fbpx

Kwiecień to miesiąc, w którym oczywiście można już planować motocyklowe wyjazdy, ale zawsze ze sporą ostrożnością. Przekonaliśmy się o tym kilka dni temu, kiedy część kraju nawiedziły potężne śnieżyce. Żyjemy jednak myślą, że to chwilowe. Tymczasem zachęcamy do lektury nowego numeru naszego miesięcznika, którego obecność w kioskach i innych punktach sprzedaży jest na szczęście niezależna od pogody. A w nim m.in. testy aż czterech motocykli adventure!

Premiera: Triumph Tiger 1200

Brytyjczycy wracają z nowym flagowym Tygrysem, który ponownie ma zawalczyć w kategorii najcięższych turystyków adventure. W domyśle: zawalczyć oczywiście z BMW R 1250 GS, wieloletnim królem kategorii. Czy jednak upieranie się przy tej rywalizacji ma sens? Andrzej objechał wszystkie warianty nowego Tigera 1200 i ma na ten temat własną, mocną opinię.

Sprawdzian: Royal Enfield Continental GT 650

Oto kolejny model z coraz  popularniejszej u nas indyjskiej stajni na łamach „Świata Motocykli”. Smok dorwał motocykl bardzo w swoim stylu – prostego, ale efektownego cafe racera, zbudowanego od podstaw w nowej erze w historii marki Royal Enfield. Continental GT jest fajnie wykonany, a przy tym tańszy od japońskiej i europejskiej konkurencji. A jak z ładunkiem przyjemności z jazdy i satysfakcji z posiadania? 

Konfrontacja: H-D Pan America 1250 vs BMW R 1250 GS

„Duży GS” pojawił się już w tym numerze, jako punkt odniesienia w teście nowego Triumpha Tiger 1200. W tym materiale zestawiliśmy go z kolejnym kandydatem do przygodowego tronu – Harleyem Pan America 1250, będącym świeżym, ambitnym i odważnym projektem amerykańskiej marki. Czy determinacja fabryki z Milwaukee wystarczy, by chociaż zbliżyć się do owocu 40 lat niemieckich doświadczeń w klasie adventure? Na pewno udało się to w kwestii budżetu…

Strefa bez prawka: Yamaha XSR125

Yamaha MT-125 może pochwalić się opinią jednego z najnowocześniejszych modeli w tej klasie motocykli. Przetestowaliśmy jej kolejne wcielenie, choć lepiej będzie napisać – siostrę bliźniaczkę w lekkim stylu retro. XSR125 uzupełnia ofertę Japończyków o maszynę dla tych, którzy preferują bardziej tradycyjne podejście do wyglądu motocykla, ale wciąż oczekują jak najbardziej współczesnych rozwiązań technicznych. 

Oldtimer: Tatran S125

W świadomości przeciętnego motocyklisty dawną czechosłowacką motoryzację reprezentują niemal wyłącznie pojazdy produkowane w Czechach, czyli Jawa i CZ. Tymczasem Słowacy również mieli się czym pochwalić – ich skutery Manet i Tatran cieszyły się wzięciem nie tylko na rynku lokalnym, ale też były szeroko eksportowane. Przedstawiamy model Tatran S125 z 1969 roku, wyposażony m.in. w elektryczny dynastarter i migacze, jeszcze do niedawna użytkowany na co dzień przez swoją właścicielkę.

A to historia: Ireneusz Pyra

Harley-Davidson WLA nie jest produkowany już od wielu, wielu lat, nie gaśnie natomiast zapotrzebowanie na części zamienne do tego modelu i jego pochodnych. A największym ich producentem na świecie jest zakład należący do Ireneusza Pyry, który wytwarza w tej chwili ponad  30% części składowych wuelki, m.in. ramy, kilka typów przedniego zawieszenia i kompletne skrzynie biegów. Oto historia biznesu, który zrodził się z pasji i kręci się już prawie 40 lat.

Historia motocykli wg Lecha: Pierwsze silniki

Nowy cykl na naszych łamach traktuje o sprawach bardzo odległych w czasie. Lech stara się dotrzeć do absolutnych korzeni motoryzacji, w tym jej najbardziej interesującej nas części – motocykli. W pierwszym odcinku przyjrzał się najwcześniejszym konstrukcjom, które można byłoby nazwać silnikami, a także pierwszym jednośladom wyposażonym w jednostkę napędową.

