fbpx

Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami światowej transformacji w dziedzinie energetyki. Konwencjonalne źródła surowców energetycznych się wyczerpują, więc trzeba szukać nowych rozwiązań.

Wiatr przyszłości

Drewno opałowe, węgiel czy ropa naftowa to surowce od wieków wykorzystywane przez ludzkość do napędzania maszyn, które towarzyszą nam od czasów rewolucji przemysłowej. Wymienione zasoby, eksploatowane coraz intensywniej, wyczerpią się już w możliwej do określenia perspektywie. Ludzkość musi więc szybko poszukiwać alternatywnych źródeł energii. Dodatkowym, coraz częściej zauważanym aspektem pozyskiwania energii z tradycyjnych źródeł jest wysoki poziom emisji substancji szkodliwych dla ekosystemu naszej planety: od pyłów po gazy i substancje smoliste. A przecież dysponujemy innymi, praktycznie niewyczerpywalnymi źródłami energii, pochodzącymi z wiatru i słońca.

Współczesna cywilizacja w coraz większym stopniu opiera się na elektryczności, bez której nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Komputery, telefony, sprzęt gospodarstwa domowego, elektronarzędzia, systemy ogrzewania i oświetlenia naszych domów nie istniałyby bez elektryczności. W Polsce tradycyjne elektrownie oparte są głównie (w około 70%) na energetyce węglowej, której mankamenty już wymieniliśmy: zasoby się kończą, zanieczyszczenie atmosfery wzrasta. I tu wychodzi nam naprzeciw energetyka OZE, zajmująca się pozyskiwaniem elektryczności z odnawialnych źródeł energii – wiatru i promieni słonecznych. Udział OZE w bilansie energetycznym naszego kraju sukcesywnie rośnie, chociaż zapewne nie tak, jak byśmy oczekiwali.

Przyjaźni naturze i społeczeństwu

Przykładem przedsiębiorstwa zajmującego się energetyką OZE może być funkcjonująca na rynku europejskim od ponad 20 lat firma OX2, pochodząca ze Szwecji – największy w Europie deweloper energetyki wiatrowej. Firma realizuje farmy wiatrowe lądowe i morskie oraz farmy fotowoltaiczne, a także rozwija projekty magazynów energii. Od 2019 r. OX2 działa również w Polsce – może pochwalić się m.in. funkcjonującą farmą wiatrową w Żarach, wybudowanymi farmami w Grajewie i Sulmierzycach oraz podobnymi inwestycjami realizowanymi w Kraśniku, Huszlewie, Wysokiej i Bejscach. Odnawialne źródła energii to także słońce. OX2 buduje obecnie jedną z większych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej farm fotowoltaicznych – farmę Rutki o mocy około 100 MW.

Energia z OZE jest zarówno proekologiczna, jak i bezpieczna. Wiatr i słońce to źródła niewyczerpywalne, dostępne i tańsze od pochodzących z paliw kopalnych. Młode pokolenia zdają się to rozumieć i coraz częściej nie tylko akceptują, ale też wspierają rozwój energetyki OZE. Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom, OX2 prowadzi działania edukacyjne w szkołach i na uczelniach – firma ma świadomość, że to pokolenia, które niedługo wejdą w dorosłość, będą decydować o przyszłości i kierunkach rozwoju naszej cywilizacji.

OX2 wspiera także rozmaite inicjatywy na terenach, gdzie prowadzi swoje inwestycje. Działa na rzecz rozwoju gmin i dokłada starań, aby być dobrym sąsiadem. W uzgodnieniu z lokalnymi władzami przyczynia się do budowy i modernizacji infrastruktury drogowej, uczestniczy w życiu społeczności, wspierając finansowo projekty sportowe, ekologiczne czy edukacyjne. Dzięki temu dowodzi, że projekty firmy są dobrze przemyślane i uwzględniają aspekty ekologiczne i społeczne kolejnych inwestycji.

Co wspólnego mają OZE z motocyklami?

Pojazdy elektryczne w fazie eksploatacji są zeroemisyjne, więc w praktyce mają mniejszy wpływ na stopień zanieczyszczenia atmosfery niż pojazdy spalinowe. Nie podnoszą także poziomu emisji hałasu. W wielkich aglomeracjach, gdzie natłok środków komunikacji zbiorowej i indywidualnej jest gigantyczny, stanowi to atut nie do przecenienia. W tym kontekście elektryczne jednoślady wydają się idealnym rozwiązaniem dla komunikacji indywidualnej. Nie emitują spalin ani hałasu, w porównaniu z pojazdami spalinowymi (wymagającymi nie tylko paliwa, ale też okresowej wymiany oleju) generują znikome koszty, a w dodatku nie muszą stać w korkach. Obszary, w których potrzebny jest dalszy postęp, to energochłonność, wykorzystywanie metali ziem rzadkich i późniejsza utylizacja.

Korzyści dla rozwoju technologii motocykli elektrycznych jest sporo, potencjał także jest duży. Znaczenie ma ponadto aspekt źródeł energii – motocykle elektryczne mogą być zasilane czystą, tanią, zieloną energią z OZE. Grupa OX2 dba o to, aby zwiększać udział energii pochodzącej z wiatru i słońca i aby stale rosnący poziom konsumpcji prądu był bezpieczny dla środowiska naturalnego. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że przyszłość energetyki będzie w coraz większym stopniu oparta na źródłach odnawialnych, które przy okazji zmienią źródła napędu naszych motocykli.

KOMENTARZE