fbpx
A password will be e-mailed to you.

Podczas piątego etapu Rajdu Dakar 2023 nie brakowało zwrotów akcji, zachowań fair play i ogromnych strat czasowych w wykonaniu niektórych zawodników. Ostatecznie najszybsi znów byli zawodnicy Hondy z Adrienem van Beverenem na czele, a nowym liderem został Skyler Howes na Husqvarnie.

Podczas piątego etapu Rajdu Dakar 2023 motocykliści musieli pokonać łącznie 645-kilometrową pętlę wokół Ha’il, z czego odcinek specjalny miał 373 kilometry. Jeśli podsumować ten fragment trasy czterema słowami, powiedzielibyśmy po prostu: piasek, wydmy, więcej piasku! Podobnie jak w dwóch poprzednich dniach, także i tym razem trzech zawodników otwierających trasę mogło liczyć z tego tytułu bonusy czasowe.

Początkowo na etapie prowadził Jose Ignacio Cornejo, przewodząc stawce z niewielką przewagą nad swoim team-partnerem Adrienem van Beverenem. Co prawda potem przez chwilę tempo dyktował Toby Price na KTM-ie, ale na niecałych 100 kilometrów przed metą kontrolę nad rywalizacją przejął duet składu Monster Energy Honda. Na koniec to właśnie Chilijczyk i Francuz rozstrzygnęli między sobą walkę o zwycięstwo. Ostatecznie górą z pojedynku wyszedł van Beveren, który triumfował pomimo otwierania drugiej części etapu. Jego przewaga nad Cornejo wyniosła jednak zaledwie 13 sekund. Czołową trójkę na odcinku specjalnym numer pięć uzupełnił tymczasem wspomniany wcześniej Price na KTM-ie.

Po problemach w poprzednich dniach, do ścisłej czołówki powrócił Mason Klein, dla którego to już trzecia lokata w TOP3 w tegorocznym Dakarze. Piątkę uzupełnił tymczasem reprezentant Husqvarny Skyler Howes, który do Kleina stracił zaledwie 20 sekund. Howes jako jeden z trzech zawodników zyskał na bonifikacie dla otwierających etap. Równa jazda sprawiła też, że po piątym odcinku specjalnym to Amerykanin został nowym liderem Rajdu Dakar 2023! Howes wykorzystał fakt, że dotychczasowy lider Daniel Sanders, z powodu złego samopoczucia, był w czwartek dopiero 21. z blisko półminutową stratą do lidera.

Skyler Howes został nowym liderem Dakaru 2023, ale jego przewaga to tylko dwie minuty

Solidne, szóste miejsce na piątym etapie padło łupem Matthiasa Walknera, który zmaga się z poobijanym prawym nadgarstkiem. Jeszcze w środę Austriak przyznawał, że jedzie na absolutnym limicie swoich możliwości. Dziś jednak udowodnił, że nie zamierza odpuszczać, tracąc do lidera tylko siedem i pół minuty. Zaraz za nim uplasował się wspomniany wcześniej Quintanilla. W dziesiątce znaleźli się jeszcze Kevin Benavides oraz duet Sherco: Lorenzo Santolino Rui Goncalves.

Zaledwie 20 kilometrów przed metą upadek zaliczył najszybszy na 4. etapie Joan Barreda. Hiszpan od drugiego odcinka specjalnego jedzie ze złamanym dużym palcem lewej stopy, więc kolejne wypadki nie poprawiają jego kondycji fizycznej. Zawodnik Hondy po upadku szybko wrócił jednak na motocykl, ale nie wiadomo do końca, w jakiej jest formie. Jadący obok niego Skyler HowesPablo Quintanilla Toby Price zatrzymali się, by pomóc rywalowi. Co ciekawe, wspomniana czwórka wcześniej razem pobłądziła tuż przed tankowaniem, tracąc na tym sporo czasu. Za postawę fair play, tak jak Cornejo w środę, cała trójka otrzymała jednak około czterominutowe bonifikaty czasowe.

Problemy zdrowotne dotychczasowego lidera Daniela Sandersa sprawiły, że w czwartek stracił do lidera blisko 27 minut

W klasyfikacji generalnej nowym liderem został Skyler Howes, który ma dwuminutową przewagę nad Tobym Pricem i nieco ponad pięć minut zapasu nad Kevinem Benavidesem. Na czwarte miejsce spadł Mason Klein, a do TOP5 awansował dzisiejszy triumfator etapu Adrien van Beveren. Zaraz za Francuzem znajdują się dwaj kolejni zawodnicy Hondy – Joan Barreda oraz Pablo Quintanilla. Na odległe ósme miejsce spadł dotychczasowy lider Daniel Sanders, który do Howesa traci aż siedemnaście minut. Dziesiątkę zamykają Jose Ignacio Cornejo oraz Luciano Benavides.

Wśród quadowców awans zaliczył tymczasem jedyny Polak w stawce – Kamil Wiśniewski. Na piątym etapie Dakaru zawodnik Orlen Teamu zanotował siódmy wynik, przesuwając się także na siódmą lokatę w klasyfikacji generalnej. Od prowizorycznego podium dzieli go nieco ponad 50 minut.

W piątek zawodników czeka tymczasem najdłuższy etap tegorocznego Rajdu Dakar. W drodze z Ha’il do Al Duwadimi będą mieli do pokonania aż 467 kilometrów odcinka specjalnego i kolejnych 409 kilometrów dojazdówek!

Klasyfikacja generalna (motocykle) po 5. etapie Rajdu Dakar 2023:

# Zawodnik Team Czas Strata
1 10 Skyler Howes Husqvarna Factory Racing 23:16.37
2 8 Toby Price Red Bull KTM Factory Racing 23:18.44 +00:02.07
3 47 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 23:21.53 +00:05.16
4 9 Mason Klein Bas World KTM Racing Team 23:22.49 +00:06.12
5 42 Adrien van Beveren Monster Energy Honda Team 23:25.31 +00:08.54
6 5 Joan Barreda Bort Monster Energy JB Team 23:26.01 +00:09.24
7 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda Team 23:27.03 +00:10.26
8 18 Daniel Sanders Red Bull GASGAS Factory Racing 23:34.27 +00:17:50
9 11 Jose Ignacio Cornejo Monster Energy Honda Team 23:38.41 +00:22.04
10 77 Luciano Benavides Husqvarna Factory Racing 23:41.40 +00:25.03

zdjęcie: HRC, Husqvarna, GASGAS

KOMENTARZE