Motolegendy: Honda NR750 i owalne tłoki

Honda NR 750 jest jednym z tych modeli, które powstały i były rozwijane wbrew temu, co zwykliśmy nazywać rozsądkiem. To emanacja szalonych czasów, w których inżynierowie nie napotykali większych przeszkód w realizacji swoich śmiałych koncepcji. Liczyły się tylko rozwój i wynik, a przy okazji narodziła się jedna z absolutnych motocyklowych legend, która do świata maszyn sportowych – najpierw wyścigowych, później drogowych – wprowadziła element czystej fantastyki i abstrakcji.

Custom: Historia długiego widelca

Słyszysz: „chopper” i od razu myślisz: „długi widelec”, a przed oczami stają ci kadry z filmu „Easy Rider”. Skąd wziął się pomysł na ekstrawaganckie przednie zawieszenie i czy miał on jakieś uzasadnienie praktyczne poza typowym „on przedłużył o dwa cale, to ja przedłużę o cztery”? Odpowiedzi poszukał Bernard Prócnal.

Używki: Benelli TRK 502

Teoretycznie Benelli TRK 502 jest zbyt ciężkie, zbyt słabe i zbyt chińskie, by odnieść sukces na wymagającym europejskim rynku maszyn adventure. W praktyce okazało się jednym z największych sprzedażowych hitów. Od wejścia tego modelu na rynek minęło już parę dobrych lat, więc powoli możemy zacząć rozważać go pod kątem używek. I od razu studzimy zapędy łowców okazji – kolejnym zaskoczeniem jest to, że „Benek” naprawdę trzyma cenę!

Jak to działa: Geometria układu korbowo-tłokowego

Na to zagadnienie o długiej nazwie składają się skok tłoka i średnica cylindra oraz długość korbowodu i promień wykorbienia wału korbowego. Od ustawienia tych parametrów zależy niemal każdy aspekt pracy silnika – maksymalne obroty, rozkład i wartość mocy oraz momentu obrotowego, wibracje, a nawet żywotność jednostki napędowej. 

Porady: Rozgrzewka przed sezonem

Początek sezonu to okres, w którym nietrudno o wypadek i kontuzję, warto więc zadbać o dobrą formę i odpowiednie czucie motocykla. Jedną ze skutecznych metod są treningi na placu oparte na elementach motogymkhany. Mamy dla was kilka prostych ćwiczeń, które przygotował i omówił Piotr Szkut, zawodnik klasy Pro i instruktor.

Sport: Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike 2022

Minimotocykle ponownie ruszają na tory asfaltowe i trasy offroad! Nowe tory, nowe klasy, nowe punkty w regulaminach, ale ta sama szeroka dostępność tej dyscypliny i radość z rywalizacji. Mam dla was pełen kalendarz tegorocznych zmagań. Oczywiście możecie do nich dołączyć!

Porady: Rękojmia a gwarancja

Nie każdy jest świadomy różnic między tymi pojęciami, a mogą one być kluczowe dla szybkiego i pomyślnego załatwienia sprawy w sytuacji ujawnienia się wady zakupionego motocykla. Temat omówiła radca prawny Agnieszka Zaborowska.

Porady: Jazda motocyklem z dzieckiem w Europie

Przywykliśmy już do tego, że przepisy ruchu drogowego obowiązujące w państwach europejskich są zbliżone, co oczywiście ułatwia życie na zagranicznych wyjazdach. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której chcemy zabrać ze sobą dziecko na tylnej kanapie. Różnice w minimalnym wieku młodego pasażera i innych wymogach bywają naprawdę duże – od braku ograniczeń wiekowych po zakaz aż do progu dorosłości. U progu sezonu turystycznego zebraliśmy dla was podstawowe zasady z większości państw naszego kontynentu.

Dookoła komina: Między Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem

Polski środkowy zachód już od dawna nie jest dziki, ale wciąż pozostaje ciekawy i satysfakcjonujący pod kątem motocyklowych wyjazdów turystycznych. Lech w swoim stylu opowiada o atrakcjach terenów położonych w trójkącie umownie wyznaczonym przez trasy szybkiego ruchu A2, S3 i S8.

Za horyzont: Góry Połabskie

Nie zawsze mamy czas i pieniądze na wypad w Alpy czy na Bałkany, ale zawsze mamy blisko do Czech i Niemiec. Na pograniczu tych dwóch państw znajdziemy świetne trasy, rozległe widoki i wiele imponujących pamiątek przeszłości. Szwajcaria Czeska i Szwajcaria Saksońska czekają i zapraszają!

Po więcej zapraszamy do najnowszego, kwietniowego wydania naszego magazynu, który kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE