fbpx

Skuter Osa miał być rewolucją na polskich drogach. Niestety społeczeństwo nie zdążyło nacieszyć się wiatrem we włosach i korzyściami płynącymi z jazdy tym jednośladem.

Szał na skutery dotarł nawet do Polski Ludowej. W 1952 r. przy dziale Głównego Konstruktora Warszawskiej Fabryki Motocykli utworzona została komórka doświadczalna, a w pierwszej połowie 1955 r. powstały w niej pierwsze prototypy skuterów: Żuk, Bąk, oraz Osa, która skierowana do produkcji. We Wrocławiu, w tym samym czasie, pracowano nad prototypami Odra 1 i Odra 2.

Głównymi twórcami skutera byli inżynierowie Krzysztof Brun, Jerzy Jankowski i Tadeusz Mathia. W produkcję zaangażowano też Akademię Sztuk Pięknych, dzięki czemu Osa miała niepowtarzalny kształt.

Przygotowanie do produkcji seryjnej nie było łatwe. Problemem były przede wszystkim warunki gospodarki socjalistycznej. Mimo tego plany WFM dotyczące Osy były ambitne i dalekosiężne. Zresztą opinia publiczna zapaliła się do pomysłu takiego środka transportu. Osa miała być tania, wygodna, prosta oraz przejechać przez każdą drogę i bezdroża. Niestety ze względu na modę oraz jednak skomplikowanie konstrukcji pierwszy warunek nie został spełniony. Ze względu na problemy z dostawą komponentów Osy pojawiły się później niż to planowano i w bardzo ograniczonej ilości sztuk.

W 1962 r. pojawił się nowy model Osy M-52. Miał on cały szereg zmian, a zwłaszcza nowy, większy silnik 175 cm3 o wymuszonym dmuchawą chłodzeniu. Niestety już w 1965 roku produkcję skuterów zakończono. Warszawską Fabrykę Motocykli przekazano do Zjednoczenia Przemysłu Precyzyjno-Optycznego i połączono z Polskimi Zakładami Optycznymi (PZO). To był koniec marzeń o dalszym rozwoju i produkcji skuterów Osa.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Tomaszewski (www.tomasztomaszewski-motorcycles.pl)

KOMENTARZE