fbpx
A password will be e-mailed to you.

Na alpejskiej przełęczy pomiędzy południowym i północnym Tyrolem, na wysokości ponad 2000 m n.p.m, w muzeum motocykli Top Mountain Motorcycle Museum wybuchł pożar. Na ten moment nie wiadomo, w jakim stopniu kolekcja zabytków została zniszczona.

Służby ratunkowe zostały wezwane do Top Mountain Motorcycle Museum około godziny 4:40. Gaszenie pożaru nadal trwa, jednak jak twierdzi rzecznik lokalnej policji, nikt nie odniósł obrażeń. Na razie nie wiadomo, czy zgromadzone na powierzchni ponad 3000 m kw. motocykle i samochody chociaż w niewielkim stopniu przetrwały pożar i akcję gaśniczą. Z relacji świadków wynika, że w momencie przybycia straży pożarnej sufit muzeum już się palił. Chwilę później płomienie objęły cały budynek.

Najwyżej położone muzeum motocyklowe w Europie

Muzeum Top Mountain Motorcycle Museum powstało z inicjatywy dwóch braci – Albana i Attili Scheiberów. Najwyżej położone muzeum motocyklowe w Europie (znajduje się na wysokości ponad 2000 m n.p.m) szybko zdobyło popularność. Jednak lokalizacja obiektu nie jest głównym magnesem na zwiedzających. W momencie otwarcia w kwietniu 2016 roku, w muzeum można było podziwiać ponad 200 motocykli 102 różnych marek. Najważniejszym eksponatem był Brough Superior z 1939 roku, który podobno należał do samego projektanta. Uwagę przykuwał także Laurin & Klement z 1905 roku, a także dwucylindrowy Indian z 1912 roku czy MV Agusta należąca do mistrza świata Giacmo Agostiniego. 

W kolekcji muzeum można było zobaczyć m.in. motocykle wyprodukowane przez AJS, BMW, DKW, Ducati, Harley-Davidson, Henderson, Honda, Indian, Matchless, Megola, Moto Guzzi, Münch, Norton, NSU, Sunbeam, Triumph, Vincent i Zündapp. Na wystawie nie zabrakło także atrakcji dla miłośników samochodów. W Top Mountain Motorcycle Museum stacjonowały takie auta, jak Ferrari California Spider, Porsche Speedster, Lotus 23 B czy Alfa Romeo, która w 1936 roku wygrała legendarny wyścig Mille Miglia.


Zdjęcie: strona tyrol.tl, FB: HD Classic

KOMENTARZE