Zachowuje swoje znane, przystępne dla każdego parametry i niepowtarzalną, ponadczasową stylistykę, jednocześnie korzysta z mocy silnika o pojemności 125 cm3, płynnej i cichej półautomatycznej zmiany biegów, wytrzymałego nowego podwozia, zawieszenia o dłuższym skoku, pełnego oświetlenia LED oraz bezkluczykowego systemu Honda (Smart Key).

 


REKLAMA

Garść historii

Pierwszy Super Cub C100 miał premierę w 1958 roku, na 10-lecie istnienia Hondy. Zaprojektowany przez Soichiro Hondę i jego wieloletniego partnera biznesowego Takeo Fujisawę, miał prosty cel: „dawać właścicielom radość, wynikającą z codziennej użyteczności”. Prawie 60 lat później, w 2017 roku, z taśmy produkcyjnej zjechał 100-milionowy Super Cub, dzięki czemu stał się on najpopularniejszym pojazdem mechanicznym na świecie.

W ciągu tych lat proste atrybuty modelu Super Cub – styl, niezawodność, oszczędność i funkcjonalność – nigdy nie wyszły z mody, a pojazdy tej klasy osiągnęły cel, jaki postawili Soichiro i Takeo – dać ludziom mobilność i sprawić, aby z tej mobilności korzystali.

Nowy, znaczy jeszcze lepszy!

– Tłumaczy Tadamasa Maeda, szef projektu Super Cub C125.

Super Cub C125 pisze nowy rozdział w wyjątkowej historii pojazdu, który dzięki uniwersalnemu wyglądowi, znalazł klientów w ponad 160 krajach, a przy tak rozpoznawalnym wyglądzie był to pierwszy pojazd w Japonii, którego sylwetka otrzymała ochronę prawną jako znak towarowy 3D.

Chociaż jego wygląd nie odbiega od klasycznego wzorca, podniesiona moc i moment obrotowy „studwudziestkipiątki”pomagają mu dojeżdżać i startować ze świateł na czele peletonu. Automatyczne sprzęgło odśrodkowe doczekało się również udoskonaleń, aby sprostać wyższej mocy i zapewnić płynną oraz cichą zmianę biegów. Stalowa rama została zoptymalizowana pod kątem wyważenia i sztywności. Zawieszenie zostało podniesione, a motocykl otrzymał 17-calowe, aluminiowe koła i przedni hamulec tarczowy. Dodatkowo w Super Cubie znajdziemy pełne oświetlenie LED i bezkluczykowy system Honda Smart Key.

Silnik, serce Super Cuba 125

Motocykl wyposażony jest według producenta w prosty, solidny, niezawodny i ekonomiczny silnik chłodzony powietrzem. Za dostarczenie mieszanki oraz odprowadzenie spalin odpowiada układ rozrządu wyposażony w dwa zawory (SOHC). Jednostka zasilana jest wtryskiem paliwa

SUPER CUB C125

Tym razem skoncentrowano się również na wyglądzie pieca, który doczekał się kosmetycznego make-upu w postaci matowych, metalicznych wykończeń i chromowanych detali, co dodało mu elegancji, ale także kilku wewnętrznych udoskonaleń podnoszących kulturę pracy.

Średnica cylindra i skok tłoka, to 52.4 x 57.9 mm, stopień sprężania wynosi 9.3:1. Moc maksymalną 9,6 KM (7,1 kW) silnik rozwija przy 7500 obr./min., maksymalny moment obrotowy 10,4 Nm osiąga przy 5000 obr/min. Krzywe mocy i momentu obrotowego są liniowe, z pożądanym wybrzuszeniem w zakresie od średnich do maksymalnych obrotów. Skrzynia biegów manualna 4-biegowa i – zgodnie z tradycją Super Cub – zmiany biegów odbywają się za pośrednictwem automatycznego sprzęgła odśrodkowego, bez potrzeby stosowania dźwigni sprzęgła.

SUPER CUB C125

Silnik Super Cub C125 według producenta osiąga spalanie na poziomie 1,5 l/100km (zgodnie z cyklem pomiarowym WMTC), dając zasięg ok. 245 km na jednym zbiorniku, który mieści 3,7 litra paliwa.

KOMENTARZE

REKLAMA

Polecane artykuły
Wielcy fani małych dwóch kółek nadciągają nad morze! Motopark Koszalin…
Co ciekawe przeprawy przez mosty, o których wspominamy (nie jest…