fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nie od dziś wiadomo, że Włosi potrafią w wyjątkowe projekty! Nie inaczej jest w przypadku Moto Guzzi, które współpracując z włoską marynarką wojenną stworzyło oszałamiającą, limitowaną edycję modelu V100 Mandello Aviazione Navale.

Wyjątkowy model V100 Mandello

Moto Guzzi V100 Mandello otwiera zupełnie nowy rozdział w historii firmy, łącząc doskonałe osiągi z niezwykłym komfortem podczas długich podróży. To pierwsze Moto Guzzi napędzane nowym kompaktowym silnikiem. Zgodnie z tradycją zachowano dwa cylindry w układzie V o kącie rozwarcia 90°, ale tym razem z chłodzeniem cieczą. Silnik o pojemności 1042 cm3 jest bardziej kompaktowy i lżejszy, oferując przy tym niesamowite osiągi: moc 115 KM i 105 Nm momentu obrotowego przy 6750 obr./min.

V100 Mandello to także pierwszy motocykl na świecie, w którym zastosowano adaptacyjną aerodynamikę, która automatycznie dostosowuje położenie deflektorów po obu stronach zbiornika paliwa, w zależności od prędkości i wybranego trybu jazdy, zapewniając w ten sposób większy komfort i ochronę przed naporem powietrza.

Jednoślad napakowany jest też nową technologią, w tym półaktywnym zawieszeniem Öhlins Smart EC 2.0, elektronicznym gazem Ride by Wire z czterema trybami jazdy, 6-osiową platformą bezwładnościową, systemem ABS zapewniający wyjątkowe hamowanie na prostej i w zakrętach, tempomatem i 5-calowym kolorowy wyświetlaczem TFT.

Kwintesencja… włoskości

W wyjątkowych okolicznościach, bo na lotniskowcu Cavour, doszło kilka dni temu nie tylko do świętowania ponad stuletniej współpracy Moto Guzzi z włoską marynarką wojenną, ale też do prezentacji wyjątkowego motocykla. V100 Mandello Aviazione Navale to edycja limitowana najnowszego modelu z rodziny Moto Guzzi, który w nowej odsłonie robi wręcz odlotowe wrażenie.

Nie bez przyczyny symbolem Moto Guzzi, już od czasu powstania marki w 1921 roku, jest orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Ma to związek z okresem służby wojskowej założycieli firmy – Carlo Guzziego i Giorgio Parodiego, którzy podczas I wojny światowej działali w Armii Lotniczej. To właśnie wtedy ta dwójka, wraz z pilotem Giovannim Ravellim, postanowiła – już po zakończeniu wojny – zająć się produkcją motocykli. Niestety Ravelli zginął w wypadku w 1919 roku i nie był w stanie spełnić swojego marzenia. Guzzi i Parodi, by uczcić pamięć przyjaciela, wybrali orła jako symbol swoich motocykli.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale to wyjątkowy model, wyprodukowany w limitowanej liczbie 1913 numerowanych sztuk. To właśnie w 1913 roku powstał lotniczy departament włoskiej marynarki wojennej. Model charakteryzuje specjalne malowanie inspirowane myśliwcami F-35B. Grafika to wierna reprodukcja tej z samolotu, z insygniami po obu stronach oraz typowymi paskami imitującymi „odrzutowy wlot powietrza”. Całość podkreśla słabo widoczna trójkolorowa rozeta znajdująca się po bokach zbiornika paliwa, będąca emblematem włoskiego lotnictwa morskiego, a także logo Boarded Aircraft Unit.

W standardowym wyposażeniu motocykla znajduje się system monitorowania ciśnienia w oponach oraz podgrzewane manetki. Numer seryjny każdego motocykla wygrawerowano laserowo na wsporniku kierownicy. Każdy z jednośladów dostarczany jest ponadto z własnym pokrowcem oraz tablicą pamiątkową.

 

KOMENTARZE