fbpx
A password will be e-mailed to you.

Setne zwycięstwo Jonathana Rea z Kawasaki, powrót Alvaro Bautisty na pozycję lidera mistrzostw i wreszcie kolizja Brytyjczyka z Toprakiem Razgatlioglu! Bez wątpienia kibice, którzy zgromadzili się w niedzielę na trybunach toru w Assen, nie mogli narzekać na nudę podczas rywalizacji World Superbike.

Po zaciętej walce w sobotnim wyścigu, w niedzielny poranek – podczas wyścigu Superpole – o triumf walczyła najlepsza trójka początku sezonu: Jonathan ReaAlvaro Bautista oraz Toprak Razgatlioglu. To Turek najlepiej wystartował z pole position, a z piątego na drugiem miejsce wskoczył Bautista. Potem każdy z tej trójki prowadził w pewnym momencie porannej rywalizacji, ale ostatecznie to Brytyjczyk minął metę na prowadzeniu, zgarniając przy tym swoje setne zwycięstwo w barwach Kawasaki (pierwsze wywalczył podczas debiutu na zielonej maszynie na Phillip Island w 2015 roku). 

Drugi na finiszu zameldował się zawodnik Ducati, ale wkrótce okazało się, że otrzymał karę za przekroczenie limitów toru na wyjściu z ostatniej szykany tuż przed metą. Regulamin jest w takiej sytuacji nieugięty – strata jednej pozycji. Tym samym drugie miejsce przypadło urzędującemu mistrzowi świata Razgatlioglu, a Bautista był trzeci.

Do wyścigu numer dwa z pierwszego pola ruszał już Rea, ale znów to Razgatlioglu najlepiej zareagował na zgaśnięcie czerwonych świateł i objął prowadzenie w pierwszym zakręcie. Za jego plecami jechał jego team-partner Andrea Locatelli, przed Bautistą, Ikerem Lecuoną oraz Rea. 

Wkrótce w czołówce doszło do przetasowań, a za prowadzącym Toprakiem znalazł się Johny przed Alvaro. Wtedy jednak doszło do kuriozalnego wypadku w pierwszym zakręcie. Rea próbował atakować Razgatlioglu na prostej, ale na dojeździe do jedynki Turek zahamował odrobinę później. Przesadził jednak z opóźnieniem hamowania i wyjechał szeroko na wyjściu. Jonathan nie potrzebował drugiego zaproszenia i zaatakował od wewnętrznej. Po chwili obaj leżeli już w żwirze!

Co się wydarzyło – pozostaje w sferze domysłów, bo powtórki pokazywane przez realizatorów… Cóż, powiedzmy, że że pozostawiały wiele do życzenia. Relacje od kibiców, którzy widzieli ten incydent z trybun, określają to jako incydent wyścigowy. Najprawdopodobniej Toprak chciał jak najszybciej wrócić na odpowiednią linię przejazdu, a i Rea nie zamierzał odpuszczać. W efekcie doszło do ich kolizji i wypadnięcia z wyścigu.

To sprawiło, że na czele wyścigu z bezpieczną przewagą znalazł się Bautista, który nie zamierzał czekać na rywali i pognał do mety po trzecie w tym roku zwycięstwo. Dzięki niemu Alvaro wrócił na prowadzenie w klasyfikacji generalnej, w której ma 109 punktów i przewagę 18 „oczek” nad drugim Rea. Trzeci w mistrzostwach Razgatlioglu traci do zawodnika Ducati już 45 punktów. 

Ciekawie było jednak za plecami Hiszpana. Na drugim miejscu finiszował ostatecznie team-partner Razgatlioglu Andrea Locatelli. Najszczęśliwszym zawodnikiem na mecie był jednak inny Hiszpan – Iker Lecuona, który jednak niespodziewanie wskoczył na podium na Hondzie w swoim zaledwie drugim weekendzie wyścigowym w World Superbike.

Ostatecznie czwarty był Alex Lowes, który na finiszu o włos wyprzedził Axela Bassaniego oraz Scotta Redding, dla którego to najlepszy wynik na BMW. W dziesiątce znaleźli się jeszcze Michael Ruben Rinaldi, wracający po kontuzji Michael van der Mark oraz dwaj debiutanci: Xavi Vierge i Lucas Mahias.

W klasie World Supersport po komplet zwycięstw sięgnął w ten weekend Dominique Aegerter. Dzięki temu obrońca tytułu mistrzowskiego pewnie prowadzi w mistrzostwach, mając przewagę 30 punktów nad drugim Lorenzo Baldassarim

Kolejna runda World Superbike odbędzie się za blisko miesiąc. Zawodnicy wrócą do rywalizacji w dniach 20-22 maja na torze Estoril w Portugalii.

WSBK w Assen – wyniki 2. wyścigu:

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Alvaro Bautista SPA Aruba.It Racing Ducati 21 okr.
2 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha with Brixx WorldSBK +8.877s
3 Iker Lecuona SPA Team HRC WorldSBK +11.580s
4 Alex Lowes GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK +13.329s
5 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +14.490s
6 Scott Redding GBR BMW Motorrad WorldSBK Team +14.672s
7 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Racing Ducati +23.374s
8 Michael Van Der Mark NED BMW Motorrad WorldSBK Team +28.511s
9 Xavi Vierge SPA Team HRC WorldSBK +29.067s
10 Lucas Mahias FRA Puccetti Kawasaki +29.434s
11 Roberto Tamburini ITA Motoxracing Yamaha WorldSBK Team +36.810s
12 Christophe Ponsson FRA Gil Motor Sport Yamaha +36.814s
13 Leon Haslam GBR Pedercini Kawasaki +37.000s
14 Luca Bernardi SM Barni Spark Ducati Team +38.862s
15 Leandro Mercado ARG MIE Honda Racing +41.674s
16 Gabriele Ruiu ITA Bmax Racing +51.525s
17 Hafizh Syahrin MAL MIE Honda Racing +51.382s
18 Oliver Konig CZE Orelac Racing Kawasaki +1 Lap
19 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK DNF
20 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha with Brixx WorldSBK DNF
21 Kohta Nozane JPN GRT Yamaha DNF
22 Philipp Oettl GER GoEleven Ducati DNF
23 Loris Baz FRA Bonovo Action BMW DNF
24 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha WorldSBK Team DNF

WSBK w Assen – wyniki wyścigu Superpole (TOP9):

  ZAWODNIK KRAJ TEAM OKR./STRATA
1 Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing Team WorldSBK 9 okr.
2 Toprak Razgatlioglu TUR PATA Yamaha with Brixx WorldSBK +0.267s
3 Alvaro Bautista SPA Aruba.It Racing Ducati +0.300s
4 Andrea Locatelli ITA PATA Yamaha with Brixx WorldSBK +6.959s
5 Iker Lecuona SPA Team HRC WorldSBK +11.997s
6 Loris Baz FRA Bonovo Action BMW +12.953s
7 Garrett Gerloff USA GRT Yamaha WorldSBK Team +13.410s
8 Michael Rinaldi ITA Aruba.It Racing Ducati +13.512s
9 Axel Bassani ITA Motocorsa Ducati +13.567s
KOMENTARZE