fbpx

XJR 1300 – stworzony do customizingu

XJR 1300 – stworzony do customizingu

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Motocykl jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych. Poza opcją widoczną na zdjęciach może być jeszcze matowoszary lub czarny. Pod względem stylistycznym XJR zyskała trochę sportowego pazura i stała się bardziej zadziorna. Kanapa jest wyprofilowana w taki sposób, że sprawia wrażenie jednoosobowej. Zmodyfikowany zbiornik paliwa jest węższy i smuklejszy. Niestety zmiana kształtu pociągnęła za sobą zmniejszenie pojemności z 21 do zaledwie 14,5 litra, co poważnie ograniczyło zasięg motocykla (pamiętajmy, że jednostka napędowa XJR nie należy do oszczędnych).

Zbiornik jest teraz wykonany z plastiku. Obniża to masę motocykla, lecz czy spodoba się purystom? Pozycja za kierownicą jest swobodna i komfortowa. W stosunku do poprzedniego modelu została nieco zmieniona na bardziej sportową, choć nazywanie jej agresywną byłoby poważnym nadużyciem.

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Okrągłe tarcze prędkościomierza i obrotomierza zainstalowano w klasycznych, chromowanych obudowach. Pośrodku znalazła się jedynie odrobina miejsca na dyskretny, ciekłokrystaliczny wyświetlacz z zegarkiem, wskaźnikiem poziomu paliwa i przebiegu.

Potężny, chłodzony powietrzem silnik pręży się dumnie, nieprzysłonięty nawet najmniejszą owiewką. Z kolei polerowane, aluminiowe osłony boczne nawiązują do pól numerowych w maszynach wyścigowych z lat 70. Uwagę zwracają także tylne, złote amortyzatory Öhlinsa.

Specjalna wersja Racer to prawdziwe crEme de la crEme. Jest droższa od klasycznej o okrągłe 5 tys. złotych, ale w zamian prezentuje ciekawy styl café racera. Z tą odmianą otrzymujemy kierownicę typu clip-on oraz wykonane z włókna węglowego dodatki: stylową owiewkę, nakładkę na siedzenie pasażera i krótszy przedni błotnik. Reszta w obydwu wersjach jest identyczna.

Producent z góry zakłada, że właściciele nowej XJR potraktują ją jako bazę do przeróbek i budowy motocykla według własnych wizji. Customizing w Polsce dopiero się rozwija, lecz w wielu krajach jest już szalenie popularny. Producenci coraz częściej starają się to wykorzystać i wprowadzają do oferty rozbudowaną gamę dodatków. Yamaha oferuje do modelu XJR 1300 ponad 30 najróżniejszych akcesoriów.

Łagodny do bólu

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

W stalowej ramie zainstalowano sprawdzony silnik, który jest w XJR 1300 od samego początku. To klasyczny rzędowy czterocylindrowiec z dwoma wałkami rozrządu w głowicy, oczywiście chłodzony powietrzem. Jego osiągi nigdy nie były specjalnie wyśrubowane. Silnik wyróżnia się znakomitą elastycznością i imponującym momentem obrotowym, choć moc maksymalna nie przekracza 100 KM. Pod względem temperamentu XJR jest trochę jak perszeron, ciężki koń pociągowy. Na pewno nie jest to żaden gorącokrwisty anglik czy arab. Reakcja na ruch manetką gazu w dolnym zakresie obrotów – łagodna do bólu. Przy wsiadaniu na potwora z silnikiem o pojemności blisko 1300 ccm spodziewałem się eksplozji mocy i solidnego kopniaka w tyłek na dzień dobry, a tymczasem zostałem zaskoczony przyjaznym i kulturalnym powitaniem.

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Potencjał jednostki daje o sobie znać głównie w średnim zakresie obrotów. Gdy będziesz kręcić ją wyżej, nic specjalnego się już nie wydarzy. Potężny moment obrotowy sprawia, że jeśli zapomnisz o redukcji i na najwyższym, piątym biegu zwolnisz do 50 km/h, to nic poważnego się nie stanie. Po odkręceniu roll-gazu motocykl zacznie łagodnie, lecz stanowczo nabierać prędkości.

Powyższe obserwacje tylko potwierdzają to, co wiedziałem jeszcze przed rozpoczęciem testu. XJR 1300 nie jest maszyną sportową, tylko użytkową. Najważniejszą cechą jej silnika, obok potężnego momentu obrotowego, pozostaje oczywiście znakomita żywotność. Niewyśrubowane osiągi oraz prosta konstrukcja sprzyjają długowieczności jednostki i pozwalają jej zajmować stałą pozycję na liście najbardziej niezawodnych w historii.

Yamaha – będzie pan zadowolony

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Australijskie drogi, na których miałem przyjemność testować ten motocykl, pod względem jakości nie odbiegały zbyt mocno od naszych. Już pierwsza prosta sprawiła, że doceniłem komfortową pozycję, wygodną kanapę i miękko zestrojone zawieszenie. Chwilę później na trasie pojawiły się pierwsze zakręty. Przy spokojnym, momentami „emeryckim”, stylu jazdy wszystko było w porządku, ale próby nieco szybszego pokonywania łuków natychmiast zdemaskowały pewien problem. Sztywność zawieszenia zbliżona do tej, jaką ma kanapa babcinego tapczanu, nie pozwalała dynamicznie wchodzić w kolejne zakręty i stabilnie pokonywać je przy wyższej prędkości. Z pomocą przyszła regulacja sztywności zawieszenia. Narzędzie niezbędne do szybkiej zmiany ustawień można znaleźć w małym schowku pod siedzeniem. Po regulacji sytuacja poprawiła się. Przyjemna stała się nie tylko jazda po prostej, lecz także łukami.

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Oczywiście nie jest to motocykl sportowy i nikt nie oczekuje od niego takich cech. Jeśli nie chcesz brać udziału w ulicznych wyścigach, tylko cieszyć się nawijaniem na koła kolejnych kilometrów, zarówno silnik, jak i zawieszenie w pełni Cię usatysfakcjonują. W tej sytuacji nie będziesz rozczarowany także działaniem układu hamulcowego. Brak systemu ABS, dopóki pozwalają na to przepisy, odbieram jako dowód na to, że Yamaha XJR 1300 pozostaje klasykiem pełną gębą.

XJR 1300 czy Racer – wygodnie albo efektownie

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

W drugiej połowie dnia zamieniłem się motocyklami z kolegą z jednej z włoskich redakcji. Oddałem mu wersję klasyczną za Racera. Choć początkowo, po obejrzeniu obydwu maszyn, zakochałem się w tej drugiej, po krótkiej przygodzie z nią musiałem szybko zweryfikować ulokowanie swoich uczuć.

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Wymuszona, bardziej sportowa pozycja (ze względu na kierownicę typu clip-on) sprawia, że większość ciężaru ciała zostaje przeniesiona na ręce kierowcy. O ile kilkuminutowa przejażdżka nie stanowi problemu, spędzenie w tej pozycji kilkudziesięciu minut jest już wyzwaniem. Ponadto inny typ kierownicy utrudnia wyczucie, jak zachowa się motocykl podczas pokonywania zakrętów, a sama zmiana kierunku jazdy przychodzi z większą trudnością.

W wersji Racer zmienia się także ustawienie nóg. Przy moich gabarytach (183 cm wzrostu) kolana powędrowały w bezpośrednie sąsiedztwo rozgrzanych cylindrów, co powodowało poważny dyskomfort, szczególnie podczas wolnej jazdy w mieście. Szybko zatęskniłem za podstawową wersją, ale było za późno – kolega z Włoch miał podobne obserwacje i nie oddał mi klasycznej XJR już do końca dnia.

Racer wygląda obłędnie i robi na wszystkich ogromne wrażenie. Do lansu pod knajpą nadaje się idealnie, ale pod względem użytkowym wersja ze standardową kierownicą będzie lepszym wyborem. Taki już urok sprzętów typu café racer. Albo je kochasz i akceptujesz ze wszystkimi niedogodnościami, albo rezygnujesz z wyjątkowego stylu i wybierasz coś bardziej praktycznego, do użytku na co dzień.

Ostatni samuraj

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

XJR 1300 cierpliwie przeczekała czasy, kiedy jej konkurencja wymierała. Teraz, gdy zainteresowanie tego rodzaju motocyklami znów wzrasta, Yamaha ma ogromne pole do popisu. Jedynym potencjalnym rywalem XJR 1300 pozostaje Honda CB 1100EX, bo przecież maszyny takie, jak Triumph Bonneville, Kawasaki W 800 czy Moto Guzzi V7 Classic to już zupełnie inny kaliber.

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

Dlaczego warto rozważyć zakup XJR 1300? Być może to ostatnia okazja, aby stać się szczęśliwym właścicielem nowego sprzętu stworzonego według starej szkoły budowania motocykli. Bez ABS-u, rozbudowanej elektroniki i skomplikowanych systemów – XJR pozostaje pełnowartościowym klasykiem, ostatnim prawdziwym samurajem. Wyposażona w niezwykle żywotny silnik i solidne podzespoły, z pewnością zostanie w rodzinie na długie lata. W czasach wszechobecnej bylejakości i produktów o skróconej żywotności takie pojazdy to prawdziwy skarb.

Dane techniczne Yamaha XJR 1300 / XJR 1300 Racer

Yamaha XJR 1300 i XJR 1300 Racer

SILNIK

Typ: czterosuwowy, chłodzony powietrzem

Układ: czterocylindrowy, rzędowy

Rozrząd: DOHC, cztery zawory na cylinder

Pojemność skokowa: 1251 ccm

Średnica x skok tłoka: 79 x 63,8 mm

Stopień sprężania: 9,7: 1

Moc maksymalna: 98 KM (71,9 kW) przy 8000 obr./min

Moment obrotowy: 108,4 Nm przy 6000 obr./min

Zasilanie: wtrysk paliwa

Smarowanie: z mokrą miską olejową

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Silnik-sprzęgło: kołami zębatymi

Sprzęgło: wielotarczowe, mokre

Skrzynia biegów: 5-biegowa

Napęd tylnego koła: łańcuch

PODWOZIE

Rama: stalowa, podwójna, kołyskowa

Zawieszenie przednie: teleskopowe, skok 130 mm, pełna regulacja

Zawieszenie tylne: stalowy wahacz, skok 120 mm, pełna regulacja

Hamulec przedni: dwie tarcze, średnica 298 mm

Hamulec tylny: jedna tarcza, średnica 267 mm

Opony przód / tył: 120/70-17 / 180/55-17

ELEKTRONIKA

ABS: brak

Kontrola trakcji: brak

Inne: brak

WYMIARY I MASY

Długość: 2190 mm

Szerokość: 820 mm

Wysokość: 1120 mm

Wysokość siedzenia: 829 mm

Rozstaw osi: 1500 mm

Prześwit: 133 mm

Kąt pochylenia główki ramy: 65,3°

Masa pojazdu gotowego do jazdy z pełnym bakiem: 240 kg

Dopuszczalna masa całkowita: b.d.

Zbiornik paliwa: 14,5 l

Pojemność układu olejowego: 4,2 l

KOMENTARZE