fbpx
A password will be e-mailed to you.

Chyba większość z nas spodziewała się kolejnej łagodnej zimy, która nie przerywałaby sezonu motocyklowego, przynajmniej fanom off-roadu. Tymczasem śnieg i mróz powróciły, wchodząc „całe na biało”. Kto może, ten zbroi się w kolce i łańcuchy na opony, a reszcie pozostaje cierpliwie czekać. Mamy nadzieję, że ten przejściowy okres uprzyjemni wam lutowy numer naszego magazynu, który właśnie trafił do punktów sprzedaży. A w nim sporo atrakcji!

Sprawdzian: Harley-Davidson Street Bob

Przy okazji premiery nowego Street Boba 114 Simpson postanowił przypomnieć sobie, jak mu się jeździło dotychczasową generacją z silnikiem Milwaukee-Eight 107. A są to piękne wspomnienia, bo nasz naczelny bardzo polubił się z tym amerykańskim łobuzem. Jednocześnie ma nadzieję, że nie pogubił się w gąszczu harleyowych nazw i symboli.

Sport: Zawodnicy ORLEN Team po Dakarze

Czterej zawodnicy ORLEN Team: Maciej Giemza, Adam Tomiczek, Kuba Przygoński i Kamil Wiśniewski, opowiadają o swoich wrażeniach z tegorocznego Dakaru, który, szczególnie dla motocyklistów, okazał się wyjątkowo trudnym starciem. Piaski Arabii Saudyjskiej mają swoją specyfikę, ostre kamienie bezlitośnie tną opony. Wszyscy kierowcy czekają już na Dakar 2022, by wyrównać rachunki z arabskimi pustyniami.

Premiera: Jawa 300 CL

Lech udał się w „akalice” Białegostoku, gdzie w lekko zimowej już aurze miał okazję zapoznać się z najnowszym wydaniem czeskiej Jawy – modelem 300 CL. Czy aby na pewno czeskiej? No właśnie, siedziba nowego właściciela marki i fabryki, w których powstają te maszyny mieszczą się w Indiach, zasilając bardzo chłonny rynek wewnętrzny. U nas nowe Jawy są raczej klimatycznym bibelotem, ale nie sposób oprzeć się ich urokowi. 

Konfrontacja: Yamaha Tracer 900 kontra BMW F 900 XRTrzycylindrowa Yamaha Tracer 900 do tej pory samotnie zajmowała pewną turystyczną niszę, którą w zasadzie sama sobie stworzyła. BMW F 900 XR to niemiecka odpowiedź i próba nadgryzienia kawałka tortu o smaku „tracerowym”. Sprawdziliśmy je w bezpośrednim porównaniu, wyrok wydaje się póki co jednoznaczny…

Strefa bez prawka: Suzuki Burgman 125

Skuterowa arystokracja niejedną ma postać – od quasi sportowej i ultranowoczesnej, po spokojniejszą i bardziej nobliwą. Suzuki Burgman 125, nosząc brzemię ponad dwudziestoletniej tradycji modelu, prezentuje bardziej konserwatywne podejście do tematu. Za to wygoda i zdolności przewozowe, jakie proponuje, są tu na bardzo wysokim poziomie.

Oldtimer: Nimbus C 750Dania kojarzona jest u nas głównie z wysoką stopą życia i królami świata przestępczego, czyli Gangiem Olsena, o tamtejszej motoryzacji nie wiemy prawie nic. Tymczasem Duńczycy przez 30 lat produkowali jeden z najfajniejszych i najbardziej klimatycznych motocykli tamtych czasów – Nimbusa 750. O swoim własnoręcznie odrestaurowanym egzemplarzu opowiada człowiek-orkiestra, czyli Marcin Pendowski.

Osobowość: Joanna Miller

Joanna osiągnęła już wszystko w dziedzinie kobiecego motocrossu w Polsce, na koncie ma również sukcesy na szczeblach europejskim i światowym. Dla przeciwniczek na torze bezlitosna, a poza nim niezwykle ciepła, sympatyczna i otwarta. Jednym z sekretów jej sukcesu jest ulubiony posiłek przed zawodami. Jaki? Dowiecie się z wywiadu, który przeprowadził Eliasz.

Świat Motocyklistów: Wawrzyniec Gorczyca

Synowie ojców znanych, a przynamniej rozpoznawalnych w środowisku, nie mają zazwyczaj najłatwiej. Wawrzyniec Gorczyca, syn Erwina, ma akurat to szczęście, że autentycznie dzieli z ojcem wspólną motocyklową pasję, którą przyswoił w sposób najzupełniej naturalny. Na kanale „Zapach Garażu” dzielą się nią z szerokim światem.

Custom: Triumph Thruxton 900 „Gullwing X”

Motoryzacyjny świat ma kilka swoich ikon, które są w stanie rozpoznać nawet najwięksi laicy. Jedną z nich jest Mercedes 300 SL „Gullwing”, z charakterystycznie otwieranymi do góry drzwiami, uważany za jeden z pierwszych supersamochodów. Hiszpański warsztat Tamarit Motorcycles złożył hołd temu niezwykłemu modelowi, budując customowego Triumpha Thruxtona, którego podobieństwo do słynnego „mewiego skrzydła” nie jest oczywiste, objawia się za to w dopieszczonych szczegółach. 

Używki: Honda PCX125

W jednośladach cenimy emocje, ale nie wszystkie chcemy odczuwać na co dzień, zwłaszcza te związane z awariami i innymi niedogodnościami w codziennym użytkowaniu. W temacie skuterów klasy 125 Honda PCX jest wyborem najbezpieczniejszym z bezpiecznych – zwinna, ekonomiczna i niezawodna. Szukaliśmy w niej również minusów… cóż, ciężko było.

Jak to działa: Geometria

Motocykl i jego prowadzenie to cudowny efekt tańca sił i kątów, które inżynierowie starają się okiełznać, projektując optymalną geometrię podwozia. Ilość związanych z tym zagadnień potrafi przyprawić o ból głowy, zwłaszcza tych z nas, którzy z przedmiotów ścisłych całe życie walczyli o dwóję… nie zawsze z sukcesem.

Sport: Flat Track

Obserwując poczynania Andrzeja na motocyklach wszelkich marek i kształtów, można odnieść mylne wrażenie, że nie ma takiego, który by go przerażał. Tymczasem do pierwszych jazd na flat tracku Simpson podchodził drżąc jak osika – połączenie żużla, supermoto i walki na łokcie to potężny generator adrenaliny. Krótko mówiąc – warto spróbować! W artykule wyjaśniamy, co, gdzie kiedy i na czym. 

Za horyzont – Nordkapp na WSK

Tak tak, poczciwa wueska to nie tylko sprzęt wiejskich listonoszy i fanów bardzo amatorskiego stuntu. Marcin Wrona pojechał nią na Przylądek Północny, co więcej – bawił się świetnie, a nawet wrócił! 

Po więcej zapraszamy do najnowszego, lutowego wydania naszego magazynu, który kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE