fbpx
A password will be e-mailed to you.

Organizatorzy Motocyklowych Mistrzostw Świata opublikowali prowizoryczny kalendarz MotoGP na przyszły rok. Sezon 2022 zapowiada się rekordowo!

Sezony 2020 i 2021 w MotoGP zostały skrócone przez ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Choć prowizorycznie rok 2020 miał zaowocować najdłuższym cyklem zmagań w historii klasy królewskiej, ostatecznie nic z tego nie wyszło. Zamiast dwudziestu rund, zorganizowano ostatecznie czternaście. Wszystkie odbyły się w Europie, a pięć z nich rozegrano na tych samych torach w dwa kolejne weekendy (Jerez, Red Bull Ring, Misano, Aragon, Walencja).

W obecnym sezonie udało się ostatecznie zaplanować osiemnaście rund Grand Prix. Z kalendarza ponownie wypadło całe jesienne, pozaeuropejskie tournee, a więc zmagania w Japonii, Malezji, Australii oraz Tajlandii. Po raz drugi zrezygnowano z GP Finlandii, a na GP Indonezji też nie było szans. Odwołano GP Argentyny, ale udało się rozegrać GP Ameryk. Czterokrotnie zawodnicy zaliczyli (lub zaliczą) dwa weekendy wyścigowe na tym samym obiekcie – w Katarze, Austrii, Misano oraz Portugalii.

Teraz jednak organizatorzy raz jeszcze spróbują, by kalendarz był dłuższy niż kiedykolwiek. W teorii, sezon 2022 ma liczyć aż 21 rund Grand Prix! Jednocześnie jednak szefostwo MotoGP przestrzega, że „Wszystkie daty i zawody, a także możliwość uczestniczenia w nich kibiców, są uzależnione od rozwoju pandemii oraz aprobaty odpowiednich rządów i władz”.Joan Mir podczas testów MotoGP na torze Sepang w MalezjiPrzed przyszłoroczną rywalizacją odbędą się dwie sesje testowe. Po trzydniowym shakedownie (31 stycznia-2 lutego), w dniach 5-6 lutego zawodnicy MotoGP będą testowali na Sepang w Malezji. Stamtąd polecą do Indonezji, by po raz pierwszy sprawdzić nowopowstający obiekt Mandalika (11-13 lutego). 

Sezon 2022 ma z kolei rozpocząć się już 6 marca od Grand Prix Kataru. Po pierwszej w historii wizycie w Indonezji, stawka ma polecieć do Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych. Europejska część sezonu rozpocznie się w ostatni weekend kwietnia w Portimao. Inauguracyjne GP Finlandii zaplanowano na 10 lipca.

Przełom września oraz październik to rundy w Japonii, Tajlandii, Australii oraz Malezji – ale tutaj organizatorzy na razie wykazują się dużą dawką zaufania do rozwoju sytuacji pandemicznej na świecie. Finał klasycznie będzie miał miejsce w Walencji, ale szybciej, niż zwykle, bo już w pierwszą niedzielę listopada.

Prowizoryczny kalendarz MotoGP 2022:

  Data Runda Tor
1 6 marca Katar (wyścig nocny) Losail
2 20 marca Indonezja (zależnie od homologacji) Mandalika
3 3 kwietnia Argentyna Termas
4 10 kwietnia Stany Zjednoczone COTA
5 24 kwietnia Portugalia Portimao
6 1 maja Hiszpania Jerez
7 15 maja Francja Le Mans
8 29 maja Włochy Mugello
9 5 czerwca Katalonia Barcelona
10 19 czerwca Niemcy Sachsenring
11 26 czerwca Holandia Assen
12 10 lipca Finlandia (zależnie od homologacji) KymiRing
13 7 sierpnia Wielka Brytania Silverstone
14 21 sierpnia Austria Red Bull Ring
15 4 września San Marino Misano
16 18 września Aragonia Aragon
17 25 września Japonia Motegi
18 2 października Tajlandia Buriram
19 16 października Australia Phillip Island
20 23 października Malezja Sepang
21 6 listopada Walencja Ricardo Tormo
KOMENTARZE