fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pierwsze z nich w życie wejdą jeszcze w tym roku, rozbudowa CEPiK zostanie wdrożona w życie już 13 listopada. Przeglądy techniczne pojazdów już nie będą takie proste!

We wrześniu obie izby Parlamentu przegłosowały nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w zakresie zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Prezydent podpisał ustawę w dniu 12 października.

Najbardziej dotycząca kierowców zmiana to konieczność opłacania badania technicznego z góry. Druga, to powiększenie bazy danych Cepik o informacje z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Nowością będą informacje udostępniane przez zakłady ubezpieczeniowe. Po rozbudowie uzyskamy informacje dotyczące nieważnych polis ubezpieczeniowych. Zmiana, która najbardziej dotknie kierowców, to płatne z góry przeglądy. Od listopada będziemy musieli najpierw zapłacić za wykonanie sprawdzenia pojazdu, a później odbyć kontrole stanu pojazdu. Jeżeli motocykl będzie niesprawny zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Skomplikuje to życie kierowców, którzy niepewni stanu swojego pojazdu jeżdżą od stacji kontroli pojazdów do stacji, w nadziei, że w końcu ktoś podbije im dowód rejestracyjny. Do cepiku będą trafiać informacje o negatywnym wyniku kontroli pojazdu.

– komentuje konieczność zmian Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Kolejną zmianą będzie rozszerzenie uprawnień Straży Granicznej, która otrzyma możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Następna rozbudowa systemu CEPiK 2.0 nastąpi w pierwszej połowie 2018 roku.

Bezpłatne informacje o pojazdach

Musimy pamiętać, że już teraz potężną bazą danych o pojadach jest strona historiapojazdu.gov.pl. Na tym portalu możemy bezpłatnie uzyskać raport o motocyklu czy samochodzie. Wystarczy podać numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji. To dziecinnie proste, a potrafi udzielić wielu informacji o samochodzie, czy jednośladzie, który właśnie chcemy kupić. Najważniejsze jednak jest to, że informacje te uzyskujemy całkowicie bezpłatnie!

KOMENTARZE