fbpx
A password will be e-mailed to you.

Po odwołaniu sobotniego ścigania się, stawka motocyklistów wróciła do walki w Rajdzie Dakar 2023! Na ósmym etapie najszybszy był, nieliczący się w klasyfikacji generalnej, Ross Branch! Różnice w czołówce „generalki” zmniejszają się, a na pozycję lidera powrócił Mason Klein.

Po tym, jak odwołano siódmy etap Rajdu Dakar 2023 dla motocyklistów oraz quadowców, w sobotę mieli oni do przejechania jedynie dojazdówkę do Al-Duwadimi. W niedzielę czekał ich jednak powrót do ścigania się na poważnie na trasie 346 kilometrów w kierunku Rijadu. Do tego, w drodze na biwak, czeka ich jednak w sumie 476 kilometrów dojazdówek. To właśnie w Rijadzie w poniedziałek uczestników Dakaru czeka zasłużony dzień przerwy, zanim we wtorek wrócą do walki.

Ósmy etap otwierali najszybsi na szóstym odcinku specjalnym Luciano Benavides Skyler Howes z Husqvarny oraz Toby Price na KTM-ie. I podobnie jak w poprzednich dniach, tak i w niedzielę mogli liczyć z tego tytułu na bonusy za jazdę na prowadzeniu do punktu tankowania zlokalizowanego po 203. kilometrach trasy. Na tym etapie rywalizacji na czele, rozdzieleni o zaledwie 11 sekund, jechali Ross BranchDaniel Sanders oraz Mason Klein.

Jak się okazało, trójka ta w podobnej kolejności dojechała na metę, jednak różnice czasowe między nimi były już większe. Najszybszy na ósmym etapie Dakaru 2023 ostatecznie był Ross Branch, który z walki o wygraną wykluczył się już na czwartym etapie. Wtedy jeszcze przed punktem tankowania, w jego motocyklu skończyło się paliwo, a podobne problemy miał także dzień później. Wszystkie niepowodzenia Ross odbił sobie jednak w niedzielę, wygrywając dakarowy etap po raz drugi w karierze.

„To był dla nas straszny tydzień. Potrzebowałem tego powrotu do czołówki, podobnie jak mój zespół, który bardzo ciężko pracuje. Popełniłem kilka małych błędów, ale udało się wygrać kolejny etap dla Hero Motorsports. Chcieliśmy walczyć o wygraną w całym rajdzie, ale niestety nie mamy na to szans. Zabrakło nam paliwa, co było totalnie niespodziewane i nie było niczyim błędem. Tym razem poszło nam jednak perfekcyjnie i tylko to się liczy” – mówił na mecie w niedzielę Botswańczyk.

Niedzielna jazda nie była łatwa!

Ostatecznie drugi rezultat na etapie padł łupem, wracającego do walki o wygraną, Daniela Sandersa. Po problemach zdrowotnych, Australijczyk jest w zdecydowanie lepszej formie. W ogólnym rozrachunku stracił do Brancha nieco ponad trzy minuty i tylko o 20 sekund wyprzedził Masona Kleina. Na finiszu etapu Amerykanin był drugi, ale otrzymał dwuminutową karę za przekroczenie prędkości na dojazdówce. W efekcie spadł o jedną lokatę w dół na etapowym podium. Czołową piątkę uzupełnili reprezentanci fabrycznej ekipy Monster Energy Honda – Pablo Quintanilla oraz Adrien van Beveren. Obu oddzieliło od Brancha nieco ponad sześć minut.

Na ogromne słowa uznania zasługuje debiutant Michael Docherty, który ósmy etap zakończył na rewelacyjnym, szóstym miejscu! Reprezentant RPA stracił do lidera osiem minut, dzięki czemu zbliżył się w „generalce” do swojego głównego rywala w klasie debiutantów – Neelsa Therica (w niedzielę 26. miejsce). W etapowej TOP10 znaleźli się z kolei jeszcze team-partner Brancha Sebastian Bühler, duet Red Bull KTM Factory Racing Matthias Walkner oraz Kevin Benavides, których rozdzielił dziewiąty Lorenzo Santolino z Sherco.

Skyler Howes pozostaje liderem klasyfikacji generalnej, ale ma tylko kilkanaście sekund przewagi nad dwoma następnymi zawodnikami!

W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Skyler Howes, który niedzielny etap zakończył dopiero z 19. wynikiem i minutową karą za przekroczenie prędkości. Jego przewaga nad drugim Kevinem Benavidesem i trzecim Masonem Kleinem wynosi zaledwie 13 sekund. Przez chwilę liderem po ósmym etapie był właśnie Klein, który zgarnął jednak dwie minuty kary za przekroczenie prędkości na dojazdówce i w efekcie w tabeli jest nie pierwszy, a trzeci. Zaraz za nimi znajdują się jednak Toby PricePablo Quintanilla oraz Adrien van Beveren – całą szóstkę rozdzielają niecałe trzy minuty! Blisko są też Daniel Sanders Joan Barreda (strata siedmiu minut do Howesa). Dziesiątkę, 20 minut za liderem, zamykają z kolei Jose Ignacio Cornejo oraz Matthias Walkner.

W poniedziałek wszystkich uczestników czeka dzień przerwy w Rijadzie. Do walki powrócą we wtorek, kiedy to do przejechania będą mieli blisko 700 kilometrów (odcinek specjalny o długości 358 km) na trasie z Rijadu do Haradh.

Klasyfikacja generalna (motocykle) po 8. etapie Rajdu Dakar 2023:

# Zawodnik Team Czas Strata
1 10 Skyler Howes Husqvarna Factory Racing 30:34.16
2 47 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 30:34.29 +00:00.13
3 9 Mason Klein Bas World KTM Racing Team 30:34.29 +00:00.13
4 8 Toby Price Red Bull KTM Factory Racing 30:36.14 +00:01.58
5 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda Team 30:37.01 +00:02.45
6 42 Adrien van Beveren Monster Energy Honda Team 30:37.05 +00:02.49
7 18 Daniel Sanders Red Bull GASGAS Factory Racing 30:41.19 +00:07.03
8 5 Joan Barreda Bort Monster Energy JB Team 30:41.37 +00:07.21
9 11 Jose Ignacio Cornejo Monster Energy Honda Team 30:53.48 +00:19.32
10 52  Matthias Walkner Red Bull KTM Factory Racing 30:56.51 +00:22.35

Zdjęcia: Hero Motorsports, Husqvarna, Red Bull Content Pool

KOMENTARZE