fbpx
A password will be e-mailed to you.

W tym roku kultowa Vespa świętuje swoje 75. urodziny. Nie ma lepszej okazji ku temu, by jeszcze lepiej poznać jej historię. I to w iście filmowym stylu!v

W 1945 roku Włosi odbudowywali się po II Wojnie Światowej. Swój biznes próbował też ratować Enrico Piaggio, który dotychczas produkował silniki do samolotów. To wtedy wpadł na pomysł stworzenia przystępnego cenowo jednośladu, który przyciągnie swoim wyglądem i praktycznością. Początkowo jednak Vespy – napędzane silnikiem rozruchowym z samolotów – nie cieszyły się większą popularnością.

Wszystko zmieniło się po premierze amerykańskiej komedii „Rzymskie wakacje” z Audrey Hepburn w roli głównej. Kultowa scena, gdzie Hepburn i Gregory Peck jeżdżą po ulicach Rzymu właśnie na Vespie – na stałe zapisała się w historii kinematografii. A ludzie pokochali ten skuter. 

Vespa – historia jak z filmu

Od niedawna na Netflixie można oglądać zresztą film „Enrico Piaggio – un sogno italiano”, opowiadający o o losach twórcy kultowej Vespy, od powstania której mija 75 lat. Warto jednak pamiętać, że produkcja nie jest wierną biografią Piaggio, a raczej historią inspirowaną jego życiorysem. To jednak fajna produkcja opowiadająca o tym, jak warto spełniać marzenia i nie poddawać się w dążeniu do celu. Serdecznie polecamy!

Jeśli jednak uwielbiacie Vespę, a wciąż Wam mało włoskich klimatów (w tym pięknych widoków w filmie!), mamy coś jeszcze. Chcecie dowiedzieć się, skąd wzięła się jej charakterystyczna nazwa i design Vespy? Jakie jeszcze filmy i reklamy rozsławiły na przestrzeni lat ten markowy skuter? Jak układała się rywalizacja między włoskimi potentatami Piaggio i Innocenti w czasach włoskiego boomu ekonomicznego? Jak Vespa wpłynęła na kształtowanie się zjawiska „italian way of life” („włoskiego stylu życia”)?

Na te i inne pytania odpowie Diana Dąbrowska, filmoznawczyni związaną z Łodzią Filmową, organizatorka imprez filmowych i festiwali, animatorka kultury oraz specjalistka od włoskiego kina. Diana jest pomysłodawczynią projektu Accademii Włoskiego Kina, cyklu spotkań, podczas których widz może odkryć i docenić cały pejzaż filmowej Italii. Spotkania są bezpłatne, otwarte dla wszystkich, a w obecnych czasach odbywają się online.

Accademia Włoskiego Kina zaprasza!

Obecnie Accademia Włoskiego Kina zaprasza na spotkanie poświęcone najsłynniejszemu skuterowi świata filmowego – Vespie. Od wspomnianych wcześniej „Rzymskich wakacji” Williama Wylera aż po „Dziennik intymny” Nanniego Morettiego – organizatorzy zapraszają na niezwykłą podróż po różnorodnych krainach filmowych i reżyserskich wizjach. Przewodniczką będzie oczywiście kultowa Vespa.

Advertisement

Spotkanie inspirowane jest filmem „Enrico Piaggio – Włoski sen” (Enrico Piaggio – Un sogno italiano, 2019), a także wspaniałą rocznicą – w 2021 mija 75 lat od powstania Vespy.

Na spotkanie zapraszamy na profil FB Accademii Włoskiego Kina w poniedziałek 10 maja 2021 o godzinie 19:00 – kliknij tutaj. Nagranie spotkania będzie dostępne również po premierze na profilu FB.

Na spotkanie zaprasza również Vespa Polska, która przekazała nagrody na konkurs związany ze spotkaniem, wśród których będzie możliwość wygrania również Vespy na weekend, by móc poczuć się jak filmowa gwiazda włoskiego kina.

Accademia Włoskiego Kina

KOMENTARZE