fbpx
A password will be e-mailed to you.

W niedzielę podczas rundy World Superbike na torze Mandalika nie brakowało emocji! Toprak Razgatlioglu w końcu przerwał passę Alvaro Bautisty i zgarnął zwycięstwo w wyścigu Superpole, ale wyścig numer dwa to znów pokaz dominacji Hiszpana.

Po szalonej sobocie i triumfie Alvaro Bautisty, niedziela w Indonezji rozpoczęła się od intensywnego, porannego wyścigu Superpole. Zmagania przerwano jednak już na drugim kółku przez upadek Alexa Lowesa, Lorisa Baza i Danilo Petrucciego w drugim zakręcie, a okrążenie później, w tym samym miejscu – także Jonathana Rea. Restart odbył się na dystansie 8 okrążeń i znów nie brakowało w nim dramaturgii.

Na czele startujący z pole position Toprak Razgatlioglu próbował uciekać, ale miał za plecami lidera mistrzostwBautistę. Hiszpan pod koniec walczył z Jonathanem Rea i upadł, nie dojeżdżając do mety po raz pierwszy w tym roku. Zamieszanie sprawiło, że po niezagrożone zwycięstwo – swoje pierwsze w tym roku – sięgnął Razgatlioglu, a na drugiej lokacie finiszował Andrea Locatlli, pomagając Yamasze zgarnąć pierwszy w tym roku wyścigowy dublet. Trzeci był Alex Lowes, ale był pod lupą sędziów za to, że gdy próbował atakować… Baza, to zahaczył o zwisającą z podnóżka nogę Francuza. Loris musiał zjechać do boksu, a po badaniach okazało się, że nabawił się urazów. 

Ze startu głównego wyścigu świetnie wyszli Razgatlioglu i Locatelli, obejmując prowadzenie. Na trzecim okrążeniu doszło do roszad na czele stawki. Najpierw na prowadzenie przed Razgatlioglu wyszedł Locatelli, a nieco szerszy tor jazdy Turka wykorzystał też Bassani. Chwilę później Axel wcisnął się Locatellemu pod łokieć i został liderem, a zawodnik Yamahy spadł aż na siódme miejsce.

Na 18 okrążeń przed metą na prowadzenie, przed Bassaniego wyszedł z kolei Michael Ruben Rinaldi. Na piątym kółku karę za nieodpowiedzialną jazdę otrzymał Bassani, który miał oddać jedną lokatę. Włoch zwolnił tym samym, by przepuścić trzeciego Lowesa, a wszystko wykorzystał jeszcze Razgatlioglu i ostro wszedł mu pod łokieć. Chwilę później Toprak, po odważnym ataku na Lowesa, był już drugi, ale strata do lidera Rinaldiego wynosiła dwie sekundy.

Okrążenie numer sześć to festiwal upadków. Najpierw na wyjściu z jedenastego zakrętu przewrócili się Michael van der Mark i Philipp Oettl – Holender zaliczył potężnego high-side’a, a w jego BMW wjechał Niemiec. Na szczęście obaj wrócili do boksów o własnych siłach. Po chwili na poboczu wylądował też Scott Redding, o włos nie zgarniając z toru Locatellego. Po tym wszystkim wyścig przerwano.

Wyścig wznowiono na dystansie 14 okrążeń i pozycjami startowymi bazującymi na kolejności w momencie przerwania rywalizacji. Do restartu świetnie ruszył Razgatlioglu, ale Rinaldi utrzymał prowadzenie przed Turkiem. Na trzecią lokatę wskoczył Bautista i trójka ta szybko zaczęła uciekać reszcie stawki. 12 okrążeń przed metą, na prowadzeniu zaczął urywać się Rinaldi, odskakując niemalże na sekundę. Bautista miał z kolei problemy z wyprzedzeniem drugiego, niezwykle mocnego na hamowaniach, Razgatlioglu.

Gdy Bautista w końcu wyszedł na drugie miejsce, rzucił się w pogoń za Rinaldim. Chwilę po tym, jak uzyskał świetny czas jednego okrążenia – 1’32.2, popełnił błąd w pierwszym zakręcie i musiał zaczynać odrabianie strat od nowa. Na cztery kółka przed metą Hiszpan dojechał do swojego team-partnera i wyraźnie przygotowywał się do ataku. Udało się to na dwa kółka przed metą i ostatecznie to Alvaro Bautista został zwycięzcą drugiego wyścigu w Indonezji.

Na ostatnim okrążeniu nie brakowało jednak dramaturgii, gdy błąd tuż przed metą popełnił Michael Ruben Rinaldi, przez który spadł z drugiego na czwarte miejsce. Tym samym na pośrednim stopniu podium finiszował Toprak Razgatlioglu, a czołową trójkę uzupełnił Xavi Vierge, dla którego to pierwsze podium w World Superbike! Czwarty był Rinaldi, a pierwszą piątkę zamknął Andrea Locatelli.

Najlepszym z prywatnych zawodników był szósty na mecie, tegoroczny debiutant Danilo Petrucci. Bardzo dobrą końcówkę wyścigu zaliczył inny „pierwszoroczniak” Remy Gardner, zgarniając siódmą lokatę. Ósmy, po błędzie w samej końcówce, był Axel Bassani, a TOP10 uzupełnili Iker Lecuona oraz Scott Redding

Tymczasem w klasie Supersport w niedzielę najlepszy był Federico Caricasulo, który na zwycięstwo czekał aż cztery lata! Włoch poprzednio stał na najwyższym stopniu podium w Portimao w 2019 roku. Ostatecznie, po ostrej walce, zawodnik Yamahy pokonał Stefano Manziego oraz lidera mistrzostw Nicolo Bulegę

Kolejna, trzecia runda World Superbike odbędzie się dopiero w dniach 21-23 kwietnia na holenderskim torze w Assen. Przed rokiem w wyścigu numer jeden i Superpole triumfował Jonathan Rea, podczas gdy popołudniowe, niedzielne zmagania padły łupem późniejszego mistrza Alvaro Bautisty. To Hiszpan wyjeżdża z Indonezji jako lider mistrzostw, mając na koncie 112 punktów i przewagę 37 nad drugim Toprakiem Razgatlioglu. Trzeci jest Andrea Locatelli mający o 5 „oczek” mniej od swojego team-partnera z Yamahy.

WSBK w Indonezji 2023 – wyniki 2. wyścigu:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM STRATA
1 Alvaro Bautista SPA Aruba.It Racing Ducati 14 okr.
2 Toprak Razgatlioglu TUR Pata Yamaha Prometeon WorldSBK +1.218s
3 Xavi Vierge SPA Team HRC WorldSBK +3.050s
4 Michael Ruben Rinaldi ITA Aruba.It Racing Ducati +4.068s
5 Andrea Locatelli ITA Pata Yamaha Prometeon WorldSBK +4.848s
6 Danilo Petrucci ITA Barni Spark Racing Team +5.838s
7 Remy Gardner AUS GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team +6.339s
8 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +6.796s
9 Iker Lecuona SPA Team HRC WorldSBK +9.095s
10 Scott Redding GBR ROKIT BMW Motorrad WorldSBK Team +9.659s
11 Garrett Gerloff USA Bonovo Action BMW +9.832s
12 Dominique Aegerter SWI GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team +11.264s
13 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +15.167s
14 Lorenzo Baldassarri ITA GMT94 Yamaha +15.663s
15 Hafizh Syahrin MAL PETRONAS MIE Racing HONDA Racing +37.461s
16 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK DNF
17 Michael Van Der Mark NED ROKIT BMW Motorrad WorldSBK Team DNF
18 Philipp Oettl GER GoEleven Ducati DNF
19 Oliver Konig CZE Orelac Racing Kawasaki DNS

WSBK w Indonezji 2023 – wyniki wyścigu Superpole (TOP9):

  ZAWODNIK KRAJ TEAM STRATA
1 Toprak Razgatlioglu TUR Pata Yamaha Prometeon WorldSBK 10 okr.
2 Andrea Locatelli ITA Pata Yamaha Prometeon WorldSBK +1.110s
3 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +1.372s
4 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +3.073s
5 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +3.234s
6 Xavi Vierge SPA Team HRC WorldSBK +4.251s
7 Michael Ruben Rinaldi ITA Aruba.It Racing Ducati +4.617s
8 Michael Van Der Mark NED ROKIT BMW Motorrad WorldSBK Team +4.792s
9 Scott Redding GBR ROKIT BMW Motorrad WorldSBK Team +5.797s

Zdjęcie: Yamaha-Racing

KOMENTARZE