fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zgodnie z plotkami krążącymi w środowisku od dłuższego czasu, Międzynarodowa Federacja Motocyklowa postanowiła wykluczyć zawodników z Rosji oraz Białorusi z udziału ze wszystkich zawodów organizowanych pod szyldem FIM.

Na początku tygodnia włodarze FIM ogłosili, że odwołują tegoroczne imprezy sportowe na terenach Rosji i Białorusi. Oznaczało to, ni mniej ni więcej, że w Togliatti nie pojadą uczestnicy cyklu żużlowego Grand Prix. Zmagania o Grand Prix Rosji 2022 planowano na 9 lipca. Na razie nie wiadomo, czy organizatorzy zdecydują się na zastąpienie Togliatti innym miastem, tak by kalendarz Speedway GP na sezon 2022 wciąż liczył dwanaście rund.

W weekend włodarze FIM poinformowali z kolei o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów ze wszystkich organizowanych przez siebie zawodów. Tyczy się to nie tylko samych zawodników, ale również członków pełniących różne funkcje w strukturach organizacji. Na oficjalnej stronie FIM podano, że decyzje podjęto zgodnie z rekomendacją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Speedway GP (@speedwaygp)

„Solidaryzujemy się ze wszystkim, którzy cierpią z powodu rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Jedncześnie pozostajemy w kontakcie z członkami Ukraińskiej Federacji Motocyklowej. Decyzja została podjęta w oparciu o rekomendację Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ze smutkiem przyglądamy się temu, co dzieje się w Ukrainie i mamy nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie i dostarczy pokojowych rozwiązań” – powiedział prezydent FIM Jorge Viegas.

Organizatorzy żużlowego Grand Prix, grupa Discovery poinformowała tym samym, że respektuje decyzję FIM. W krótkim oświadczeniu dodano, że: „Artiom Łaguta oraz Emil Sajfutdinow nie wystartują zatem w sezonie 2022 cyklu FIM Speedway Grand Prix”. Tym samym Artiom Łaguta nie będzie w stanie obronić tytułu mistrzowskiego, o który w minionym sezonie SGP walczył z Bartoszem Zmarzlikiem. Miejsce Łaguty oraz jego rodaka Emila Sajfutdinowa zajmą w tegorocznym cyklu Grand Prix rezerwowi – Australijczyk Jack Holder oraz Brytyjczyk Daniel Bewley.

Start tegorocznej rywalizacji SGP zaplanowano na 30 kwietnia, gdy odbędzie się GP Chorwacji.

KOMENTARZE