralnej Europie, Jawa świętowała swoje 90 urodziny. Takie jubileusze wymagają od producenta przygotowania czegoś specjalnego. Nie mogło być inaczej Mahindra, do której od jakiegoś czasu należy Jawa pokazała na rynku indyjskim mocnlo limitowaną i przepiękną wersję nowoczesnej Jawy.

Bez wątpienia Mahindra wygrzebała z popiołów markę Jawa. W tym popiele tlił się jednak żar, bo fani na całym świecie na wieść o wznowieniu produkcji motocykli Jawa oszaleli ze szczęścia – nie ma co się dziwić, to motocykle kultowe. Na szczęście dla Jawy, prawa do marki przejęła Mahindra. Na szczęście, gdyż Indie doskonale pamiętają stare motocykle Jawa, które do tej pory jeżdżą po kraju.

Producent postanowił zatem stworzyć motocykl wizerunkowo oparty o dawne modele, ale wyposażył je w nowoczesne silniki oraz wyposażenie. Najważniejsze, że nowe motocykle nie zatraciły ducha, a dzisiaj w Indiach powróciła moda na Jawę. Myślę, że i część z Was po kryjomu marzy o nowoczesnym motocyklu Jawa. A potwierdzeniem tych słów niech będzie informacja, że dealerzy wyprzedają nowe Jawy w mgnieniu oka, a fabryki nie nadążają z produkcją motocykli. Brzmi dobrze – być może nowa wersja zawita i na rynek europejski?

Nowoczesny motocykl!

Ale dość tych mrzonek! Skierujmy na chwilę swoje oczy na wersję specjalną, 90th Anniversary Edition. Ten sprzęt to mechanicznie niezmieniona wersja produkowanej już od jakiegoś czasu Jawy, o pojemności
293 ccm. Wewnątrz znajdziemy jeden cylinder, który osiąga moc 26 KM i 28 Nm. Silnik chłodzony jest cieczą, a całość sprzężona została z 6-biegową skrzynią biegów. Po obu stronach motocykla znajdują się dwa wydechy, na pokładzie znajdziemy również hamulce tarczowe i ABS. Jak widzicie nowoczesność w pełnej krasie!

Estetyką, wersja specjalna nawiązuje do Jawy  500 OHV, czyli do jednośladu, od którego tak naprawdę rozpoczęła się historia Jawy. Mamy zatem dwukolorowy zbiornik (czerwono-kremowy) z czerwonymi szparunkami oraz kremowe szparunki na elementach czerwonych (błotniki oraz puszki boczne). Poza tym chromowany silnik, amortyzatory tylne, obręcze kół i wydechy. Co więcej, na zbiorniku znajduje się emblemat informujący o tym, że to własnie ten motocykl został wyprodukowany na Jubileusz obchodów 90-lecia Jawy wraz z numerem seryjnym: 0d 1 do 90.

Chcesz ją mieć? Czeka Cię losowanie

Wersja specjalna jest porażająco piękna. Szkoda, że jednoślad ten sprzedawany jest tylko w Indiach, bo cena powala. Sprzęt ten kosztuje po przeliczeniu poniżej 10 tysięcy złotych. Ciekawe ile kosztowałaby w Europie po doliczeniu cła, transportu, podatku i wszystkiego tego czego nie lubimy?

Jednak dorwanie tej wersji wcale nie będzie takie łatwe. Jawa 90th Anniversary Edition trafi tylko do 90 klientów, a Ci muszą wykazać się niesamowitym szczęściem. Producent wylosuje ich spośród wszystkich klientów, którzy zamówią Jawę (w wersji standardowej) do 22 października. Cena będzie dokładnie taka sama jak w modelu standardowym.

Ahh… jak bardzo chcielibyśmy zostać wylosowani przez Jawę! Musimy jednak pamiętać, że to w zasadzie jak wygrana w totka. Ilość sprzedawanych motocykli w Indiach potrafi przyprawić o zawroty głowy.

 

KOMENTARZE