fbpx
A password will be e-mailed to you.

Podczas ostatniego, piątego epizodu Ducati World Premiere zaprezentowano nowego Monstera 2021. Powrót do korzeni, ciekawe zmiany konstrukcyjne, mniejsza masa i lepsze osiągi. Patrząc na nowego “Potwora” nie możemy się powstrzymać, żeby nie krzyknąć: chcemy go!

Tak jak podejrzewaliśmy, na sam koniec Ducati World Premiere 2021 Włosi zostawili coś konkretnego: motocykl, który z przytupem zaakcentuje emocje czekające na nas w przyszłym roku. Zaprezentowany Monster 2021 to zupełnie nowa konstrukcja, w której nie zabrakło nowoczesnych systemów elektronicznych, mocnego silnika i podwozia, które sprosta oczekiwaniom motocyklistów lubiących ostrzejszą jazdę. Uwagę przykuwa nowa rama (zaprojektowana na bazie modelu Panigale V4), która nie jest… kratownicą. Czym jeszcze zaskoczy nas nowy Monster 2021?

Serce potwora

Nowy Monster został wyposażony w dwucylindrowy silnik Desmodromic Testastretta o pojemności skokowej 937 ccm, który cechuje się mniejszą masą (-2,4 kg), lepszymi osiągami i większą elastycznością. Jednostka spełnia normy emisji spalin Euro 5, generując moc maksymalną 111 KM przy 9250 obr./min i maksymalny moment obrotowy 93 Nm przy 6500 obr./min. W porównaniu do starszego modelu Monster 821 otrzymujemy więc 2 KM i 7 Nm więcej, a moc maksymalna dostępna jest już 1250 obr./min wcześniej. Nowe serce Monstera oferuje również bardziej liniowy przebieg momentu obrotowego w dolnym i średnim zakresie obrotów silnika, co przekłada się na lepszą i szybszą reakcję na ruch manetki gazu Ride-by-Wire.

W zaprezentowanym Monsterze zamontowano sprzęgło ze sterowaniem hydraulicznym, które zapewnia bardziej płynne i mniej męczące działanie. Nie zabrakło również quickshiftera, umożliwiającego zmianę biegu na wyższy lub niższy bez konieczności używania sprzęgła.

Podwozie przygotowane na ostrą jazdę

W nowym Monsterze nie znajdziemy charakterystycznego elementu, który wyróżniał gamę włoskich “potworków” na tle konkurencji. Miejsce ramy kratownicowej zastąpiła rama z lekkich stopów aluminium, która wraz z nowym wahaczem – inspirowanym niedawno zaprezentowaną Multistradą V4 – zredukowała masę motocykla aż o 4,5 kilograma. Za sprawą innych zmian konstrukcyjnych nowy Monster 2021, w porównaniu do wcześniejszego modelu Monster 821, jest aż 18 kilogramów lżejszy i waży tylko 166 kilogramów (na sucho). Nowa konstrukcja Monstera zapewnia komfortową, ale nadal aktywną pozycję za kierownicą. 

Precyzyjne prowadzenie i wygoda podczas miejskiej jazdy to zasługa dopracowanego zawieszenia. Z przodu znajdziemy widelec teleskopowy Upside-down o skoku 130 mm, a z tyłu centralną kolumnę resorującą o skoku 140 mm. Podczas projektowania nowego Monstera nie zapomniano o kierowcach lubiących bardziej sportową jazdę. Im również zawieszenie przypadnie do gustu, tak jak opony Pirelli Diablo Rosso III, zapewniające fenomenalną przyczepność i prowadzenie na mokrej nawierzchni.

Jednak do dynamicznej jazdy nie wystarczy tylko dobre zawieszenie i mocny silnik – potrzeba jeszcze skutecznego układu hamulcowego. Z przodu w Monsterze 2021 znajdziemy 4-tłoczkowe zaciski Brembo M4.32 Monoblock i tarcze o średnicy 320 mm, dzięki którym kierowca będzie w stanie z łatwością zapanować nad nowym “Potworem”. W pakiecie znajdziemy regulowaną dźwignię hamulca i spiekane klocki hamulcowe.

