fbpx

Fabio Quartararo nie zwalnia tempa i na torze Mugello pokonał zawodników Ducati w walce o pole position. Emocji, niestety także tych negatywnych, podczas sobotniej rywalizacji w Grand Prix Włoch – nie zabrakło.

Zacięta rywalizacja w FP3

W porannej sesji ponownie najszybszy był Pecco Bagnaia, który wygrał piątkowe treningi. Tym samym Włoch, z przewagą ponad jednej dziesiątej sekundy, awansował jako lider bezpośrednio do drugiej części czasówki. Przy okazji zawodnik Ducati pobił rekord toru Mugello! Drugi był lider mistrzostw Fabio Quartararo. W czwartej sesji liderzy zamienili się miejscami – Quartararo o nieco ponad 0,1 sek pokonał zawodnika Ducati.

W FP3 trzecie miejsce zajął Brad Binder, który przy okazji rozpędził swojego KTM-a do 362,4 km/h! To wyrównanie rekordu prędkości Johanna Zarco z toru Losail.

Upadek w samej końcówce FP3 sprawił, że w Q1 musiał startować Maverick Vinales. W trzeciej sesji, w sumie czołową dziesiątkę, która zapewniła sobie bezpośredni awans do Q2, oddzieliły nieco ponad cztery dziesiąte sekundy! Dziewiętnastu zawodników zmieściło się z kolei w sekundzie!

Tymczasem klasycznie, nowy kask przygotowany specjalnie na Muuuugello zaprezentował Valentino Rossi. Na kasku znalazła się… krowa!

Zabawa w kotka i myszkę w Q1

W pierwszej części czasówki niemalże każdy zawodnik próbował złapać się za kimś w tunelu aerodynamicznym, zyskując dzięki temu na prostej. Do najbardziej kuriozalnej sytuacji doszło pomiędzy Vinalesem i Markiem Marquezem. Ośmiokrotny mistrz świata cały czas trzymał się na ogonie swojego rodaka, doprowadzając go przy tym do szewskiej pasji. Pod koniec Q1 Mack zjechał nawet do pit-lane, by zgubić „ogon”, ale Marquez zjechał zaraz za nim!

Ostatecznie Maverick wyciągnął za sobą Marqueza na pierwsze miejsce w tabeli wyników. Marc jako jedyny w Q1 zszedł poniżej bariery 1’46. Maverick rzutem na taśmę rozpoczął jeszcze jedno pomiarowe okrążenie, ale popełnił błąd i nie poprawił czasu. W tym momencie na drugie miejsce wskoczył Aleix Espargaro! Vinales był wściekły, bo choć ma w ten weekend dobre tempo, to będzie startował z odległego, trzynastego pola.

A w Q2…

Po rozpoczęciu drugiej części czasówki było nerwowo, bo tuż obok toru zaczynało padać. Zawodnicy nie czekali więc z wyjazdem na tor. Jack Miller już na pierwszym szybkim kółku uzyskał czas 1’45.796! Po chwili jednak o 0,145sek szybciej pojechał Aleix Espargaro, a Jackass poprawił się, ale niewystarczająco. Trzeci w tym momencie był Pecco Bagnaia ze stratą kolejnych 0,147sek do swojego team-partnera. Wszystkich pogodził jednak Fabio Quartararo, który na drugim mierzonym kółku uzyskał czas 1’45.481!

Francuz nie zamierzał niczego zostawiać przypadkowi. Po zmianie opon, na kolejnym szybkim kółku urwał ze swojego wyniku blisko trzy dziesiąte sekundy! Wkrótce okazało się, że czas 1’45.187 nie tylko okazał się pobiciem rekordu toru o ponad ćwierć sekundy, to jeszcze bez problemu zapewnił El Diablo czwarte (z rzędu) w tym roku pole position! Fabio Quartararo na MugelloDrugie pole startowe wywalczył Pecco Bagnaia, który stracił jednak do swojego głównego w ten weekend rywala Quartararo – 0,230 sek. Czołową trójkę zamknął inny zawodnik Ducati, najlepszy zawodnik satelicki Johann Zarco.

Świetną jazdę w kwalifikacjach na Mugello kontynuuje Aleix Espargaro, kończąc sesję na czwartym miejscu i notując najlepszy w tym roku wynik! Dopiero piąty na starcie ustawi się zwycięzca dwóch ostatnich wyścigów Jack Miller. Drugi rząd uzupełni z kolei Brad Binder.Brad Binder na MugelloTylko dwie tysięczne sekundy (!) stracił do zawodnika z RPA jego team-partner Miguel Oliveira. Szykuje się na solidny weekend KTM-a, który w ten weekend dostarczył swoim zawodnikom szereg modyfikacji motocykla. W trzeciej linii ustawią się, obok Portugalczyka, obaj zawodnicy Suzuki – Alex Rins oraz obrońca tytułu mistrzowskiego Joan Mir.

Ostatnie lokaty w Q2, zapewniające czwarty rząd, zajęli Franco Morbidelli oraz duet Repsol Hondy – Marc Marquez, który zaliczył tylko jeden wyjazd na tor w drugiej części czasówki, oraz jego zespołowy kolega Pol Espargaro.Pol Espargaro na MugelloNiestety, po fatalnym wypadku w samej końcówce kwalifikacji Moto3, reszta sobotnich jazd została znacznie opóźniona. Pierwsze wiadomości są takie, że Ayumu Sasaki oraz Jeremy Alcoba są w dobrym stanie po upadku. Jason Dupasquier został przetransportowany helikopterem do szpitala we Florencji. Kwalifikacje Moto3 wygrał Tatsuki Suzuki.

Dokładny harmonogram niedzielnych jazd na Mugello znajdziecie tutaj.