fbpx
A password will be e-mailed to you.

Niestety, zgodnie z krążącymi od jakiegoś czasu pogłoskami, organizatorzy mistrzostw świata na żużlu poinformowali o odwołaniu GP Niemiec, które miało rozpocząć sezon 2021. Na inaugurację rywalizacji w serii SpeedwayGP przyjdzie nam jeszcze poczekać. Kiedy i gdzie Bartosz Zmarzlik powalczy o ponowną obronę tytułu?

Zaplanowany na 22 kwietnia inauguracyjny turniej Grand Prix sezonu 2021 został odwołany. Niestety, zawodnicy nie pojadą w tym roku do Teterow, gdzie miało odbyć się GP Niemiec. Zawody odwołano z powodu sytuacji pandemicznej panującej u naszych zachodnich sąsiadów.

Decyzję o odwołaniu turnieju w Niemczech podjęto „z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie zawodników, personelu i kibiców”

„Jesteśmy rozczarowani, że musimy odwołać turniej o GP Niemiec z powodu pandemii Covid-19, która uniemożliwia organizację tego wydarzenia tak, jak byśmy się tego spodziewali. Nadal będziemy jednak zaangażowani w przeprowadzenie pozostałych 11 rund” – mówił Paul Bellamy z firmy IMG (właściciel BSI, organizatora cyklu GP).

Zapowiedziano, że nowe rundy zostaną ogłoszone w najbliższych dniach. Jednocześnie wszyscy, którzy zakupili bilety na GP Niemiec, wkrótce otrzymają szczegółowe informacje dotyczące zwrotu pieniędzy.

Co dalej z cyklem Grand Prix?

Niestety pomimo tego, że pandemia Covid-19 trwa od ponad roku, organizatorzy Grand Prix na żużlu nadal nie radzą sobie w tej kwestii. Podczas gdy w innych seriach mistrzostw świata na motocyklach – tak w MotoGP jak i w WSBK – udało się opracować rozsądny kalendarz i wprowadzić restrykcyjne przepisy sanitarne, w SpeedwayGP nadal panuje jeden, wielki bałagan.

Organizatorzy co rusz po prostu odwołują kolejne rundy. Tak było chociażby z pierwotną inauguracją zaplanowaną we Włoszech na 24 kwietnia. Wydaje się też, że los tak włoskiego Terenzano, jak i niemieckiego Teterow, mogą podzielić kolejne rundy.

Na początku czerwca mają odbyć się zawody w Pradze, ale w Czechach sytuacja pandemiczna nadal jest zła. Tylko optymiści jeszcze łudzą się, że w lipcu i sierpniu uda się odjechać turnieje w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Przecież stadiony w Cardiff i Warszawie zamieniono na szpitale tymczasowe.

Podobna sytuacja z odwoływaniem kolejnych rund miała miejsce już w 2020 roku. Ostatecznie, w poprzednim sezonie rywalizację rozegrano na czterech obiektach, w tym trzech w Polsce. Po drugie mistrzostwo świata z rzędu sięgnął Bartosz Zmarzlik.

Kalendarz Grand Prix na żużlu na sezon 2021:

(stan na 14 kwietnia 2021)

  • 5 czerwca – Czechy – Praga
  • 19 czerwca – do potwierdzenia 
  • 17 lipca – Wielka Brytania – Cardiff
  • 31 lipca – Polska – Wrocław
  • 7 sierpnia – Polska – Warszawa
  • 14 sierpnia – Szwecja – Målilla
  • 28 sierpnia – Rosja – Togliatti
  • 11 września – Dania – Vojens
  • 2 października – Polska – Toruń
KOMENTARZE