fbpx

Przed nami wlecze się pojazd wolnobieżny lub inna zawalidroga. Wyprzedzać? Linia przerywana sugeruje, że po upewnieniu się, czy z naprzeciwka nic nie nadjeżdża, można dokonać tego manewru. Na pewno?

W dzisiejszym odcinku pokazujemy sytuację, w której każdy pewnie się nieraz znalazł: szosa, a na niej zawalidroga, w tym przypadku duży autobus, zza którego nic nie widać… Nie widać skrzyżowania, znaku, który o nim mówi, pojazdów jadących z naprzeciwka, aut, które mogą stać na skrzyżowaniu i pieszych na przejściu. O ile to przejście jest, bo tego też nie widać. Widać za to pojedynczą, przerywaną linię. Jeśli się nią zasugerujemy, to kłopoty murowane.

O wyprzedzaniu mówi artykuł 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Już w pierwszym punkcie użyto słowa ”upewnić się„ w odniesieniu do widoczności, miejsca i innych uczestników ruchu drogowego. Manewr musi być bezpieczny dla wykonującego i reszty. To nie ulega wątpliwości.

Jeśli jednak kierujący motocyklem upewnił się wcześniej, że na skrzyżowaniu nie ma żadnego innego pojazdu, że nie ma przejścia dla pieszych ani pieszych, nie nadjeżdża z naprzeciwka żaden pojazd, to czy może wyprzedzić autobus? Wydaje się to proste: skoro linia jest przerywana, to chyba może. Ale ”chyba„ w tym przypadku może kosztować 300 złotych i 5 punktów karnych, ponieważ wyprzedzanie na skrzyżowaniu jest w każdych warunkach zabronione. Podobnie jak wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia lub na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi. O tym szczegółowo mówi art. 24 pkt 7 kodeksu drogowego. Wyjątkiem są skrzyżowania o ruchu okrężnym, czyli ronda i skrzyżowania, na których ruch jest kierowany.

Warto wziąć pod uwagę specyfikę polskich ulic: tzw. pionowe znaki drogowe są na ogół ustawione w należytym porządku i najczęściej dublują się ze znakami poziomymi, namalowanymi na asfalcie.

Dość często jednak zdarza się, że są zasłonięte drzewami, krzewami i – owszem – zauważalne, ale tylko dla tych, którzy jadą z prędkościami nieco poniżej przepisowych. Linia przerywana w sytuacji widocznej na zdjęciu nie mówi, że można wyprzedzać, ale że skrzyżowanie jest przejezdne we wszystkich kierunkach.

Zanim wykonamy manewr wyprzedzania, upewnijmy się, że możemy to zrobić bezpiecznie.

KOMENTARZE