fbpx
A password will be e-mailed to you.

Husqvarna już od kilku odcinków specjalnych Rajdu Dakar 2023 znajduje się w ścisłej czołówce i nie inaczej było we wtorek, podczas dziewiątego etapu rywalizacji. Luciano Benavides był najszybszy, a jego team-partner Skyler Howes o włos utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej!

Po dniu odpoczynku w poniedziałek, dziś karawana Rajdu Dakar 2023 wróciła do rywalizacji. Dziewiąty etap Dakaru składał się z 358 kilometrów jazdy „na czas” oraz 328 kilometrów dojazdówek. Po przystanku w Rijadzie, uczestnicy udali się do Haradh, gdzie czekały ich pułapki nawigacyjne w kanionach i wyschniętych korytach rzek, a także sporo jazdy przez wydmy. I tak jak podczas poprzednich etapów, także i tym razem przewidziano bonusy czasowe dla trójki otwierającej trasę do momentu tankowania na 163. kilometrze trasy.

Advertisement

Początkowo na wtorkowym OS-ie najszybszy był Toby Price, który po ósmym etapie tracił w „generalce” mniej niż dwie minuty do lidera Skylera Howesa. Pierwszy tydzień rajdu zakończył się zresztą niezwykłym ściskiem w tabeli generalnej, bo pierwszego Howesa od drugiego Kevina Benavidesa i trzeciego Masona Kleina dzieliło tylko 13 sekund! To właśnie Kevin dołączył do czołówki po blisko 100 kilometrach jazdy, znajdując się w niej wraz z Pricem oraz swoim bratem Luciano Benavidesem. W punkcie tankowania prowadził Toby z niewielką przewagą nad Luciano.

Już na samym początku dziewiątego etapu upadek zaliczył tymczasem Joan Barreda. Hiszpan na drugim odcinku specjalnym złamał palec w stopie, a na szóstym mocno się poobijał tuż przed metą. Dzień przerwy miał pozwolić mu nieco dojść do siebie i z nową energią rozpocząć drugi tydzień Dakaru. Niestety, tym razem upadek Barredy był na tyle poważny, że Joana – skarżącego się na ból pleców – przetransportowano do szpitala. Barreda przed etapem zajmował ósme miejsce w klasyfikacji generalnej. Tegoroczny występ był już jego trzynastym startem w Dakarze i, co sam sugerował jeszcze przed rozpoczęciem imprezy, być może tym ostatnim.

Joan Barreda jechał mocno obolały i ze złamanym palcem – upadek na 9. etapie zakończył jego występ w Rajdzie Dakar 2023

Ostatecznie najszybszy na dziewiątym odcinku Rajdu Dakar 2023 był Luciano Benavides, dla którego to już drugie etapowe zwycięstwo w tym roku. Minutę do zawodnika Husqvarny stracił Toby Price, który dzięki temu awansował na drugie miejsce w „generalce”. Czołową trójkę we wtorek uzupełnił drugi z zawodników fabrycznego składu Husqvarny – Skyler Howes stracił do L. Benavidesa niecałe trzy minuty. Amerykanin utrzymuje jednak prowadzenie w klasyfikacji generalnej, jednak jego przewaga wynosi tylko trzy sekundy!

Czwarte miejsce padło łupem Jose Ignacio Cornejo, tracącego jednak do lidera sześć minut. Czołową piątkę uzupełnił brat Luciano – Kevin Benavides. Świetny, szósty rezultat padł łupem Toniego Muleca, który przecież debiutuje w najtrudniejszym rajdzie świata! Ostatnim, który stracił do lidera mniej, niż dziesięć minut, był z kolei siódmy Martin Michek. W etapowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Franco CaimiToscha Schareina oraz Lorenzo Santolino.

Advertisement

Zawiedli z kolei zawodnicy z czołówki. Adrien van Beveren był czternasty, Pablo Quintanilla dopiero osiemnasty, a Daniel Sanders dwudziesty. Zajmujący trzecie miejsce w „generalce” przed dziewiątym etapem Mason Klein zajął we wtorek odległą, 22. lokatę. Ross Branch Matthias Walkner uplasowali się pod koniec trzeciej dziesiątki. Te odległe lokaty to efekt problemów nawigacyjnych, przez które wszyscy ponieśli spore straty w „generalce”.

Skyler Howes ma tylko 3 sekundy przewagi w klasyfikacji generalnej!

Na czele klasyfikacji generalnej nie doszło z kolei do zmian – od piątego etapu prowadzi w niej Skyler Howes. Przewaga Amerykanina regularnie jednak topnieje i po dziewiątym odcinku specjalnym wynosi tyle, co nic. Drugi Toby Price traci bowiem do zawodnika Husqvarny zaledwie trzy sekundy! Co ciekawe, Australijczyk jadący na KTM-ie nie wygrał w tegorocznej edycji Dakaru ani jednego etapu, jednak regularnie plasuje się w czołówce. TOP3 uzupełnia z kolei Kevin Benavides, mający pięć minut straty do Howesa. Czołową piątkę zamyka duet składu Monster Energy Honda – Adrien van Beveren oraz Pablo Quintanilla. Na szóste miejsce spadł Mason Klein, mający za sobą Luciano BenavidesaJose Ignacio CornejoDaniela Sandersa oraz uzupełniającego TOP10 Lorenzo Santolino.

Klasyfikacja generalna (motocykle) po 9. etapie Rajdu Dakar 2023:

# Zawodnik Team Czas Strata
1 10 Skyler Howes Husqvarna Factory Racing 33:55.57
2 8 Toby Price Red Bull KTM Factory Racing 33:56.00 +00:00.03
3 47 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 34:01.06 +00:05.09
4 42 Adrien van Beveren Monster Energy Honda Team 34:11.37 +00:15.40
5 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda Team 34:14.21 +00:18.24
6 9 Mason Klein Bas World KTM Racing Team 34:14.39 +00:18.42
7 77 Luciano Benavides Husqvarna Factory Racing 34:17.32 +00:21.35
8 11 Jose Ignacio Cornejo Monster Energy Honda Team 34:18.44 +00:22.47
9 18 Daniel Sanders Red Bull GASGAS Factory Racing 34:19.44 +00:23.47
10 15 Lorenzo Santolino Sherco Factory 34:36.35 +00:40.38

Zdjęcia: Husqvarna, Monster Energy

KOMENTARZE