Advertisement

Elektronika w Ducati Monster 2021

Na pokładzie nowego Monstera znajdziemy system Ducati Traction Control (DTC), który pozwoli dopasować reakcję na ruch manetki gazu do indywidualnego stylu jazdy i warunków drogowych. Kierowca ma do wyboru aż 8 poziomów, co umożliwia dobór bardzo precyzyjnych ustawień.

Dzięki systemowi Launch Control każde ruszanie Monsterem 2021 będzie bardzo efektywne. Po uruchomieniu silnika kontrola startu samodzielnie zarządza silnikiem niezależnie od otwarcia przepustnicy, pozwalając na wykorzystanie maksymalnej ilości dostępnego momentu obrotowego bez ryzyka utraty przyczepności tylnego koła. Warto również zaznaczyć obecność systemu Wheelie Control (DWC), dzięki któremu nawet podczas najbardziej gwałtownych przyspieszeń kierowca nie doprowadzi do poderwania przedniego koła. DWC umożliwia nie tylko najlepsze wykorzystanie dostępnej mocy, ale także w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo na drodze. System Wheelie Control można regulować niezależnie od innych systemów.

Nowe Ducati Monster otrzymało, podobnie jak pozostałe modele przygotowane na rok 2021, trzy tryby jazdy: Sport, Touring i Urban. Pozwalają one na optymalizację zachowań motocykla zależnie od preferencji użytkownika i warunków drogowych, jakie kierowca napotka podczas jazdy. Do każdego trybu zostały przypisane inne ustawienia systemów Cornering ABS, DTC i DWC. Co więcej, każdy tryb jazdy to inna reakcja na ruch manetki gazu i dostępna moc.

Motocykliści lubiący bardziej sportową jazdę docenią system Ducati Quick Shift (DQS), który umożliwia zmianę przełożeń w górę i w dół bez używania sprzęgła. System nie tylko pozwoli czerpać więcej przyjemności z dynamicznej jazdy, ale także ułatwi poruszanie się po mieście i krętych górskich drogach.

Główne cechy nowego Monstera

 • Trzy wersje kolorystyczne: Ducati Red, Aviator Grey i Dark Stealth
 • Silnik Testastretta o pojemności 937 ccm, zgodny z wymogami normy Euro 5
 • Moc 111 KM przy 9250 obr./min i moment obrotowy 93 Nm przy 6500 obr./min
 • Niska masa – na sucho tylko 166 kg
 • Główna rama z lekkiego aluminium i rama pomocnicza z materiału GFRP (polimer wzmocniony włóknem szklanym)
 • Dwustronny wahacz z aluminium
 • W pełni LED-owe oświetlenie
 • Wyświetlacz Full-TFT o przekątnej 4,3 cala ze wskaźnikiem biegu i poziomu paliwa, z pomocą którego można obsługiwać Ducati Multimedia System
 • Trzy tryby jazdy do wyboru (Urban, Touring i Sport)
 • System Cornering ABS z 3-stopniową regulacją
 • System Ducati Traction Control (DTC) i Ducati Wheelie Control (DWC) z 8-stopniową regulacją
 • System Launch Control
 • Widelec upside-down z goleniami o średnicy 43 mm
 • Zawieszenie monoshock z regulacją
 • Przednie tarcze hamulcowe Brembo o średnicy 320 mm z zaciskami monoblock M4.32 (pompa radialna i klocki hamulcowe z okładzinami spiekanymi)
 • Sprzęgło sterowane hydrauliczne z pompą promieniową
 • Kanapa na wysokości 820 mm (dostępne wersje 795 mm i 775 mm)
 • Ducati Quick Shift  w górę i w dół (DQS)

Zobaczcie, jakie są pierwsze wrażenia Simpsona po premierze nowego Monstera 2021!

KOMENTARZE