fbpx

Promotor Mistrzostw i Pucharu Polski Pit Bike zapowiedział, że w sezonie 2023 powstanie nowa klasa wyścigowa dla najmłodszych zawodników, skierowana do dzieci w wieku 8-13 lat. Zaoferuje ona możliwość budżetowych startów, zarówno w zawodach off-road, jak i na asfalcie.

Nowa klasa to Runner 80, która koło znanej już klasy Stock 90 poszerzy wachlarz możliwości dla najmłodszych zawodników. Przypominamy, że 8 lat to minimalny wiek, uprawniający do zdania licencji zawodniczej i startu w zawodach. W Polsce na minimotocyklach pitbike można rywalizować w dwóch odmianach – terenowej, czyli Off-Road i na asfalcie, skrót SM. W obu przypadkach zawodnicy mają do wyboru start w Pucharze Polski (licencja A lub B) oraz mistrzostwach Polski (licencja A).

Minimotocykle Pit Bike stały się bardzo popularną alternatywą do wysokobudżetowych dyscyplin motorsportu. Na mniejszych dwóch kółkach ścigają się nie tylko najmłodsi, ale także młodzież i dorośli – bez górnego limitu wiekowego. Liczebność klas, szczególnie dziecięcych, zainspirowało powstanie nowego rozwiązania.

Mówimy o alternatywie dla zawodników pitbike w wieku 8-13 lat. Klasa Runner 80 pojawi się zarówno w Pucharze Polski Pit Bike, jak i Mistrzostwach Polski Pit Bike. Dzieci będą dysponowały standardowym modelem MRF 80 Runner.  Nie ma możliwości modyfikowania pit bike (zawieszenie, silnik, gaźnik), można jedynie dopasować indywidualnie takie elementy, jak:  łańcuch, kierownica, czy manetka gazu. Kolejny plus to budżetowe opony, na których będą jeździły dzieci w nowej klasie – cena w okolicach 100-150 zł / sztuka.

„Chcemy, by jeszcze więcej dzieci miało szansę rozpocząć karierę w sporcie motocyklowym” – mówi Maciej Merchel, Pitbike MRF. „Dzięki temu więcej dzieci spróbuje swoich sił, a na pewno objawią się nowe talenty, które z motorsportem zostaną na dłużej. W poprzednim sezonie frekwencja w najmłodszej klasie, szczególnie na off-roadzie, była tak wysoka, że niejednokrotnie musieliśmy dzielić ją na dwa wyścigi. Mam nadzieję, że nowe możliwości pozwolą na konkurencyjność młodych zawodników i dadzą im jeszcze więcej satysfakcji i możliwości. A sezon zapowiada się naprawdę imponująco. Do zobaczenia na torach!”

Tymek Andrzejewski, aktualny mistrz Polski najmłodszej klasy Stock 90

Maszyna do wygrywania

Tymek Andrzejewski, aktualny mistrz Polski najmłodszej klasy Stock 90, startował właśnie na tym modelu. Zwycięstwo na MRF 80 Runner przywiózł do mety podczas pierwszych w historii dyscypliny Mistrzostwach Polski Pit Bike Off-Road w Gdańsku.

„MRF 80 Runner to najlepszy motocykl do rozpoczęcia przygody w motosporcie. Tymek swoją przygodę rozpoczął w wieku 5 lat i to była jego pierwsza maszyna” – mówi Magda Andrzejewska, mama młodego mistrza. „Pomimo młodego wieku i niskiego wzrostu nie było problemu z przystosowaniem motocykla pod Tymka. Półautomatyczna skrzynia biegów pozwala na ich zmianę bez używania sprzęgła ręcznego, co jest dużym plusem dla początkujących. Pitbike ma także możliwość regulacji gazu co podnosi bezpieczeństwo podczas nauki jazdy”.  

Wszystkie informacje dotyczące zawodów pit bike, można znaleźć na fanpage promotora: https://www.facebook.com/zawodypitbike oraz na stronie internetowej https://zawodypitbike.pl/

KOMENTARZE