fbpx
A password will be e-mailed to you.

Ministerstwo Infrastruktury odpowiada na zapotrzebowanie przyszłych kierowców. Prawo jazdy będzie można zdać online, ale trzeba spełnić określone warunki.

Minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, potwierdził wczoraj na Twitchu, że w ramach projektu „Prawo jazdy online 2020”, pracuje wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji nad wprowadzeniem możliwości zdania egzaminu na prawo jazdy także online. To odpowiedź na potrzeby obecnie zamkniętych w domach, przyszłych kierowców. 

Prawo jazdy online będzie można zdawać w formie teoretycznej, ale jak się okazuje – także praktycznej. Kursy online będą dostępne na prawo jazdy kategorii A, B oraz C. 

Prawo jazdy online. Jak zdać?

Procedura nie będzie prosta. Przede wszystkim kandydat będzie zobowiązany do posiadania zweryfikowanego konta na Twitchu i YouTube. Dodatkowe punkty otrzymuje się za liczbę followerów, także tych instagramowych. W pierwszej kolejności do zdania będzie egzamin teoretyczny, zbliżony do tego przeprowadzanego obecnie. W drugiej kolejności egzamin praktyczny. 

Chcemy, żeby egzamin online odpowiadał umiejętnościom potrzebnym do poruszania się danym pojazdem. Procedura będzie prosta: robimy stream i łączymy się z egzaminatorem WORD. Egzaminator ustali warunki testu. Dla motocyklistów np. będzie to 40-minutowa sesja na Mugello w MotoGP19 – komentuje Adamczyk.  

Dla poszczególnych kategorie wirtualne egzaminy będą odbywać się przy użyciu:

  • Kategoria prawa jazdy A – MotoGP19 lub MXGP 2019 dla motocyklistów offroadowych
  • Kategoria prawa jazdy B – Gran Tourismo Sport lub Need For Speed Heat dla mieszkańców Warszawy i Krakowa
  • Kategoria prawa jazdy C – Euro Truck Simulator 2

Określono, że nie będzie można przesyłać donacji egzaminatorowi. Podobne rozwiązania testują już Włosi i Hiszpanie. Poniżej zapis egzaminu zbiorowego dla motocyklistów:

Kiedy można odebrać prawo jazdy online?

Bardzo ważne: prawo jazdy będzie można odebrać po zdaniu prawdziwego egzaminu. Dziś pierwszy kwietnia, wybaczcie!

KOMENTARZE